czwartek, 18 lutego 2010

Fundusz pieniężny zamiast lokaty.

Produkty charakteryzuje brak ryzyka inwestycyjnego są przeznaczone do krótko i średnioterminowego lokowania kapitału (maksymalnie do jednego roku). Traktujemy je, jako ochronę posiadanego kapitału a nie jako inwestycję. Dziś, kiedy oprocentowanie lokat spada, fundusze pieniężne wracają do łask. Roczna stopa zwrotu w tych funduszach okazuje się być korzystniejsza niż oferty lokat bankowych. W zeszłym roku najlepsze fundusze osiągnęły blisko 10 proc. zysku, tymczasem oprocentowanie lokat sięga teraz maksymalnie do 7 proc.

Co więc wybrać?

Lokaty dają nam niższy ale za to pewniejszy zysk - to ich główny plus. Ale są też argumenty przemawiające za wybraniem funduszu pieniężnego. Zakładając lokatę w banku, jesteśmy zmuszeni zamrozić pieniądze na określony czas (np. 1 roku). Z funduszu pieniężnego można wycofać się w dowolnym czasie, nie tracąc ani złotówki z już wypracowanych zysków. Z tego względu jest on lepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie chce zamrażać swoich pieniędzy.
Dla kogo są fundusze pieniężne?

Fundusze pieniężne, które funkcjonują w ramach funduszy parasolowych, są godne polecenia dla aktywnych inwestorów. Obecność funduszu pieniężnego pod parasolem to możliwość szybkiego wycofania się z funduszu akcji w przypadku niesprzyjającej sytuacji na rynku akcji, bez konieczności płacenia podatku Belki – tak jak to mamy obecnie, gdzie większość funduszy akcyjnych osiągnęła 10% straty w ciągu ostatniego miesiąca.
Natomiast lokaty bankowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dla swoich pieniędzy pragną bezwzględnego bezpieczeństwa i nie są zainteresowane inwestycjami w akcje.

Z jakimi opłatami trzeba się liczyć?

Fundusze pieniężne w większości nie pobierają opłat dystrybucyjnych przy zakupie czy umorzeniu jednostek. TFI naliczają jednak opłatę za zarządzanie, która stanowi ich wynagrodzenie. Zazwyczaj nie przekracza ona 1,5%, liczonych od średniej rocznej wartości aktywów netto funduszu. Koszty te są istotne w przypadku funduszy pieniężnych gdyż potencjalne stopy zwrotu są niskie i lepiej wybrać takie, który ma tę niższą opłatę. 
Huśtawka nastrojów na Giełdzie doprowadziła mnie do rozejrzenia się za alternatywną formą ulokowania pieniędzy w stosunku do lokaty, które od pewnego czasu spadają. Wybrałem fundusz rynku pieniężnego.

Żeby wybrać najlepszy, postanowiłem przeprowadzić swój ranking.

W rankingu punktowałem najważniejsze wg mnie parametry, do których zaliczyłem wyniki inwestycyjne. Największą wagę przyznałem wynikom za okres 12 m-cy (20 pkt.), następnie w okresie 6 i 3 m-cy po (20 pkt.) oraz 1 m-ca (15 pkt.). Kosztom zarządzania, przyznałem wagę 10 pkt, Kolejną wagę 10 pkt. przyznałem za ilość subfunduszy akcyjnych danego TFI (pod parasolem) uzyskujących najlepsze wyniki za okres ostatniego roku.

W okresie 12 m-cy najlepsze wyniki uzyskały następujące fundusze wchodzące w SFI mbanku :Z ocenianych funduszy najniższe koszty zarządzania posiadają TFI zarządzane przez Amplico TFI S.A. (0,80%). Najwyższymi kosztami mogą pochwalić się Union Investment TFI S.A. (1,5%) oraz BPH TFI S.A. (1,35%).

Co do kryterium liczby subfunduszy pod parasolem z najwyższymi wynikami (pow. 60% w ciagu 12 m-cy) to oczywiście najlepszym jest Union Investment TFI S.A. (posiada 3 fundusze: akcyjne Małych i Średnich Spółek, UniKorona Akcje i UniAkcje Nowej Europy). Za ważny czynnik uznałem obecność pod parasolem bardzo dobrego subfunduszu rynku akcyjnego. Bedzie on bardzo przydatny w przypadku hossy.

Mój ranking:


Liderami mojego zestawienia jest pięć funduszy parasolowych: Idea Premium SFIO, Amplico FIO Pieniężny oraz Amplico Subfundusz Pieniężny Plus, UniKorona Pieniężna oraz BPH FIO Subfundusz Skarbowy. Najwyższą liczbę punktów (83,55) zdobył fundusz Idea Premium. Jest to bardzo dobry fundusz – jednak nie dla mnie z uwagi na min. pierwszą wpłatę wynoszącą 175.000 zł. Min. kolejne wpłaty to 5.000 zł. Dla mnie dostępnym najlepszym funduszem pieniężnym jest Amplico FIO Pieniężny, zdobywając (81,53 pkt.). Dlatego dziś złożyłem zlecenie kupna.6 komentarzy:

 1. Ja i tak wolę inwestować w fundusze akcyjne. Jak urośnie - to widać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie inne fundusze wchodzą w skład parasola Amplico FIO Pieniężny?

  Pzdr, And

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem dobry wybór. Miałem kilka miesięcy temu za zadanie wybrać najlepsze fundusze pieniężne i analizowałem nawet ich historyczne portfele. Amplico wypadł zdecydowanie dobrze i dlatego od kilku miesięcy mam tam parę groszy.

  Mam tylko uwagę, że nie prawidłowo porównujesz fundusze z lokatami. Historyczne wyniki funduszy powinno się porównać z historycznym oprocentowaniem lokat a nie z aktualnym :)

  I uwaga techniczna: zazwyczaj nie jest najlepszym pomysłem nabywanie pieniężnych w piątek. Pieniądze na koncie znikają od razu i nie pracują przez cały weekend, a nabycie funduszu jest tak samo opóźnione jakbyś zlecał w poniedziałek. Także zawsze lepiej zlecać w pierwszej części tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Anonimowy1
  Wzrost widoczny - spadek również.
  @Anonimowy2
  Chodzi o inne subfundusze wchodzące pod parasol a nie pieniężne.
  @Maciej - ePortfel
  Jeśli chodzi o porównanie funduszy pieniężnych do lokat to starałem się porównywać fundusze pieniężne w okresie od 1 roku do 1 m-ca. Średnio za okres 0,5 roku. Jeśli chodzi o zawieranie transakcji w piątki to masz całkowitą rację - nie należy jej wykonywać. Mój błąd - do dziś nie mam jeszcze jednostek na koncie.
  @Zniechęcony
  Witam Cię na moim blogu. Dzięki za podlinkowanie mojego blogu na Twoim - odwzajemnię się również. Natomiast nie wiem w jakim funduszu zakupiłeś PSO - stabilnego wzrostu. Plus za rozpoczęcie oszczędzania (cel dziecko - jak wyczytałem na blogu). Generalnie lepiej samemu zbudować sobie swój fundusz w oparciu o odpowiednie proporcje funduszy akcyjnych i pieniężnych - uzyskasz lepszy wynik! Wymagać to będzie od Ciebie śledzenia sytuacji na rynkach.

  OdpowiedzUsuń
 6. z moich obserwacji wynika (link pod pseudo), że w chwili obecnej fundusze pieniężne biorąc pod uwagę kryteria ryzyka są zdecydowanie mniej sensowne niż lokaty a szczególnie np konto oszczędnościowe w dbnet (aktualnie 8,1% przed podatkiem)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty