niedziela, 28 września 2014

Jak dobrać spółki dywidendowe do portfela?

Wypłata dywidendy to jedno z pewniejszych źródeł zarobku dla inwestorów lokujących środki w akcje. Część inwestorów buduje swoje strategie inwestycyjne właśnie w oparciu o te walory. Do tych inwestorów należę również ja.

Czy zakup spółek dywidendowych będzie najlepszym rozwiązaniem dla lokujących pieniądze na rynku akcji?

Wszystko zależy od naszego podejścia do inwestowania – względem czasu.

Jeśli przyjęliśmy strategię „łapania dywidend”, to nasza strategia polega na zakupie odpowiednio dużej ilości akcji firmy wypłacającej dywidendę. Po uzyskaniu prawa do dywidendy papiery sprzedajemy, wyczekując odpowiedniego momentu na taką operację, a za uzyskane środki kupuje się akcje kolejnej spółki płacącej dywidendę. Ta strategia jest dość ryzykowna – gdyż otrzymana dywidenda nie zawsze zrekompensuje nam strat związanych z faktem, że kupiliśmy akcje w nieodpowiednim momencie jak również w nieodpowiednim momencie je sprzedaliśmy.

Odpowiedniejszą strategią to długoterminowe inwestowanie np. kilku lub kilkunastu lat. Wypłacana dywidenda może stanowić dość znaczącą część zysku. Przy takim podejściu może się okazać że zwrócą się nam koszt zakupu akcji. Przykładem takiej spółki może być KGHM.


Zbyt duża dywidenda może się wiązać z drenażem firmy przez większościowego właściciela. Zdrowy stosunek dywidendy do rocznego zysku powinien się zawierać w przedziale 40-60%.

Jak dobrze dobrać spółki dywidendowe do naszego portfela?

Pomocnym w wyborze może być Indeks WIGdiv, który jest obliczany od 31 grudnia 2010 roku, a w dniu bazowym wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. Swoim portfelem indeks obejmuje 30 spółek, które charakteryzują się najwyższą stopą dywidendy oraz w ostatnich 5 latach obrotowych wypłaciły dywidendę, co najmniej trzykrotnie.Statystycznie Indeks WIGdiv za ostatni rok zyskał blisko 10%. Indeks szerokiego rynku w tym samym czasie zyskał 7,14% a WIG20 niecałe 2%. Wskaźniki rynkowe indeksu to:

C/Z - 15,58

C/WK - 1,69

Stopa dywidendy (%) - 4,6

Chcąc kupić dobrą spółkę dywidendową powinniśmy trzymać się zasady że C/Z i C/WK powinny być mniejsze niż średnia dla Indeksu. Z kolei Stopa dywidendy powinna być większa od średniej. 
 
Poniżej zestawienie najlepszych spółek dywidendowych z Indeksu WIGdiv:


Liderem w wypłacie jest KGHM, który już od 10 lat regularnie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem.
 
Z szerokiego rynku również możemy znaleźć kilka ciekawych pozycji:


W tym zestawieniu liderami są: Pragma Faktoring, który już czterokrotnie dzielił się dywidendą jak również NOVITA - dzieli się z nami zyskami już przez sześć lat z rzędu.

Chcąc czerpać w przyszłości zyski, najważniejszą zasadą jest zainwestowanie w odpowiednie akcje, które zapewnią nam pasywny dochód. Wybór jest oczywiście trudny i ryzykowny a warty zachodu.


 
3 komentarze:

  1. Dobry artykuł. Jak bym zalecał inwestowanie w spółki dywidendowe z Wall Street. Tam płacą dywidendę częściej niż raz w roku: miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki - ciekawa propozycja warta zastanowienia się. Nie wiem czy dam radę czasowo!

    OdpowiedzUsuń
  3. Poruszasz istotne kwestie, jak na przyszłego milionera przystało ;) ciekawy tekst, przyznam że zainspirował mnie trochę do działania.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty