piątek, 18 września 2009

Żeby oszczędzać trzeba mieć cel!

Inwestowanie w długiej perspektywie czasowej wymaga od nas systematyczności a przede wszystkim anielskiej cierpliwości.
Aby oszczędzanie powiodło się - ustal cel dlaczego chcesz oszczędzać!
Dla mnie najważniejszym celem będzie spłata zadłużenia na które daję sobie dwa lata.
Niezmiernie ważnym celem jest utworzenie funduszu bezpieczeństwa na wydatki nieprzewidziane. Dotychczas zgromadzone 3-krotne dochody miesięczne są niewystarczające i będę powiększał je aż do uzyskania
10-krotności wpływów miesięcznych. Osiągnięcie założonego pułapu ma na celu zabezpieczenie przed nieoczekiwanymi wydatkami.
Kolejnym również ważnym celem dla mnie jest zdobycie miliona zł.
Mój cel zdobycia miliona.
OCZEKIWANA STOPA ZWROTU (%)28

ILE LAT ZAMIERZAM OSZCZĘDZAĆ?11

JAKĄ KWOTĘ BĘDE ODKŁADAŁ CO MIESIĄC?1200


Wartość uzbieranego kapitału 1 052 674,87
Suma włożonego kapitału 158 400,00
Wartość odsetek na koniec okresu 894 274,87
Taki sam wynik możesz otrzymać wpłacając 50 122,68

Chcąc aby cel spełnił się w horyzoncie 11 lat przy wpłatach comiesięcznych w wysokości 1.200 zł, powinienem inwestować w takie instrumenty, które dadzą oczekiwaną stopę zwrotu w wysokości 28%(rocznie). Jest to dość wysoka stopa zwrotu ale do osiągnięcia . Jeśli cel byłaby nieosiągalny do zrealizowania - to możemy dostosować ramy czasowe do naszych możliwości finansowych.
Planując swoje cele nie myślimy tylko o długoterminowych jak np. zabezpieczenie emerytalne ale także o krótkoterminowych jak np.: wakacje, czy zmiana samochodu. Oszczędzając na zabezpieczenie emerytalne zakładamy horyzont czasowy co najmniej 20 lub 30 letni. Tu możemy inwestować bardziej ryzykownie. Z kolei na osiągnięcie celu - zakup samochodu dajemy sobie 5 lat. Natomiast inwestując na fundusz wakacyjny będzie to horyzont roczny lub 2-letni. Inwestując krótkoterminowo ograniczamy ryzyko
w inwestycjach.
Mając kilka celów takich jak: emerytura czy wakacje ich realizacja wymaga ustalenia proporcji podziału oszczędności na powyższe cele. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie dwóch rachunków. Jednym trzeba będzie zarządzać bardziej ryzykownie (cel długoterminowy) a drugim bardziej bezpiecznie (cel krótkoterminowy). Założone cele pomogą nam w skutecznym inwestowaniu.

3 komentarze:

 1. Uważam, że zakładana przez Ciebie średnia stopa zwrotu jest w dłuższym terminie kompletnie nie realna. No chyba, że będziesz lepszy od Warrena Buffeta!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak napisałem "Jeśli cel byłaby nieosiągalny do zrealizowania - to możemy dostosować ramy czasowe do naszych możliwości finansowych" - więc zamiast 11 lat będzie to np. 15 lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem inwestując przez 15 lat optymistycznie rzecz biorąc możesz spodziewać się 10-12% zwrotu rocznie. Zakładając, że wyciśniesz te 12% oraz to, że inflacja będzie w okolicach 4% rocznie, odkładając 1200zł/mc po 15 latach będziesz miał trochę ponad 400tys zł licząc według siły nabywczej z dzisiaj. To jest realistyczny scenariusz biorący pod uwagę historycznie realne stopy zwrotu i wartość pieniądza w czasie.
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty