niedziela, 19 października 2014

Nieefektywnie oszczędzamy

Millward Brown na zlecenie Getin Bank przeprowadził we wrześniu br. badanie badania „Zachowania finansowe Polaków", podając że aż 57% oszczędzających Polaków odkłada swoje nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych. Na lokatach trzymamy jedynie 23%. Pocieszające w tym jest że  prawie 2/3 Polaków decyduje się oszczędzać pieniądze. Większość jednak to robi okazjonalnie, natomiast co piąty badany odkłada chociaż niewielkie kwoty regularnie. 


Gdyby konta oszczędnościowe były oprocentowane tak jak ostatnio dość mocno reklamowane - Konto 360° w Banku Millennium nie byłoby żadnego problemu. Jest to połączeniem taniego konta osobistego z ubezpieczeniem assistance. Bank Millennium proponuje oprocentowaniem 4% oraz 3-miesięcznej lokaty z oprocentowaniem 4,5%. Jednak to atrakcyjne oprocentowanie trwa niestety tylko przez 92 dni i jest liczone od dnia, w którym nastąpi pierwsze przekazanie nowych środków w okresie promocji, która trwa do dnia 31 października 2014 r.


Inne konto na którym również można zyskać to Konto Oszczędnościowe BGŻOptima. Aktualne oprocentowanie Konta Indywidualnego dla nowych środków ulokowanych w banku wynosi 3,5% w skali roku. Podane oprocentowanie obowiązuje do dnia 25 listopada 2014 r.


Dobre konta oszczędnościowe wyróżniają się niestety zmiennym oprocentowaniem co do wysokość wypracowanych odsetek, których w przyszłości nie możemy być pewni. Niskie stopy procentowe NBP powodują że oprocentowania rachunków oszczędnościowych nie jest korzystne. Ale ilu Polaków z tych 57% ma ulokowane pieniądze na kontach o oprocentowaniu 4 czy 3,5%? Myślę że niewielki odsetek. Większość jest ulokowana na typowych kontach do rachunku oprocentowanych w granicach 1%. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w PKO Bank Polski wynosi do 10.000 zł 1,0%. Aktualne oprocentowanie konta eMax plus w mBanku wynosi  1,3%. Mając ulokowanie pieniądze na koncie oszczędnościowym, rozważ przeniesienie ich na lokaty, ponieważ są lepszą okazją do oszczędzania (wyższe oprocentowanie). Aktualne oprocentowanie lokaty w PKO BP na lokatę 6-miesięcznej odnawialną zapewni Ci zysk z zainwestowanych środków w wysokości do 2,50% w skali roku. Jeszcze lepsze lokaty zapewni nam np. Lokata Smile w Open Finance. Oprocentowanie na poziomie 3,40% w skali roku na okres 6 miesięcy! Tą lokatę cechuje niska kwota wejściowa – już od 500 zł jak również to że nie musisz do niej zakładać konta.

Oszczędzając
pamiętajmy o procencie składanym, który sprawi że z drobnych oszczędności można w długim czasie zbudować całkiem pokaźny kapitał. Ryzyko przy lokatach jak i kontach oszczędnościowych jest takie samo.
 
Jeszcze jedna rada - nie lokuj całych swoich oszczędności w jednym banku. Konkurencja dziś na rynkach finansowym jest olbrzymia, banki ścigają się w różnych promocjach. Aby skorzystać z tych promocji lokuj pieniądze w kilku bankach. Optymalna ilość kont bankowych to trzy. Większość obecnie dobrego oprocentowania lokat czy kont oszczędnościowych dotyczy nowych środków. Mając pieniądze ulokowane w różnych bankach możemy sami przesuwać swoje oszczędności pomiędzy bankami, korzystając maksymalnie z promocyjnych oprocentowań.

Planowanie przyszłości finansowej oraz rozsądne zarządzanie odłożonymi pieniędzmi jest niezbędne do osiągnięcia naszego sukcesu i satysfakcji. Dlatego zadbaj już dziś o swoje pieniądze. Dobór odpowiedniej lokaty zapewni nam że na oszczędzaniu nie stracimy ale możemy coś zyskać ponad wskaźnik inflacji.


Warto cały czas monitorować oferty oszczędnościowe banków i wybierać najkorzystniejsze z nich.


5 komentarzy:

 1. Dobre do oszczędzania są też fundusze dłużne np. PZU Polonez.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak najbardziej Marcin - jeszcze lepsze wyniki osiągnął Aviva Obligacji Dynamiczny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale wszystko z umiarem :) Zakładanie konta dla 0.5% więcej od powiedzmy 10 tys zł często się nie opłaci. Źle jednak jeśli posiadamy jedno z gorszych kont oszczędnościowych, lub wręcz spośród kilku dostępnych(w swoich bankach, czasem wręcz w jednym i tym samym banku), wybieramy to gorsze - "bo co to jest 1% więcej"

  OdpowiedzUsuń
 4. Owszem planowanie przyszłości finansowej jest bardzo istotne i warto odkładać pieniądze na dobrej lokacie. Najważniejsze jest rozsądne podejście do zarządzania swoimi finansami.
  Ciekawy artykuł!

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty