czwartek, 24 lipca 2014

Czas na ostateczną decyzję. OFE czy ZUS?Zostało jeszcze kilka dni na podjęcie decyzji, komu powierzyć przyszłą emeryturę. Do końca lipca br. powinniśmy zdecydować się- czy nasze pieniądze na przyszłe emerytury powierzyć ZUS-owi czy ZUS-owi i OFE. Tym, którzy nie złożą w tym czasie deklaracji ich składki automatycznie trafią w całości do ZUS. Czasu pozostało niewiele. Jeśli nie podejmiemy decyzji w terminie, automatycznie przejdziemy do ZUS ze wszystkimi naszymi przyszłymi składkami.


Aktualna liczba osób, które zdecydowały się na odkładanie części składki emerytalnej w OFE, przekroczyła ponad 800 tys. i jest szansa że do końca m-ca zamknie się kwotą miliona osób. Jeśli by tak będzie - to pozostałoby w OFE jedynie 6% z 16 mln 697 tys. członków OFE na koniec maja br. Niewiele.O zaletach i wadach ubezpieczycieli pisałem poniżej:
1.
OFE czy ZUS?
2.
Jaki wybór?
3. Jaki wybór cz. II?
 
Czas na decyzję!

Wybierając ZUS nic nie musimy robić.

Aby zostać w OFE  trzeba wypełnić oświadczenie. Druk można dostać w oddziale ZUS lub pobrać ze stron internetowych.

Deklarację o pozostaniu w OFE możemy dostarczyć do ZUS w następujący sposób:
 • bezpośrednio w każdej jednostce organizacyjnej ZUS,
 • w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) –  pue.zus.pl, przy czym:
  • po zalogowaniu można wypełnić oświadczenie i wysłać je przez Internet,
  • bez zalogowania można je wypełnić i wydrukować w urzędomacie w wybranych placówkach ZUS (wykaz placówek na zus.pl)
  • listownie, oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS lub centrali - liczy się data stempla pocztowego.
Trzeci sposób wydaje się najprostszy. Wystarczy wypełnić deklarację, którą można pobrać z Internetu (np.www.zus.pl, www.knf.gov.pl)  a następnie wysłać ją listem poleconym do dowolnego oddziału ZUS.

Nasza decyzja nie musi być ostateczna. Ponownie będziemy mieli możliwość zmiany podjętej teraz decyzji w 2016 r., a potem już co 4 lata.

To co wybrać?

Niezależnie co wybierzemy - środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu tak samo, jak środki w OFE.

Twoje dotychczasowe zgromadzone środki, pozostają w OFE, bez względu na to, czy wybierzesz OFE czy ZUS. 

Dla środków zgromadzonych w OFE, został wprowadzony tzw. suwak bezpieczeństwa, który zakłada, że 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone na koncie będą stopniowo przekazywane każdego miesiąca do ZUS i zapisywane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Dotyczy to zarówno osób które były w OFE a wybrały ZUS jak również będą w OFE.

Wybierasz OFE - to i tak w przyszłości całość twojej emerytury będzie wypłacana przez ZUS.
Nie ma dobrego rozwiązania.

Jak wybrać mniejsze zło?
Nie da się. Choć jest jeszcze jedno rozwiązanie - Weź sprawy emerytury w swoje ręce.
Nasze stare przysłowie, które mówi: umiesz liczyć, licz na siebie! Bez względu na to, czy będą to: OFE czy ZUS czy jeszcze inny podmiot to na przyszłą emeryturę powinniśmy liczyć przede wszystkim na siebie. Przyszłe emerytury będą głodowe. Nie uzależniaj się czytelniku od nieefektywnego systemu emerytalnego. Spraw, abyś TY miał kontrolę nad swoimi pieniędzmi i ich zrządzaniem. Wtedy będziesz wiedział, że sam zapracowałeś na swój sukces. Nie pozostaje nam nić tylko samym budować kapitał na przyszłość.

Dziwię się, że tak wiele osób nie jest zainteresowanych aktualnym wyborem a co dopiero oszczędzaniem na swoją przyszłość!
Wyniki badań pokazują że nasza świadomość dotycząca przyszłej emerytury jest dość mglista. Jedynie 12% z nas odkłada na swoją przyszłą emeryturę. Wybór wyborem ale bierzemy swoje sprawy w swoje ręce.

3 komentarze:

 1. Nie sądzisz że w przyszłości rząd zniszczy OFE i i tak wszystkie pieniądze trafią do ZUS. I czy to ma sens w ogóle...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się może zdarzyć. Rozwiązaniem jest trzecie wyjście - samemu odkładać i nie liczyć na OFE czy ZUS.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe co stanie się z OFE za parę lat czy zupełnie zniknie ?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty