środa, 23 września 2009

Chcesz oszczędzać - zacznij dziś!

Powiem, że kto zwleka z rozpoczęciem oszczędzania, traci dwa razy. Masz dobrą pracę na tyle, że stać Cię na oszczędności, to nie zwlekaj z rozpoczęciem inwestycji. Kwota oszczędności wcale nie musi być duża, wystarczy nawet 100 zł miesięcznie, ale regularnie inwestowane przez tak długi okres, jaki sobie założyłeś, przyniesie Ci niezłą fortunę. Wszystko przez "magię" procentu składanego. Wystarczy systematycznie oszczędzać i nie naruszać zgromadzonego kapitału a zyski reinwestować – cała prawda.

Nie ma znaczenia jaka to będzie kwota - warunek musisz zacząć!
Im wcześniej tym lepiej.
Zauważ, jak na Twoją korzyść działa tutaj czas? Pomyśl tylko, jeśli zaczniesz inwestować w wieku 25 lat kwotę 250 zł, to mając lat 65 możesz zgromadzić kapitał 1.594.195 zł, osiągając przy tym niezły zysk!
Inny przykład - gdyby dzisiejszy 25-latek zaczął odkładać miesięcznie tylko 150 zł przy oczekiwanej stopie zwrotu również 10%, to w wieku 65 lat zgromadziłby kapitał bliski miliona zł.

Czy widzisz jak ważny jest czas?

Pomyśl może palisz papierosy, dziennie wydajesz ok. 9 zł więc miesięcznie wychodzi 250 zł.
Odkładając je przez 30 lat mógłbyś chwalić się stanem konta w wysokości 569 tys. zł.
Nie palisz – to może masz inne nałogi?

Nawet jeśli założysz lokatę w banku albo zwykłe konto oszczędnościowe (obecnie ok. 6%), na które będziesz wpłacał zaskórniaki, to i tak plus dla Ciebie. Ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka.
Nieważne, w jaki sposób będziesz gromadził oszczędności, ważne, żebyś nie odkładał decyzji i zaczął dziś! A ja Ci życzę powodzenia!

2 komentarze:

  1. Mówią, że najtrudniejszy pierwszy krok. I to prawda. Cierpliwość i konsekwencja to klucz do sukcesu, ale bez tej najważniejszej decyzji o rozpoczęciu inwestowania/oszczędzania wiele nie zrobimy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najtrudniejszy jest pierwszy milion, potem jest już z górki:)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty