piątek, 29 sierpnia 2014

Jakie dywidendy w 2014r. - cz. III


Koniec sierpnia, wrzesień i październik  to koniec tzw. żniw dywidendowych. Wypłata dywidendy to jedno z pewniejszych źródeł zarobku dla inwestorów lokujących środki w akcje, szczególnie w aktualnej sytuacji geopolitycznej jaką mamy obecnie w Europie. W ostatnich latach indeks WIG div lepiej zachowywał się niż pozostałe indeksy.  Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kursy nie dają nadziei na dalsze wzrosty. W takich okresach - polityka dywidend nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki. 
 Sprawdźmy które spółki giełdowe podzielą się w tym okresie swoim zyskiem z akcjonariuszami:
 


 
Jedną z większych stóp dywidendowych w tym okresie wypłaci Protektor - Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego. Władze spółki podjęły uchwałę o przeznaczeniu zysku netto w kwocie 5.135.832,00 zł na wypłatę dywidendy akcjonariuszom. Dzień dywidenda został ustalony na 26 września 2014 r. Natomiast dzień wypłaty przypada na 10 października br. Wypłata dywidendy na poziomie 0,27 zł - gwarantuje stopę powyżej 9%.

Ciekawą dywidendę wypłaci Qumak SA. Jest to spółka informatyczno-technologiczną. Na dywidendę przeznaczy 10,38 mln zł, co stanowić będzie wypłatę 1 zł dywidendy na akcję. Dzień dywidendy przypada na 15.09.2014 r. a wypłata nastąpi 1.12.2014r. Stopa dywidendy przy dzisiejszym kursie wyniesie ponad 7%. Dla przypomnienia w 2013 r. Qumak wypłacił 1,75 zł dywidendy na akcję (12,46%).

Ceramika Nowa Gala planuje wypłacić 0,08 zł dywidendy na akcję za 2013r. Dzień ustalenia prawa do dywidendy - 30 września 2014 roku. Dzień wypłaty dywidendy - 15 października 2014 roku.
 Z kolei producent przetworów mlecznych - Grupa Milkiland planuje wypłatę dywidendy na poziomie 0,07 euro. Przy aktualnym kursie waluty dywidenda wyniesie ok. 0,29 zł na jedną akcję. Dniem ustalenia praw do dywidendy ma być 31.10.2014r. Z kolei dzień wypłaty przypadać ma na 14 listopada br. Do Grupy należy 11 zakładów produkcyjnych, w tym dziesięć na Ukrainie i jeden w Rosji.

Grupa Hydrotor zajmuje się produkcją elementów hydrauliki do maszyn rolniczych. Spółka planuje wypłatę dywidendy na poziomie 2 zł co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie  5,6%. Dzień dywidendy to 11.09.2014r. a dzień jej wypłaty to 2.10.2014r.

Inną spółką która w najbliższym czasie wypłaci również bardzo dobrą dywidendę to Korporacja Gospodarcza Efekt SA. Działalność spółki to świadczenie usług na rzecz handlu oraz handel hurtowy i detaliczny towarami masowymi. Spółka już od kilku lat dość regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. Należy zauważyć że rokrocznie stopa dywidendowa rośnie – co jest dobrym prognostykiem dla akcjonariuszy spółki.

 


Spółka zdecydowała o tym, by z zysku netto za 2013 roku na dywidendę trafiło 1,1 mln złotych. Dywidenda na akcję zwykłą wyniesie 0,65 złotych, a na akcję uprzywilejowaną 0,78 złotych. To implikuje stopę dywidendy na poziomie bliskim 5,30% dla akcji zwykłych. Dzień ustalenia prawa do dywidendy przypada w dniu 17 września 2014 roku, a termin wypłaty dywidendy to 10 października 2014 roku.

Bardzo dobrymi dywidendami chcą podzielić się spółki z Blue Chipów tj: Bogdanka czy PGE.

Bogdanka planuje dzień dywidendy na 11.09.2014r. A dzień wypłaty dywidendy na 2.10.2014r. Przy wypłacie 5,8 zł na jedną akcję da stopę dywidendy inwestorom na poziomie bliskim 5%.

Z kolei Spółka PGE zdecydowała o wypłacie 2,057 miliarda złotych dywidendy z zysku za 2013 rok, czyli 1,1 złotego na akcję. Zysk netto PGE za 2013 rok wyniósł prawie 2,338 mld zł. Dzień dywidendy przypada na 5 września 2014 r., zaś jej wypłaty to 26 września. Powyższa kwota daje stopę dywidendy na poziomie - 5,05%. Z zysku za 2012 rok PGE wypłaciła 0,86 zł dywidendy na akcję, co dawało łącznie 1,608 mld złotych. Spółka wypłaca już od pięciu lat dywidendę. W 2011r. stopa dywidendy wyniosła (3,23%), w 2012r. (3,46%). W 2013r.była to rekordowa stopa (9,20%). Obecna na poziomie ponad 5% - stawia spółkę jako dobrą dywidendową spółkę.
W tym okresie z Blue Chipów wypłaci jeszcze dywidendę  PZU.
Walne Zgromadzenie PZU zdecydowało, że na dywidendę za 2013 rok trafi łącznie 4,66 miliarda złotych, czyli 54 złote na akcję. Uwzględniając łączną kwotę dywidendy - stopa dywidendy po dzisiejszym kursie daje inwestorom stopę na poziomie ponad 11%.
 
Spółka już wypłaciła w listopadzie 2013 roku zaliczkę na poczet dywidendy za 2013 rok w kwocie 1,73 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Do wypłaty pozostało jeszcze 2,94 mld zł, tj. 34 zł za akcję.

Dniem dywidendy pozostałej do wypłacenia kwoty jest 17 września. Wypłata nastąpi w dwóch transzach.  Pierwsza zostanie wypłacona 8 październik w kwocie 17 zł a, a druga 15 stycznia 2015 roku również w kwocie 17 zł.
Na dywidendę trafi 91,3% jednostkowego zysku PZU za 2013 rok. Spółka na lata 2013-2015 podtrzymała plan przeznaczania co roku od 50% do 100 % zysku na dywidendę.

Warto wspomnieć że przy wyborze akcji nie należy się kierować wyłącznie stopą dywidendy. Podstawowym kryterium powinny być fundamenty i dobra kondycja spółki. Dobrze gdy spółka wypłaca na dobrym poziomie regularne dywidendy. Przy obecnych przecenach dużo spółek jest z dobrymi perspektywami. Wysokie stopy dywidendowe są atrakcyjne szczególnie dla inwestorów długoterminowych. Korzystnie jest, jeśli stopa dywidendy przekracza oprocentowanie lokaty bankowej, wynoszącej obecnie średnio ok. 2-3%. Takie warunki obecnie spełnia co najmniej połowa spółek, które zamierzają podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Przypominam żeby cieszyć się z dywidendy należy pamiętać
o cyklu rozliczeniowym D+3. Chcąc czerpać w przyszłości zyski, najważniejszą zasadą jest zainwestowanie w odpowiednie akcje, które zapewnią nam dochód. Wybór jest oczywiście trudny ale warty zainteresowania. Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób odkładających na emeryturę. Posiadanie takich spółek w portfelu zwiększa siłę procentu składanego pod warunkiem reinwestowania dywidendy.

7 komentarzy:

 1. A gdzie moge się o tym więcej dowiedzieć ? Chciałbym zainwestować, czy czas już przepadł? Jaka była y optymalna kwota inwestycji ? Są jakieś ograniczenia, wymagania ? Nie z bardzo to rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post dla mnie osobiście - otrzymałem sporą wiedzę i mam pewien pomysł inwestycyjny.Dzięki za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Koli
  Jeśli chcesz otrzymać dywidendę, powinieneś pamiętać, że na rynku publicznym jeszcze zgodnie z zasadą - termin rozliczania zakupu akcji "T+3" - musisz nabyć akcje najpóźniej w 3-im dniu roboczym przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Po dniu ustalania praw do dywidendy (rozumianym jako 3 dni robocze przed dniem dywidendy) kurs odniesienia jest korygowany o wartość dywidendy.

  Aby na tej strategii zarobić należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej i wypłacające regularną dywidendę.

  2. Inwestować w branżę rozwojową.

  3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną – kupować akcje kiedy są tanie.

  4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.
  @ Rafał
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro kurs odniesienia jest korygowany o wartość dywidendy to gdzie tu zysk? W takim systemie dywidenda jedynie rekompensuje mi to co GPW "zabrała" mi z kursu akcji i to nie całkiem, ponieważ od kursu odcięta jest cała dywidenda a ja na konto otrzymuję dywidendę pomniejszoną o podatek. W rezultacie mam stratę 19% od wartości dywidendy.

   Usuń
 4. Myślisz, że Protektor to ciekawa opcja pod IKZE? Bo cały czas się zastanawiam nad tą wielce kuszącą dywidendą...

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy + Anonimowy
  Spójrz na zachowanie kursu w tym roku akcji PGE - dywidenda 5% odcięcia 0.

  OdpowiedzUsuń
 6. Projekt 5
  Analitycy Dr. Kalliwoda Research, w raporcie z 22 kwietnia, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia kupuj z ceną docelową 6,8 zł. Na plus należy zaliczyć rozpoczęcie wypłaty dywidendy. Niewiadomą jest wybór inwestora strategicznego.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty