środa, 26 czerwca 2013

Dobrowolność i ograniczenia

Próba rozwiązania problemu emerytalnego przez rząd czy szukanie pieniędzy na załatanie dziury budżetowej? Chyba niewielu z nas ma problem z odpowiedzią na powyższe pytanie. Zastanawiające jest w tym wszystkim  - kto jest właścicielem składek przekazanych do OFE? Logiczne wydaje się że my wpłacający. Czy te nasze środki można uznawać za środki publiczne? Czy można nimi dobrowolnie rozporządzać? Może ktoś spróbuje na te pytania odpowiedzieć.


Rząd dziś przedstawił trzy warianty propozycji powyższych rozwiązań:

Wariant pierwszy to likwidacja części obligacyjnej OFE. Posiadane przez OFE obligacje zostaną wchłonięte przez ZUS. Dodatkowo ograniczono a wręcz zakazano by OFE -  inwestowały w w obligacje skarbowe.

Wariant drugi zakłada niby "dobrowolność" czyli możliwość "wyboru" pomiędzy OFE a ZUS-em. Jeszcze raz mielibyśmy składać deklarację, czy chcemy pozostać w OFE czy przejść do ZUS-u. Automatycznie trafialibyśmy do ZUS-u w przypadku nie podjęcia decyzji. Te rozwiązania to wierna kopia z Węgier.

Z kolei trzeci Wariant - wprowadza prawo dobrowolnego zwiększenia swojej składki emerytalnej i przekazania jej do OFE. Znamy skąd niekąd powiedzenie, które mówi: umiesz liczyć  - licz na siebie.


 
Rożnica pomiędzy tymi rozwiązaniami dla Kowalskiego jest w zasadzie żadna. Jeśli muszę a na razie muszę  to będę dalej tkwił jednak w OFE. 
Rząd najprawdopodobniej wybierze wariant pierwszy - gdyż potrzebna jest mu kasa na załatanie deficytu. Nastąpi  więc dalsze uszczuplenie OFE

Weź sprawy emerytury w swoje ręce.
Bez względu na to, czy będą OFE, czy w większym stopniu zastąpi je ZUS czy jeszcze inny podmiot - to na przyszłą godziwą emeryturę nie wiem czy będziemy mogli liczyć.  Nie należy się uzależniać od nieefektywnego systemu emerytalnego. Spraw, abyś TY miał kontrolę nad swoimi pieniędzmi i ich zrządzaniem. Dlatego już dziś dziękuję Panu ministrowi za trzeci wariant.  Wole sam zapracować na swój sukces. Receptą pozostaje tylko wziąć sprawy swojej emerytury w swoje ręce.

Jak zacząć oszczędzać na swoją przyszłość? Jak rozpocząć ten wysiłek:
1. Uporządkuj własne finanse. 
2. Zacznij już dziś od małych kwot. 
3. Zastosuj automatykę w oszczędzaniu.  
4. Odkładaj każde pieniądze.  
5. Bądź systematyczny.
Ważniejsza jest systematyczność niż odkładane kwoty. Najistotniejsze jest to, aby postępować systematycznie. Każdy moment i każda kwota jest równie dobra na start.

2 komentarze:

  1. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć samemu oszczędzać i tyle.

    OdpowiedzUsuń
  2. Popieram Maćka. Zabrać się za robotę, ogarnąć i racjonalizować wydatki, efekty same przyjdą.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty