sobota, 30 kwietnia 2016

Dwadzieścia najlepszych dywidend przed nami

Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kurs nie dają nadziei na dalsze wzrosty. W czasach, kiedy ceny akcji na rynkach nie rokują nadziei na szybki wzrost, polityka dywidend nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki.
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego.
Wskaźnik ten obrazuje opłacalność inwestycji w akcje ze względu na dywidendę wypłacaną przez spółkę. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%.
 
Obecnie na rynku GPW jest 20 spółek, które dzielą się zyskiem powyżej 5%  z akcjonariuszami:

Okres dywidendy właśnie się zaczyna. Najbliższe miesiące to wysyp dywidendy.

7 komentarzy:

 1. Witaj, w czolowce rankingu pominales interrao - dywidenda uchwalona w piatek -0,805eur co daje miejce w scislej czolowce.
  Pozdrawiam
  Wetzlar

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za poprawkę to mamy zmianę w czołówce, drugie miejsce ze stopą dywidendy na poziomie 18,13% zajmuje Inter RAO Lietuva AB - dostawcą energii na Litwie. Ustalenie praw do dywidendy mamy 16.05 br.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, Vistula w tym roku nie wypłaci dywidendy. Te 40 groszy wypłaci spółka Vistal.Gdynia

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj
  Mam takie pytanie, jeśli w dniu 5 maja zakupiłem akcje LCC (które posiadam do dziś), czy powinienem otrzymać dywidendę czy nie ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 6 maja. Ze względu na dwudniowy (T+2) cykl rozliczeniowy transakcji akcjami, ostatnim dniem, w którym zakup akcji GPW zapewnia otrzymanie dywidendy jest 4 maja.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wszyscy wypłacą jeśli w portfelu mają kredyty frankowe. Muszą zrobić sobie "zapasy" na pomysły obecnego rządu

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty