wtorek, 29 grudnia 2015

Koniec roku - czas na skorzystanie z ulgi

Do końca roku pozostało jeszcze dwa dni. Jeżeli oszczędzasz pieniądze na swoją emeryturę i chciałbyś skorzystać jeszcze w tym roku z rachunków typu: IKE lub IKZE, to masz ostatnie chwile na ten cel. Należy pamiętać o rocznych limitach kwotowych, które obowiązują dla każdego z tych typów rachunków:

Zgodnie z obwieszczeniem poszczególne limity w 2015 roku są następujące:
 • Limit wpłat na IKE - 11 877 zł
 • Limit wpłat na IKZE - 4 750,80 zł

Podstawowa korzyść IKE to brak podatku od zysków (Belki). Warunkiem skorzystania z ulgi jest: uzyskanie wieku emerytalnego, posiadanie wpłat co najmniej przez okres pięciu lat (dowolnych) oraz połowa środków ma być zgromadzona na pięć lat przed wiekiem emerytalnym. Brak spełnienia którejś z tych przesłanek skutkuje zapłatą podatku.


Chcąc skorzystać z w 2015 r. z przywileju podatkowego na IKE  - możemy wpłacić do 11.877zł, niezależnie od dochodu. Środki z IKE możemy wcześniej wypłacić w części lub w całości. Od części wpłaconej będzie pobrany podatek Belki.
 
 

Kolejny instrument, który również oferuje zachęty podatkowe to IKZE.  Po przejściu na emeryturę zapłacisz 10% zryczałtowany podatek dochodowy gdy wypłacisz oszczędności po 65 roku życia i wpłacałeś przez co najmniej 5 lat. Wpłaty możesz robić regularnie lub kiedy chcesz.

Warto zacząć oszczędzać jak najwcześniej i robić to systematycznie. Dzięki temu zgromadzisz większy kapitał na emeryturę.


Trzeba pamiętać że w zależności od tego, kiedy wycofasz pieniądze, zapłacisz inny podatek.
 1. Najkorzystniej jest wypłacić oszczędności po ukończeniu 65 lat i wpłacaniu pieniędzy przez co najmniej 5 lat. W takim przypadku zapłacisz tylko 10% zryczałtowany podatek dochodowy.
 2. Jeśli wypłacisz pieniądze w innej sytuacji, zapłacisz podatek wg obowiązującej na dzień wypłaty skali podatkowej (obecnie 18% lub 32%).

Jak w takim razie rozliczyć składkę na IKZE za 2015, żeby można skorzystać z ulgi podatkowej?

Przykłady:

Roczna podstawa opodatkowania - pierwszy próg podatkowy (do 85.528 zł):
 •  przy  wpłacie na IKZE: 2 000 zł - zysk podatkowy wyniesie 360 zł 
 •  przy wpłacie na IKZE: 4.750,80 zł - zysk podatkowy wyniesie 855,14 zł
Roczna podstawa opodatkowania - drugi próg podatkowy (powyżej 85.528 zł):
 • przy wpłacie  przy  wpłacie na IKZE: 2 000 zł - zysk podatkowy wyniesie 640 zł 
 • przy wpłacie na IKZE: 4.750,80 zł - zysk podatkowy wyniesie 1.520,26 zł
2. Gdzie rozliczamy tą pozycję?

W formularzu PIT/O – zawieramy informacje o odliczeniach od dochodu i podatku. To główny załącznik do wielu formularzy. Ważne składka na IKZE nie pomniejsza bezpośrednio podatku, tylko dochód (podstawę opodatkowania).

Na pierwszej stronie formularza PIT/O  znajdziemy sekcję B, a w punkcie 7 rubrykę „Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)”. Tutaj trafia kwota naszej składki na IKZE i będzie ona podstawą do obliczenia ulgi.


Plusy IKZE
– ulga podatkowa (w zależności od wysokości podatku: 18%, 19% lub 32% kwoty wpłaty na rachunek IKZE możemy odliczyć od podatku)
– brak podatku „Belki” od zysków kapitałowych
– brak podatku od spadków i darowizn
– dowolność wpłat (nie ma wymogu dokonywania systematycznych wpłat, nie deklarujemy kwot minimalnych).

Minusy IKZE
 
– 10% podatku od zgromadzonych środków przy wypłacie z IKZE po 65 roku życia
– ograniczenia w wypłacie pieniędzy - wypłata przed 65 rokiem życia wiąże się z zapłatą podatku: 18%, 19% lub 32% od zgromadzonych środków na rachunku.


IKZE  jest dobrym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowej emerytury, korzystając ze zwrotu części podatku dochodowego. Zwrócony podatek i ponownie zainwestowany  wpływa na wyższą stopę zwrotu z naszej inwestycji.  Chcąc skorzystać z preferencji podatkowych, które oferuje IKZE,  warto zastanowić się dziś lub jutro nad  wpłatą środków.

 

3 komentarze:

 1. Widzę konsekwentne wpłaty rok w rok oby nasz rząd sobie nic nie wymyślił do czasu przejścia na emeryturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po co wplacac w tak mizerny produkt. Blokowanie kasy na wiele lat. Po co wpychasz ludzi na mine?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiam się, czy nie lepiej zainwestować np. w mieszkanie lub ziemię. W obu wypadkach mamy jednak duże ryzyko (demografia, susza, itp).

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty