sobota, 31 października 2015

Ile zaoszczędziłeś w październiku?

Często słyszymy - oszczędzałbym ale nie mam z czego. Zarabiam za mało, żeby zostało jeszcze na oszczędzanie. Wypłata wystarcza mi od pierwszego do pierwszego. Wszystkie moje dochody idą na: życie, opłaty i kredyt. Tak naprawdę to nigdy nie byliśmy przyzwyczajeni do oszczędzania i dlatego większość z nas tego obecnie nie robi. Zawsze znajdziemy jakąś wymówkę - nie oszczędzam bo .... Nie potrafimy odłożyć nawet 100 zł miesięcznie nie wspominając o żelaznej zasadzie 10% naszych dochodów. Jeśli  oszczędzamy to zazwyczaj na czymś. Większość z nas stara się kupować tańsze produkty żywnościowe. Staramy się oszczędzać zużywając mniej wody, prądu i gazu.  
 
Dlaczego tak się dzieje?
 1. Boimy się przyznać do błędu. Wzbraniamy się wykonać rachunek sumienia tzn. przyjrzeć się naszym dochodom i wydatkom. Ciężko jest nam przyjąć do wiadomości że nasze wydatki są tak rozpasane i nie równoważą się dochodom.
 2. Nie kontrolujemy swoich wydatków - nie robiąc regularnych notowań swoich wydatków. W związku z tym nie wiemy na co i ile wydajemy swoje pieniądze.
 3. Nadużywamy kart kredytowych. Płacenie kartą nic nas nie boli co powoduje, że nie kontrolujemy tego ile wydajemy. Karty kredytowe zachęcają nas do zakupów a tym samym do pewnego rozluźnienia w finansach.
 4. Robimy nie przemyślane zakupy - kupujemy rzeczy, które są nam nie potrzebne. Często też okazuje się że do zakupu skusiła nas promocja. Oczywiście później przekonujemy się, że za dany towar przepłaciliśmy gdyż nie porównaliśmy cen danego towaru w innych sklepach.
 5. Nie planujemy wydatków długoterminowych. O zmianie sprzętu AGD czy samochodu, myślimy dopiero wtedy gdy dany sprzęt czy samochód się popsuje.
 6. Winna nasza nieświadomość. Wierzymy że będziemy mieć prace a tym samym stały coraz większy dopływ pieniądza.
 7. Wydajemy wszystko. Wydaje nam się że po co dziś odkładać np. po 200 zł na przyszłe wydatki, jeśli te pieniądze można dziś spożytkować na inny cel
 Jak w takim razie ustrzec się przed podobnymi błędami?
 1. Uporządkuj własne finanse. Spłać długi a szczególnie zadłużenie na kartach kredytowych. Nie jesteś zadłużony to pora na rozpoczęcie oszczędzania. Gdy uporządkujesz własne finanse łatwiej będzie ci rozpocząć oszczędzanie.
 2. Zbuduj poduszkę finansową. Poduszka stanowi tzw. żelazną rezerwę na wypadek zaistnienia kryzysowej sytuacji w naszym życiu. Tworzona jest z naszych oszczędności ulokowanych w łatwo dostępnych instrumentach finansowych np. konta oszczędnościowe. Zamiennie nazywana jest funduszem bezpieczeństwa.
 3. Zacznij już dziś - od małych kwot. Na początek jeśli trudno ci związać koniec z końcem, zacznij od odkładania małych kwot. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej możesz zgromadzić. Pamiętaj aby kwoty te,  zwiększać z czasem. Nie szukaj wymówek i nie czekaj do kolejnego miesiąca czy nawet roku!
 4.  Zastosuj automatykę w oszczędzaniu. Gdy otrzymujesz dochód (pensję, przelew) to od razu ustaloną z góry kwotę dochodów przeznacz na oszczędności/inwestycje a dopiero z pozostałych pieniędzy realizuj własne zobowiązania. Ustalenie zlecenia stałego na bezpośrednią wpłatę, jest jednym ze sposobów zapewnienia Ci pieniędzy na wydzielonym koncie bez obaw że ich zabraknie. Ustaw automatyczne plan oszczędności i zapomnij.
 5.  Odkładaj każde pieniądze. Odkładaj każde pieniądze, które dostałeś np.  nagrody czy premie. Łatwo jest wydać pieniądze, ale za jakiś czas nie będziesz pamiętać co za nie kupiłeś. Jeśli je zaoszczędzisz przydadzą się później, kiedy ich będziesz naprawdę potrzebować.
 6.  Bądź systematyczny. Ważniejsza jest systematyczność niż odkładane kwoty. Najistotniejsze jest to, aby postępować systematycznie. Każdy moment i każda kwota jest równie dobra na start.
Co zrobiłeś w październiku?
 
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to święto obchodzone corocznie 31 października, które ma na celu promowanie idei oszczędzania. Jeśli masz nadwyżkę w swoim budżecie to odłóż dziś choć 100 zł.
 
Tyle ile liści pod drzewem obecnie - każdemu z czytelników życzę pieniędzy na koncie!
 


 
 

5 komentarzy:

 1. dobrze jest załozyc konto oszczednosciowe i sobie co miesiac odkladac.ja niedawno zalozylam wymarzony cel no i oszczedzanie juz zaczelam :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat mam sosnę pod oknem i zero liści, ale dzięki. Co do porad, to się zgadza, ale nie zawsze się udaje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba właśnie październik jest takich miesiącem w którym warto pomyśleć o oszczędzaniu, szczególnie jeśli mamy taką możliwość bo jeśli ktoś jest uwiązany do spłacania kredytu hipotecznego to gorsza sprawa, no chyba że ma odpowiednio duże dochody które pozwolą mu jeszcze dodatkowo zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi udało się odłożyć 500 zł do skarbonki :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty