wtorek, 15 marca 2016

Jakie dywidendy w 2016 r.

Jeśli nie możemy za bardzo liczyć na wzrosty na naszych spółkach, liczmy chociaż na dywidendy, które zasilą nasz portfel. Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kursy akcji nie dają nadziei na dalsze wzrosty. W takich czasach - polityka dywidendowa nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki.
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%.

Jak wybierać spółki?


Na rynku GPW jest kilkadziesiąt spółek, które wypłacają dywidendę. Aby można zarabiać na spółkach, które wypłacają dywidendę należy przestrzegać następujących zasad:

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej.

2. Inwestować w branżę rozwojową.

3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną a nie kupować przed samą datą wypłaty dywidendy.

5. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.

6. Pamiętajmy że długo horyzont inwestycyjny ma szansę przynieść nam lepszevzyski.

Okres dywidendy jest przed nami. Zazwyczaj m-ce: maj, czerwiec i lipiec to wysyp dywidendy.

Wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.


Które akcje w tym roku powinny będą najhojniejsze? 

Dziesiątka najlepszych akcji dywidendowych na 2016 r. przedstawia się następująco:

PCM

Jedną z najlepszych w tym roku dywidend zamierza zaoferować Prime Car Management. Spółka świadcząca usługi leasingu i zarządzania flotą chce podzielić między akcjonariuszy cały ubiegłoroczny zysk, czyli prawie 39 mln zł, co dałoby do wypłaty na jedną akcję 3,25 zł (stopa bliska 9%). W zeszłym roku stopa dywidendy wyniosła 10,21%.

LEN
Czołowy producent opraw oświetleniowych służących oświetlaniu ulic corocznie dzieli się dużą dywidendą. W ostatnim roku było to 6,25% stopy dywidendy. W tym roku zgłoszono chęć zwiększenia stopy dywidendy. W zeszłym roku spółka płaciła 0,30 zł na akcję. Teraz zgłosiła gotowość wypłaty 0,40 zł, co daje stopę bliską 9%. Spółka jest przed publikacją wyników za cały 2015 r., które planowane są na 18 marca br.

ABC

ABC jest największym dystrybutorem sprzętu IT w Polsce. Od czterech lat dzieli się sowitymi dywidendami z akcjonariuszami. W zeszłym roku było to 9,47% a dwa lata temu 8,28%. Podobnie w bieżącym roku powinniśmy na tym walorze uzyskać w granicach 8% dywidendy.

ZYW
Zarząd Grupy Żywiec przedstawi walnemu zgromadzeniu propozycję wypłaty dywidendy na poziomie 35 zł na akcję.
W związku z tym, że wypłacono we wrześniu 2015 r. zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za 2015 r. w kwocie 12 zł na akcję, do wypłaty akcjonariuszom pozostanie jeszcze kwota 23 złotych na akcję.
Przy takim poziomie dywidendy ta to stopę dywidendy na poziomie 8,14%.

ACG

Producent oraz dostawca modułów elektronicznych i mechanicznych samochodowych instalacji gazowych do silników spalinowych oraz elementów elektroniki i wiązek elektrycznych na potrzeby przemysłu samochodowego - zarekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy ACG przeznaczenie części zysku netto za 2015 rok na wypłatę dywidendy w wysokości 2,50 zł na jedną akcję, a pozostałą część zysku na kapitał zapasowy. Daje to na dzień dzisiejszy stopę dywidendy ponad 7%. W zeszłym roku był to poziom 6,75%.

DOM

Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wnioskuje o przeznaczenie części zysku za 2015 r. w kwocie 80 506 634 zł, tj. 3,25 zł na akcję na wypłatę dywidendy. Daje to na dzień dzisiejszy stopę dywidendy na poziomie 6,3%.
Dzień dywidendy zarząd spółki proponuje ustalić 22 czerwca 2016 roku, zaś jako dzień wypłaty dywidendy proponuje ustalić 6 lipca 2016 roku.

BHW/PEO

To dwa banki, które rokrocznie dzielą się z akcjonariuszami dywidendą na poziomie ponad 5%. PEKAO zaproponowało dzień dywidendy na 22 czerwca 2016 roku, zaś jako dzień wypłaty dywidendy proponuje ustalić 6 lipca 2016 roku.  BHW planuje wypłacić 4,68 zł na jedną akcję co da dywidendę również ponad 5%. Dzień dywidendy przypada na 04.07.2016 r, a dzień wypłaty na 21.07.2016 r.

TAR

Wiodącym producentem wyrobów wędliniarskich w Polsce rekomenduje akcjonariuszom wypłatę dywidendy wysokości 0,65 zł na akcję. Ten poziom dywidendy pozwoli na osiągnięcie stopy dywidendy na poziomie ok. 5%.

ASE

Akcjonariusze Asseco South Easternt zdecydują na zwyczajnym walnym zgromadzeniu zwołanym na 31 marca o przeznaczeniu dywidendy w wysokości 0,42 zł na jedną akcję. Ten poziom dywidendy pozwoli na osiągnięcie stopy dywidendy na poziomie ok. 5%.
To nie wszystkie najatrakcyjniejsze dywidendy na br. W miarę publikacji wyników okazji do zarobienia w postaci dywidend na pewno nie zabraknie.
 

2 komentarze:

  1. Szukając spółek dywidendowych najlepiej szukać takich które może nie płacą największej procentowo dywidendy ale z każdym rokiem coraz większą. Moje propozycje to:
    NEUCA, AMBRA, KĘTY (tu w tym roku może być trochę mniejsza), RAINBOW, FORTE i CCC (tu też w tym roku może być mniejsza ze względu na zakup eobuwie).
    Z twojej listy najlepsza jest ABC DATA. Obstawiam że za 4 lata będzie kosztowała jakieś 8..10zł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Posiadam w moim skromnym portfelu 8 spółek które płacą co roku dywidendy. Największy zysk mam z ACG oraz z Wadex i z mojej perełki AQUABB z niej już 3 rok pobrałem dywidendę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty