środa, 8 października 2014

Zamiast 2,5% na lokacie nawet 6%

Rada Polityki Pieniężnem - podstawowa obniżyć stopy procentowe z poziomu 2,5% do 2%, a stopę lombardową z 4% do 3%. To  dobra informacja dla osób posiadających kredyty ratalne czy zadłużenie na kartach. Jednak dla oszczędzających na lokatach bankowych to oznacza znaczną obniżkę oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz dobrze oprocentowane lokaty półroczne wynosi w granicach 3%. Po obniżce najprawdopodobniej będzie to 2,5%. Efektywność naszego oszczędzania przy takim poziomie oprocentowania wygląda coraz bardziej niekorzystnie, gdyż w obliczeniach musimy uwzględnić jeszcze „Podatek Belki”.

Więc jaka alternatywa dla lokat? 
 
Jedną z alternatyw dla lokat są obligacje korporacyjne. Aktualnie Spółka Best działająca w branży windykacyjnej w Polsce, świadcząc usługi obrotu i zarządzania zagrożonymi wierzytelnościami, przedstawił ofertę czteroletnich obligacji detalicznych serii K2 o wartości 50 mln zł. Jest to druga seria obligacji oferowanych w ramach publicznego programu o docelowej wartości do 300 mln zł. Oferującym jest Dom Maklerski mBanku.

Parametry oferty:

Oprocentowanie w skali roku  Stałe - 6,0% rocznie
Termin wypłaty odsetek  kwartalnie (30 stycznia, 30 kwietnia,30 lipca, 30 października)
Rozpoczęcie naliczania odsetek 30 października 2014 roku
Data wykupu 30 października 2018 roku
Cena nominalna  100 zł
Cena emisyjna 100 zł
Minimalny zapis 1 obligacja
Maksymalny zapis 500 000 obligacji
Wielkość emisji 50 mln zł
Zabezpieczenie brak
Metoda przydziału według kolejności zapisów
 

Kolejna alternatywa do lokat jest emisja obligacji PCC Rokita serii BB. Łącznie ma być wyemitowanych 250.000 obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda. Wartość emisji sięgnie 25 mln zł.
Obligacje będą miały stałe oprocentowanie wynoszące 5,5% a ich wykup nastąpi po 5 latach od dnia przydziału.
PCC Rokita wyemituje obligacje serii BBTermin wypłaty odsetek następować będą w okresach kwartalnych. Obligacje są również niezabezpieczone.
Zapisy na obligacje serii BB PCC Rokita można składać do piątku 10 października 2014 r. w  Domu Maklerskiego BDM. Przydział obligacji będzie miał miejsce 15 października, a następnie obligacje zostaną wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst.

Czy warto zainteresować się ofertą?

Oprocentowanie jest bardzo dobre, gdyż daje to w granicach dwa razy tyle, ile oferują dziś przeciętne lokaty bankowe. Należy spodziewać się dużego zainteresowania inwestorów tymi papierami. Trudno dziś znaleźć takie oprocentowanie na rynku

Best jest spółką notowaną na GPW od 1997 r. Z kolei PCC Rokita od czerwca br.
Każdy inwestor musi sobie opowiedzieć na pytanie czy woli pewne zyski  na lokacie w granicach 2,5%  w banku czy 5,5-6 %  zysku z obligacji korporacyjnych o trochę większym ryzyku.

3 komentarze:

 1. Nigdy wcześniej nawet nie słyszałem o tej spółce, ciekawi mnie czy za takim oprocentowaniem nie kryje się jakiś haczyk, bo jednak jest to duża różnica w stosunku do konkurencji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "czy woli pewne zyski na lokacie w granicach 2,5% w banku" - bez problemu można znaleźć lokatę 3,8-4,1%
  "czy 5,5-6 % zysku z obligacji korporacyjnych" - ale przez 4-5 lat wiec długi okres czyli brak płynności kapitału. Co będzie się dziać za 2 lata na lokatach nikt nie wie, możliwe że będą np. 5-6% i wtedy korporacje nie mają sensu.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 3. @Juras
  Jedynym z haczyków to że obligacje nie są zabezpieczone. Ale większość nie jest zabezpieczona.
  @ Anonimowy
  Po zmianie oprocentowania coraz trudniej znaleźć takie lokaty bez tzw. "promocji"

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty