wtorek, 18 maja 2010

Papierowe rachunki odchodzą do lamusa.

Już możesz korzystać z wygodnego sposobu opłacania faktur poprzez usługę BILIX w mBanku. Faktury od dostawców usług trafiają wprost do systemu transakcyjnego. Wystarczy zatwierdzić poprzez kliknięcie, aby uregulować płatność.

Usługa BILIX polega na przekazywaniu faktur i rachunków bezpośrednio na internetowe konto bankowe klienta i pozwala na natychmiastową realizację płatności. Działa w oparciu o model Krajowej Izby Rozliczeniowej SA, który zbiera informacje na temat płatności pochodzących od różnych dostawców usług.

Korzystając z tego rozwiązania, otrzymujesz faktury w formie elektronicznej i może opłacać je bezpośrednio z poziomu serwisu transakcyjnego.

Jak działa BILIX?

1. Dostawca (operator telekomunikacyjny, zakład energetyczny lub gazowniczy, dostawca Internetu lub telewizji kablowej, itd.) zamiast wysyłać do klienta kopertę zawierającą rachunek lub fakturę i pozostałe materiały drukowane, dostarcza do KIR - Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. dokumenty w formie elektronicznej.

2. KIR S.A., jako operator BILIXA świadczący usługi dla różnych dostawców usług i banków, grupuje zebrane dane i udostępnia je bankowi.

3. Bank prezentuje klientowi otrzymane z systemu BILIX dane za pośrednictwem systemu bankowości internetowej.

4. Klient zapoznaje się z prezentowanymi danymi i akceptuje (lub nie) płatność.

5. Bank informuje KIR S.A. o statusie przetwarzania danego dokumentu, w tym o fakcie zaakceptowania bądź odmowie wykonania płatności.

6. KIR S.A. grupuje otrzymane z banków informacje, które następnie przekazuje dostawcom w ustalonej formie.

7. Przepływ środków z tytułu opłaconych rachunków i faktur z banku klienta do banku dostawcy usług realizowany jest standardowo (poprzez system ELIXIR® lub jako przelew wewnętrzny).Aby skorzystania z tej usługi w mBanku wystarczy w systemie podpisać „porozumienie", czyli zgodę na otrzymywanie e-faktur wprost do Banku. Miesięczna opłata za korzystanie z usługi BILIX ma wynieść 1 zł /m-c. Promocyjna cena 0 zł obowiązuje do końca września 2010 r. Jest to niewątpliwe kolejny krok w automatyzacji naszych płatności.
Usługa dostępna jest również w PKO BP, Inteligo, MultiBanku, Pekao, ING Banku, Millennium i Citi Handlowym. Ale wszędzie dopiero początkuje.
Na razie tylko kilku dostawców usług podpisało umowy z Krajową Izbą Rozliczeniową, która koordynuje obieg informacji w ramach systemu. Są to telewizja cyfrowa N, dostawca energii grupa PGE, firma ubezpieczeniowa Link4 i Akademia Leona Koźmińskiego.
Szacuje się że w 2010 r. dostęp do BILIX będzie miało ponad 90 proc. osób korzystających z bankowości elektronicznej.5 komentarzy:

 1. Ciekawe jak na to zapatruje się urząd skarbowy. Jak na razie robią problemy gdy przy odliczaniu ulgi za internet dostarcza się e-faktury.
  Żądają formy papierowej bo nie znają się na tych wszystkich "e-".

  OdpowiedzUsuń
 2. zniechęcony: piszesz tak, bo "gdzieś coś słyszałeś"? Bo głupoty piszesz.

  A jeśli zostałeś tak potraktowany, to znaczy, że dałeś się spławić jak dzieciak.

  Jeśli urzędnik nie chce przyjąć oryginału e-faktury -- prosisz o rozmowę z naczelnikiem albo o pisemne uzasadnienie odmowy przyjęcia e-faktur.

  OdpowiedzUsuń
 3. W dniu 1 lipca 2009 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał przesłanki dotyczące możliwości wystawiania, przesyłania i archiwizowania faktur w formie elektronicznej (nr IPPP2/443-509/09-2/AS, dalej: "interpretacja").
  http://www.podatki.egospodarka.pl/44221,Elektroniczna-faktura-VAT,1,65,1.html

  OdpowiedzUsuń
 4. polinik
  Nigdzie się nie dałem spławić. Napisałem wyraźnie, że robią problemy, a nie, że nie przyjęli moich e-faktur. Musiałem tylko osobiście im je otworzyć bo oni nie potrafili.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł bardzo ciekawy, ale obstawiam, że takich sytuacji jak "zniechęconemu" przytrafi się jeszcze wiele, zanim ta metoda stanie się wystarczająco popularna

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty