sobota, 15 maja 2010

Jak nie PZU - to co?

Oferta PZU była udana i nie zaszkodziły jej wahnięcia rynków związane z sytuacją gospodarki greckiej. Ci co zostawili sobie kilka akcji czekają na dalszy rozwój sytuacji. W perspektywie dywidenda. Na 10 czerwca zaplanowane jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, które podsumuje 2009 r. i podejmie decyzję o wypłacie dywidendy. Na jedną akcję ma przypaść po 10,91 zł brutto (propozycja Zarządu). Aby nabyć prawo do dywidendy, trzeba być posiadaczem akcje w planowanym dniu ustalenia tego prawa - 25 sierpnia. Wypłata planowana jest na 9 września. Dotychczas PZU sześciokrotnie wypłaciło dywidendę: od 2,35 zł na akcję w 2002 r. do rekordowych 147,65 zł w zeszłym roku. W sumie jak ktoś trzymał akcje od 2002 r. to otrzymał 178,30 zł dywidendy. W tym roku trochę skromniej bo 10,91 zł.
Polityka dywidendowa PZU mówi, że co roku może być wypłacane od 25 do 45 proc. czystego zysku.

Może więc, kto nie sprzedał zechce trzymać dalej. PZU będzie traktowane przez inwestorów jako inwestycja defensywna, która jest firmą dość przewidywalną, stabilną finansowo i deklaruje wypłatę corocznej dywidendy.

W czwartek pojawiła się pozytywna rekomendacja szwajcarskiego banku UBS dla PZU. Analitycy UBS zalecili "kupuj" i wycenili akcję na 395 zł, czyli jeszcze ok. 10 proc. powyżej bieżącego kursu giełdowego.

Czy trzymać, czy nie - każdy sam sobie niech odpowie. Ja zadawalając się uzyskanym zyskiem - sprzedałem. Moim zdaniem "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu".

Więc co dalej?

Z przeznaczonych do prywatyzacji gigantów został już tylko energetyczny Tauron. Debiutu Tauronu na giełdzie prawdopodobnie nastąpi pod koniec czerwca – więc czekamy.

Po pozytywnych wynikach kwartalnych przez MCI dokupiłem pakiet ich akcji. Wykazany w sprawozdaniu zysk był prawie trzykrotnie większy od zysku w pierwszym kwartale roku poprzedniego i stanowił 8% wartości księgowej z końca zeszłego roku. Najważniejsze jednak, że już od 5 kwartałów kolejne zyski są coraz większe. W podjęciu decyzji pomógł mi sygnał kupna wygenerowany na MACD.

Mój portfel powiększył się też o pakiet 100 akcji TPSA z myślą o dywidendzie i może choć mały wzrost kursu.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach przy kupnie:

• nie wchodzimy w zakup walorów jednorazowo z całą gotówką. Dla bezpieczeństwa należy chodzić mniejszymi transzami,

• zanim cokolwiek kupimy, obserwujemy rynek,

• posiłkujmy się w międzyczasie lokatami.

3 komentarze:

  1. harmonogram milionera17 maja 2010 22:15

    Widzę że idzie w ślad PGE!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mógłbyś napisać kiedy powinieniem kupić akcje TPSA i kiedy moge je sprzedać aby załapać sie na dywidendę.
    David

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty