piątek, 9 listopada 2012

Alior bank idzie na giełdę
Jak napisałem tu - PZU wraz z jednym z funduszy, chciało lub nawet złożyło ofertę zakupu Alior Banku. Jednak bank zdecydował że chce sam przeprowadzić ofertę publiczną w ramach IPO. Będą wyemitowane nowe akcje oraz sprzedawane z części istniejących. Tegoroczna sprzedaż akcji ma pozyskać 700 mln zł. Obecni akcjonariusze również chcą się pozbyć części udziałów. Szacuje się że w wolnym obiegu po IPO znajdzie się ponad 50% akcji.

Oferta będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych oraz inwestorów instytucjonalnych z poza Polski. Zakupem powinny być zainteresowane największe fundusze private equity na świecie jak Blackstone, KKR, Apollo czy CVC. Przeprowadzenie oferty najprawdopodobniej odbędzie się w czwartym kwartale 2012 roku (grudzień).


Debiut Alior Banku będzie największym debiutem na warszawskiej giełdzie od czasu oferty publicznej JSW w czerwcu 2011 r. o wartości 5,37 mld zł. Dla przypomnienia wartość oferty ZE PAK SA wyniosła 681,5 mln zł.

Jaka będzie to oferta?

Alior Bank działa prężnie od 2008 r. Obsługuje już ponad 1,36 mln klientów. Depozyty przekroczyły kwotę 14,3 mld zł a kredyty sumę ponad 13,8 mld zł. W czerwcu tego roku bank uruchomił Alior Sync. Bank ma ponad 680 placówek i zatrudnia ponad 4,7 tys. pracowników, co daje mu trzecią co do wielkości sieć placówek. 
 


Na pochwałę należy wskazać tegoroczny zysk netto Alior Banku, który po trzech kwartałach wyniósł 222,9 mln zł w porównaniu z 81 mln zł rok wcześniej. W samym III kwartale 2012 roku bank miał 90 mln zł zysku netto.

Sądząc po tempie rozwoju banku oraz po jego wynikach że to może być łakomy kąsek dla inwestorów. Wszystko zależy od jego wyceny a przede wszystkim od warunków rynkowych.

Ponieważ jest to mój bank po zapoznaniu się z prospektem i dobrej wycenie nie będę się wahał z wejściem w tą ofertę.
A czy ty czytelniku będziesz zainteresowany Aliorem?

4 komentarze:

 1. Coś więcej będzie można powiedzieć, jak pojawią się widełki, prospekt emisyjny, data debiutu itp. Na pewno oferta sama w sobie wygląda ciekawie, ale póki co konkretów za mało.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za kwotę 10 tysięcy złotych możemy już więcej zdziałać, z taką kwota możemy wkroczyć na rynek forex lub zacząć inwestować w mniejsze pakiety akcji. Jeśli liczymy na mniejszy zysk to dobra opcją są lokaty i konta oszczędnościowe. Tylko one gwarantują nam pewny zysk.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Cheed
  Poczekamy zobaczymy.
  @Patryk
  Z tym zyskiem na lokatach i kontach to coraz trudniej wyciągnąć ponad inflację i podatek belki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podchodzę sceptycznie patrząc na ostatnie debiuty, oczywiście mogę się mylić i Alior pozytywnie nas zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty