Wczoraj skończyła mi się lokata terminowa w Idea Banku. Przeglądam różne propozycje - aby ją dalej przedłużyć na korzystnych warunkach. Na rynku jest kilka ciekawych propozycji. Ale czy są dostępne dla każdego?
Rekordowo niskie stopy procentowe, zachęcają do lokowania wolnych środków na lokatach. Jednak aby znaleźć porównywalne warunki, jak te sprzed czterech miesięcy, gdzie oprocentowanie wynosiło na lokacie PRO 3,75% - dziś jest to wręcz niemożliwe. Wydawało się, że gdy Rada Polityki Pieniężnej na początku września nie zdecydowała się na obniżenie podstawowych stóp procentowych to oprocentowanie lokat powinno pozostać na porównywalnym poziomie. Jednak tak nie jest. W przypadku lokat 3-6 miesięcznych przeciętne oprocentowanie wynosi 3,40%. W przypadku rocznych lokat przeciętne oprocentowanie nie przekracza 3,2%.
Są oczywiście oferty o wyższym oprocentowaniu jak choćby Lokata Happy w Idea Banku. Jednak oferta ta jest skierowana dla nowych klientów Idea Banku. Dodatkowo maksymalna kwota lokaty wynosząca 10 000 zł - ogranicza tą ofertę. Podobnie jak Lokata na start w Getin Banku o oprocentowaniu 4,5%.
Większość lokata o oprocentowaniu powyżej 4% dotyczy:
- nowych klientów,
- zakładania przez aplikacje mobilne,
- dla nowych środków,
- wraz z założeniem rachunku,
- dokonania określonych kwot transakcji kartą debetową czy wręcz posiadania kredytu w danym banku.
Gdzie jeszcze szukać zysku?
Popularną formą inwestowania są Fundusze inwestycyjne, gdzie wykupujemy jednostki uczestnictwa w danym funduszu, dzięki temu fundusz gromadzi kapitał, co daje nam większe możliwości i zwiększa szanse na zysk. Również w przypadku inwestowania w fundusze musimy się liczyć z ryzykiem, który jest nieodłącznym elementem inwestowania. A ryzyko możemy ograniczyć inwestując w fundusze pieniężne.
Jednym z takich funduszy, który ostatnio przebija lokaty jest ING Lokacyjny Plus.
Fundusz inwestuje do 100% aktywów w krótko i średnioterminowe dłużne instrumenty finansowe tj. instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski oraz emitentów mający siedzibę w Rzeczpospolitej Polskiej. Ekspozycja portfela na polskiego złotego wynosi od 66% do 100% aktywów funduszu. Zarządzający Funduszem wybierają instrumenty dłużne, pozwalające na wzrost wartości aktywów przy niskim ryzyku inwestycyjnym. Fundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu wyższej od benchmarku (100% WIBID 12M).
Stopa zwrotu funduszu:
- 1 m-c - 0,57%,
- 3 m-ce - 1,14%
- 6 m-cy - 3,60%,
- 1 rok - 6,29%,
- 3 lata - 18,07%.
Jeśli ktoś zainwestował w ten fundusz 6 m-cy temu - uzyskał oprocentowanie w tym okresie na poziomie oprocentowania średniorocznych lokat rocznych. Czego chcieć więcej?
Jak widać, oferta banków jest różnorodna i dynamiczna. Dziś normą jest posiadanie kilku rachunków w różnych bankach i przerzucanie w zależności od aktualnej oferty banków środków po zakończeniu poszczególnych lokat, gdyż oferty banków bardzo szybko ulegają zmianom. W ubiegłym roku - prymusem w najlepszych ofertach depozytowych był Getin Bank czy Open Finace. Dziś jest to jeszcze Idea Bank ale widać już spowolnienie i pewnie w najbliższym czasie będzie zmiana lidera. Dlatego zanim powierzymy własne środki powinniśmy poznać oferty innych banków. Warto także zwrócić uwagę na jakich warunkach zostaną odnowione (w moim przypadku było to oprocentowanie 2%).
Trzeba dodać że lokaty nie należą do najzyskowniejszych produktów. Cechuje je wysokie bezpieczeństwo. Choć w dzisiejszych niepewnych czasach najbezpieczniej jest trzymać gotówkę w domu w skarpecie!
Akurat się składa że mam ten fundusz w swoim portfelu.
OdpowiedzUsuńJa akurat zastanawiam się nad Happy od Idea banku
OdpowiedzUsuńOferta ciekawa - masz możliwość założenia baner obok
OdpowiedzUsuń