poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Im wcześniej tym lepiejŻyjemy z dnia na dzień - nie myśląc o tym, co przyniesie przyszłość. Może ta kwestia nie dotyczy każdego ale z pewnością większości z nas. Gdy chcesz się zabezpieczyć na przyszłość czy na emerytury albo potrzebne Ci będą dodatkowe środki na większe zakupy czy na inwestycję - powinieneś już zacząć oszczędzać. Większość z nas uważa, że jakoś to będzie. A sama perspektywa emerytury wydaje się być dość odległa dla większości młodego pokolenia. A nie tak powinno być. Najmłodsi mogą skorzystać najwięcej, ponieważ ich sprzymierzeńcem, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają jest procent składany.
Procent składany jest sposobem oprocentowania lokowanego kapitału, polegający na doliczeniu zarobionych wcześniej odsetek do kapitału i ponowne pomnażanie uzyskanej kwoty.
Im jesteś młodszy tym możesz bardziej skorzystać, gdyż im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać.  Wzorując się na przysłowiu że "Pieniądz robi pieniądz" pozwól aby tak było.
 
Więc kiedy zacząć oszczędzać?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – im wcześniej tym lepiej. Każdy powinien jak najwcześniej zacząć gromadzić środki, by godziwie spędzić resztę swojego życia. Nie ważne czy zarabiasz 1.600 zł czy 2.000 zł - wygospodaruj parę złotych  i zacznij oszczędzać już dziś.
Najważniejszą kwestią w oszczędzaniu nie jest kwota oszczędności a przedział czasowy gromadzenia środków im dłuższy tym dla Ciebie korzystniejszy. 
Do oszczędzania należy przystąpić jak najwcześniej, bo dzięki temu nasz kapitał będzie inwestowany przez dłuższy czas i osiągnie większy zysk, a to może zapewnić nam godziwe środki na przyszłe wydatki czy inwestycje. Im więcej zgromadzimy, tym bezpiecznej i dostatniej będziemy wtedy  żyć.
Czy warto odkładać co miesiąc parę złotych, gdy jesteśmy na początku kariery zawodowej?
Bezwzględnie tak. Gdy się ma dwadzieścia kilka lat, rzadko myśli się o odległej przyszłości. Zachęcam jednak aby o niej myśleć  i na nią oszczędzać. Można rozpocząć od małych kwot, odkładanych regularnie. Dzięki takiemu oszczędzaniu po wielu latach pracy uda nam się zgromadzić naprawdę pokaźny kapitał. 
Czy jest sens oszczędzać na emeryturę, gdy jest się już po pięćdziesiątce?
Na oszczędzanie nigdy nie jest za późno. W wieku dojrzałym, a więc po pięćdziesiątce, zarabiamy zdecydowanie więcej niż na początku kariery zawodowej. Możemy więc więcej środków zaoszczędzić. Dlatego ludzie po pięćdziesiątce również mają szansę na zgromadzenie sporych środków na własną emeryturę, która przecież jeszcze daleko przed nimi.
Większość z nas zakłada, że zacznie odkładać  po trzydziestce, gdy się ustabilizuje zawodowo, dorobi  a zazwyczaj robimy to ok. 50 roku życia.
Czy tak powinno być? 
Dla osób, które nadal zastanawiają się czy warto myśleć wcześniej o swojej przyszłości, przedstawię porównanie ile możemy zyskać - rozpoczynając wcześniejsze oszczędzanie:
 • Dzisiaj dwudziestolatek odkładając co miesiąc 300 zł przez 40 lat – przy założonej stopie zwrotu 10% - uzyska wartość kapitału na koniec okresu inwestowania 1.913.000 zł.
 • W tym samym czasie trzydziestolatek oszczędzając też po 300 zł w horyzoncie inwestycji 30 lat uzyska już 684.000 zł.
 • Natomiast czterdziestolatek może uzyskać tylko 230,000 zł w przeciągu 20 lat.
 
 
 
Gdyby trzydziestolatek chciał uzyskać taką samą kwotę jak dwudziestolatek, musi odkładać co miesiąc kwotę 839,30 zł. Natomiast czterdziestolatek jest zmuszony odkładać co miesiąc kwotę 2.498,42 zł.
 
Podejmij szybką decyzję a Twoja przyszłość nie musi oznaczać wyrzeczeń tylko realizację marzeń. Im wcześniej rozpoczniesz tym lepiej dla Ciebie.
 
 

7 komentarzy:

 1. Wyliczenia się zgadzają. Owszem procent składany przynosi niemały zysk.
  Jednak to założenie: "40 lat – przy założonej stopie zwrotu 10%"
  jest zbyt optymistyczne. Powiedziałbym raczej 1,75 %

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego sądzisz że realną stopą zwrotu mogłoby być 1,75%?

  OdpowiedzUsuń
 3. 10% rocznie to dosyć grube założenie. Myślę, że realniej będzie, gdy się założy 3-4%. Oczywiście, przy chociażby inwestowaniu w nierochomości mieszkaniowe, można zyskać nawet 8-15 procent rocznie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób oszczędzamy/inwestujemy pieniądze.

  Leon.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktywne zarządzanie portfelem daje możliwość pokonania giełdowych benchmarków. Uwzględniając takie czynniki, jak odpowiednie kupno i sprzedaż naszych walorów - wpłyną w znaczący sposób na wynik portfela.

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety gdy się jest młodym ciężko odkładać na własną emeryturę wtedy myśli się raczej o domu rodzinie samochodzie

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie doczytałeś tego artykułu: Karta kredytowa może się bardzo opłacać jeśli spłacasz ją w terminie i wykonujesz tylko operacje bezgotówkowe.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty