piątek, 13 czerwca 2014

Kto dba o nasze pieniądze?

Dokładnie dziś 13 czerwca 2014r. przypada ostatni dzień w którym pracujemy na wydatki Państwa. Jutro przypada Dzień Wolności Podatkowej. To symboliczna data, która nam mówi że od tego dnia przestajemy pracować na wydatki rządu a zaczynamy pracować dla siebie i swoich najbliższych. Nie oznacza to jednak, że od najbliższej pensji nie będą nam potrącać żadnych podatków. Będą jak dotychczas. Gdybyśmy jednak rozliczali się inaczej, to do dnia dzisiejszego, wszystkie zarobione przez nas pieniądze otrzymywałby rząd a dopiero od dziś wszystko co zarobiliśmy - byłyby nasze. Takie rozliczenia jednak nie są dopuszczone i zgodne z przepisami prawa.

Jak ta data przestawiała się na przestrzeni ostatnich lat:
 

 • 2013 - 22 czerwca
 • 2012 - 21 czerwca
 • 2011 - 24 czerwca,
 • 2010 - 23 czerwca,
 • 2009 - 14 czerwca,
 • 2008 - 14 czerwca,
 • 2007 - 16 czerwca,
 • 2006 - 24 czerwca,
 • 2005 - 23 czerwca.

Widać że ten dzień przypada o osiem dni wcześniej niż w roku ubiegłym. Czy z tego powodu należy się cieszyć?
Im wcześniej wypada w kalendarzu, tym lepiej dla nas podatników. Jak widać w ostatnich latach oscyluje od 14 do 24 czerwca. 
Jednak ta data wypada ciągle za późno. Prawie pół roku zmuszeni jesteśmy pracować na wydatki Państwa. Były też lata - jak 1995 r. gdzie wolność podatkowa zaczynała się dopiero 6 lipca.
 
Jak wygląda ta data w innych krajach?
 
 

Warto dodać że ten dzień różnie wypada w innych państwach. Najdłużej bo do lipca muszą pracować Niemcy i Szwedzi. Czerwcowe terminy jak my mają Czesi czy Brytyjczycy. Zazdrościmy takim krajom jak Australia, Szwajcaria, Irlandia czy Słowacja gdzie termin jest w pierwszej dekadzie maja. 

 
Co dla nas - ten termin oznacza?
 
Ostatnio tak hucznie świętowano w Polsce rocznicę 25-lecie Wolności. Jak można czuć się wolnym - jeśli trzeba pracować prawie pół roku na podatki i inne daniny Państwa?  W tym roku po raz pierwszy ogłoszono parę dni temu - dzień wolności hipotecznej. Jeśli chodzi o drugi termin tj. dzień, w którym przestajemy pracować na spłatę raty kredytu hipotecznego.
 
Jeśli zsumowalibyśmy te dni - to okaże się, że prawie cały rok musimy harować na podatki, daniny czy  na spłatę kredytu. Jak tu nie narzekać i cieszyć się wolnością !!!
 
 Róbmy wszystko aby nie tylko Państwo "dbało" o nasze pieniądze.

1 komentarz:

 1. My Polacy stanowczo za dużo oddajemy państwu w postaci podatków a za mało mamy na bieżącą konsumpcję.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty