niedziela, 7 lutego 2010

Zmiana konta bankowego.

Zastanawiasz się które konto osobiste będzie najlepsze dla Ciebie? Interesują Cię darmowe przelewy przez Internet ? Wypłata gotówki z bankomatów bez ponoszenia dodatkowych opłat? Nieograniczony dostęp do bankomatów? Nie chcesz płacić za prowadzenie konta i chcesz mieć kartę do konta za darmo? A do tego wszystkiego mieć wysokie oprocentowanie na koncie? Też tak chciałem i dlatego podjąłem decyzję o zmianie konta.


Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, że od kilku lat posiadałem Eurokonto Plus w Pekao S.A. Średnio miesięczna obsługa konta kosztowała mnie ok. 18 zł. Jedyne korzyści związane z posiadaniem Eurokonta Plus to:
• szeroki dostęp do bankomatów w kraju i za granicą
• bogaty pogram ubezpieczeniowy typu assistance.

Jednak wydatek ponad 200 zł rocznie to dość dużo. Wybierając nowe konto jako podstawowe miałem co najmniej kilka warunków.

Najważniejszymi były:
• bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w kraju (dobrze byłoby też za granicą),
• jak najniższy koszt za prowadzenie konta (dopuszczałem max do 5-6 zł za m-c),
• możliwość prowadzenia w ramach konta rachunku oszczędnościowego.

Najistotniejsze dla mnie były: bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów oraz możliwość lokowania na rachunku oszczędnościowym o wysokim oprocentowaniu wolnych środków do których chciałem mieć stały dostęp. Nie interesowało mnie za bardzo możliwość wykonania tylko jednego bezpłatnego przelewu z tego konta miesięcznie.

Jeśli chodzi o bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów też mnie nie interesowały oferty wypłat pierwszych trzech czy czterech w miesiącu bezpłatne a kolejne płatne.
Na koniec listopada jak wypowiadałem umowę poprzedniemu bankowi, bezpłatne wszystkie bankomaty w nieograniczonej ilości posiadały: Nordea Bank, Deutsche Bank i Alior Bank.
Zalety konta Nordea Spektrum to:
• 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów
• 0 zł za prowadzenie konta, (pod warunkiem że średnie miesięczne wpływy na rachunek z ostatnich 3 miesięcy będą wynosić przynajmniej 1 500 zł),
• 0 zł za przelewy przez Internet,
• bezpłatne wydanie karty Visa Electron ,
• zysk nawet do 3,5% w skali roku - z kontem Nordea Spektrum możesz korzystać z funkcji oszczędnościowej Nordea Progres.

Wady to:
• możliwość pierwszej wypłaty z rachunku oszczędnościowego w miesiącu kalendarzowym bezpłatnie,
• oprocentowanie konta oszczędnościowego uzależnione od kwoty zainwestowanej, jak również od programu lojalnościowego (brr!).

Tymi warunkami zniechęciłem się bardzo i były nie do przyjęcia.

Na placu boju zostały jeszcze Deutsche Bank i Alior Bank.

W DB net do zalet zaliczymy:
• otwarcie i prowadzenie konta osobistego - 0 zł ,
• wypłata gotówki we wszystkich bankomatach na całym świecie - 0 zł,
• wydanie karty VISA Electron - 0 zł (pod warunkiem dokonania jednej transakcji kartą w miesiącu),
• w pakiecie konto oszczędnościowe z wyższym oprocentowaniem w stosunku do oferty standardowej.

Do wad zaliczymy:
• znaczne koszty przelewów dokonywanych w oddziale banku,
• możliwość dwóch wypłat z rachunku oszczędnościowego w miesiącu kalendarzowym bezpłatna,
• archaiczny system internet-banking (o wyciągach jako pdf można pomarzyć).

W tym przypadku również ograniczenie bezpłatnych wypłat z konta oszczędnościowego oraz kiepsko działający system internetowy Banku zniechęcił mnie do jego założenia.

Pozostał jeszcze Alior Bank - lokata nocna.
Do plusów zaliczymy:
• 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
• 0 zł za wszystkie przelewy internetowe,
• 0 zł za prowadzenie konta,
• lokata nocna, na której każdej nocy połowa środków zarabia 5%.

Do minusów:
• opłata za kartę debetową 3 zł miesięcznie (obecnie 5 zł, gdy jest to bank podstawowy tak jak w moim przypadku),
Aktualna oferta to dodatkowy pakiet „pomocni fachowcy” za 0 zł za pakiet - czyli darmowa pomoc specjalistów z wielu dziedzin.

Dla mnie największy plus tego konta to, że każdej nocy połowa środków z konta jest automatycznie lokowana i zarabia 5% w skali roku, a druga połowa jest zawsze do mojej dyspozycji. Odsetki na lokacie nocnej kapitalizowane są każdego dnia. Dlatego założyłem konto z lokatą nocną. Żeby nie być gołosłownym za ostatni miesiąc odsetki z lokaty nocnej wyniosły z mojego konta 5,19zł. Jeśli przyjąć koszt za obsługę karty kredytowej od m-ca lutego 5,00 zł, to odsetki rekompensują mi koszty obsługi karty. Nie muszę pamiętać o przelewach z jednego rachunku na drugi. Działa to automatycznie. Wiem, że tylko połowa środków pracuje na 5%, ale to konto dla mnie nie jest kontem oszczędnościowym.

Ostatnio Money przeprowadziło badanie rachunków bankowych, analizując oferty ponad 100 kont osobistych, studenckich i młodzieżowych w 33 bankach. W tych badaniach wyszło im, że najlepsze konta mają: Nordea, Deutsche Bank i Alior. Te same, które brałem pod uwagę.

Ocenę przeprowadzono biorąc pod uwagę trzy parametry:

 • Koszty prowadzenia i obsługi. Największy wpływ miały opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, wydanie i obsługę karty, prowizje za korzystanie z bankomatów oraz przelewy.

 • Dostęp do konta i środków. Punkty zdobyć można było za liczbę bankomatów własnych i bezprowizyjnych, obsługę konta przez Internet i telefon, metody zabezpieczeń i sposoby weryfikacji samodzielnie składanych zleceń.

 • Obsługa klienta. Oceniana była kompetencja i podejście do klienta konsultantów obsługujących bankowe infolinie.
Poniżej tabela najlepszych 10 kont osobistych:

Przy wyborze konta należy kierować się własnymi potrzebami. Czego innego oczekuje od banku student, a czego innego typowy Kowalski. Inne potrzeby ma gospodyni domowa, a inne emeryt czy VIP. Nie zawsze oznacza to prowadzenie rachunku za darmo, czy bezprowizyjne wypłaty we wszystkich polskich bankomatach. Dobrą alternatywą może być też założenie dwóch kont, w dwóch różnych bankach.

Jeśli wybierzemy je z rozmysłem, to utrzymanie może nas kosztować znacznie mniej, niż rachunku, który założyliśmy wiele lat temu, jak to było w mojej sytuacji.6 komentarzy:

 1. Witaj,

  może to będzie trochę autopromocja ale opisywałem u siebie na blogu konto dbNET oraz Alior Banku z tym, że w przypadku tego drugiego skupiłem się bardziej na części inwestycyjnej. Być może ten opis będzie dla Ciebie pomocny w dokonaniu ostatecznego wyboru.

  Z drugiej strony, zawsze możesz założyć dwa konta i po krótkim teście z jednego zrezygnować :)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja po zmianach w Aliorze postanowiłem uczynić go moim głównym kontem. Zwłaszcza cenię sobie podpięte biuro maklerskie. mBank od biedy by uszedł ale ma jeden poważny minus brak możliwości handlu derywatami. Ma się to zmienić pod koniec tego roku kiedy będzie przebudowywany system, ale narzazie nie ma więc się nie liczy.
  Jedyna szkoda że alior nie jest jeszcze zintegrowany z systemami szybkich płatności.

  No i duża zaleta Aliora to darmowa obsługa kasowa, czego nie ma w kontach wirtualnych - typu ING direct bo jakąkolwiek kasę wpłacać mogłem tylko w wpłatomatach.

  Jedynie przyzwyczaiłem się do bezpłatnej karty(rok promocji) i jest to pierwsza opłata jaką płacę za konto od wielu lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Cheed
  Mam założone konto w Alior Bank z lokatą nocną.
  @ Marek
  Też bym chciał bezpłatną kartę ale i tak uważam że oferta jaka proponują za 5 zł jest dobrą ofertą.

  OdpowiedzUsuń
 4. A czemu eKonta nie brałeś pod uwagę? Albo ostatnio polecanego konta w eurobanku?

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadam eKonto i Eurobank.Powyższe konta służą mi do inwestowania (emakler czy SFI) czy do oszczędzania. Nie mogą mi posłużyć jako podstawowe konta z uwagi na brak dostępu do wszytkich darmowych bankomatów (1 warunek).

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tymi 50%, które pracują na lokacie nocnej, nie jest do końca tak jak myślisz. Możesz w ciągu nocy swobodnie korzystać z całej kwoty. Odsetki naliczane są rano z sumy jaka znajdowała się na koncie w nocy (czytaj: jeżeli wypłacasz/płacisz kartą w nocy to te środki są zabierane z konta a odsetki są naliczane od pomniejszonej kwoty).

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty