piątek, 1 maja 2015

Akcje ETOSU

 
W jednym z komentarzy poproszono mnie o analizę IPO akcji DIVERSE. Po średnio udanym IPO Idea Banku, kolejna spółka szykuje się do debiutu.
Z czym nam się kojarzy ta marka?
ETOS S.A. to spółka akcyjna z siedzibą w Gdańsku zarządzająca
siecią sprzedaży odzieży pod marką Diverse oraz Diverse Extreme Team, obecna na polskim rynku od 1993. Produkcja w całości odbywa się na Dalekim Wschodzi. Spółka oferuje swoim klientom szeroki asortyment codziennej miejskiej odzieży użytkowej, którego uzupełnieniem są akcesoria, obuwie oraz torby i plecaki. Kiedyś udało mi się u nich kupić spodnie - nawet byłem zadowolony.  
 
 Produkty Spółki są sprzedawane prawie wyłącznie w Polsce. Spółka planuje rozpoczęcie sprzedaży eksportowej do krajów UE (Czechy i Słowacja) i krajów Europy Wschodniej. Na dzień koniec 2014 r. sieć sprzedaży detalicznej Spółki w Polsce obejmowała 127 salonów własnych, w tym 11 outletów, oraz 114 salonów franczyzowych.
 
 
 
Właścicielem spółki jest fundusz private equity z Luksemburga, który ją dofinansował i zrestrukturyzował w związku z czym od 2013 spółka wykazuje zyski.
 
Teraz fundusz chce częściowo sprzedać 8.919.091 akcji stanowiących 33% wszystkich akcji. Warto nadmienić że fundusz wciąż pozostaje z większościowym pakietem kontrolnym.
 
Cele emisyjne 
 
Celem oferty jest sprzedaż akcje już wyemitowane. Spółka z tego tytułu nie otrzyma żadnych wpływów. 
 
Harmonogram oferty 
 
 • 29 kwietnia - 6 maja - okres przyjmowania zapisów inwestorów indywidualnych

 • 7 maja - zakończenie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych; ustalenie ostatecznej liczby akcji oferowanych, ostatecznej liczby akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów oraz ceny akcji

 • 8 maja - opublikowanie ostatecznej ceny i liczby akcji oferowanych w ramach oferty, w tym ostatecznej liczby akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów;

 • 8 - 12 maja - przyjmowanie zapisów inwestorów instytucjonalnych

 • do 13 maja - planowany przydział akcji dla Inwestorów Instytucjonalnych 

 • 22 maja 2015 r. - zakładany pierwszy dzień notowań akcji na GPW
 
Składanie zapisów
 
Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych przyjmowane są w Domu Maklerskim BZ WBK, Biurze Maklerskim Alior Banku i w Domu Maklerskim BOŚ.
 
 
Plusy oferty
 
 • Marka Diverse jest jedną z najbardziej rozpoznawanych polskich marek w sektorze modowym.
 
 • Zadowalające wyniki finansowe - zysk netto w 2014 wyniósł 18,7 mln zł wobec 13,3 mln zł w 2013. Współczynnik ROE po 2014 wyniósł 20,8% oraz niewielkie zadłużenie spółki.
 
 • Ambitne plany zwiększenia powierzchni handlowej marki Diverse do ok. 48 tys. m2 w 2015 r. i ok. 80 tys. m2 w 2019 r.
 
 • Hossa w branży odzieżowej może pomóc ofercie.
 
 
Minusy oferty
 
 • Polityka dywidendowa - spółki w okresie najbliższych 3 lat zamierza w pierwszej kolejności rekomendować akcjonariuszom przeznaczenie wyniku finansowego, jeżeli taki zostanie wypracowany, na realizację strategii i finansowanie rozwoju działalności Grupy. Ewentualną nadwyżkę ponad tę kwotę – na wypłatę dywidendy.
 
 
 • Ustalona cena maksymalna za akcję w wysokości 17,50 zł wydaje się za wysoka,  co potwierdza wskaźnik C/Z spółki czy C/WK. Dopiero cena w okolicy 12 zł dawałaby ofercie atrakcyjność.
 
A co Wy sądzicie o tej ofercie?
 
 

5 komentarzy:

 1. Biorąc pod uwagę, że marka utrzymuje się na polskim rynku już od kilkunastu lat, to może faktycznie być to dobry interes, warty przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi osobiście nie wydaje się to atrakcyjną inwestycją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi osobiście nie wydaje się być to korzystną inwestycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. IPO niestety nie wyszło. Może i lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, dlaczego ta spółka sprzedaje swoje produkty jedynie w Polsce. Inne polskie marki odzieżowe prężnie działają już na innych rynkach!

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty