niedziela, 25 listopada 2012

I tak i nie za IPO Alior Banku


Jak już wcześniej zapowiadałem - ruszyła oferta sprzedaży Alior Banku. Do 3 grudnia inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje banku. Zapisy są przyjmowane po cenie maksymalnej, tj. 71 zł za sztukę lub z dyskontem, tj. 67,50 zł za akcję dla klientów, którzy posiadają lub otworzą rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim debiutującego banku. Maksymalny zapis w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych wynosi 148 akcji.

Jeszcze lepsze preferencje mają osoby zatrudnione w banku. Tutaj dyskonto wynosi 20% z ceną maksymalną ustaloną na 56,80 zł. Akcji tych nie będą jednak mogli sprzedać przez 36 miesięcy.

Alior Bank w ramach oferty chce pozyskać 700 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na dalszy rozwój banku oraz wzmocnienie pozycji kapitałowej. Z tej kwoty po połowie ma zostać przeznaczone na finansowanie kredytów dla gospodarstw domowych oraz dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Akcje wejdą do obrotu 14 grudnia.
I tak i nie za wzięciem udziału w debiucie.

Za wysoka cena akcji.

Wskaźniki fundamentalne po zaproponowanej cenie kształtują się na wysokich poziomach – C/WK w granicach 2, podczas gdy średnia sektora bankowego to niewiele powyżej 1.
 
Przekonują nas preferencje.

Transza preferencyjna wynosząca 30mln zł, zostanie sprzedana klientom Biura Maklerskiego Alior ze zniżką 5% (obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy). Posiadając rachunek w biurze maklerskim lub gdy go wcześniej otworzysz zapiszesz się na akcje po cenie maksymalnej 67,50zł.

Niesprzyjająca sytuacja na rynkach.

Nie przekonuje do wejścia w IPO Alior Banku sytuacja na rynkach finansowych. Dla przykładu oferta Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin też nie wywarła na inwestorach oszołomienia. Po kilkudniowych spadkach, kurs debiutujących akcji powrócił do ceny z dnia debiutu.

Spektakularny rozwój banku gwarancją na przyszłość.

Bank z melonikiem jest dość dobrze rozpoznawaną marką na rynkach finansowych. Obsługuje prawie półtora miliona klientów. Wprowadza na rynek unikatowe produkty.

Tegoroczny zysk netto Alior Banku jest spektakularny. Po trzech kwartałach wyniósł 222,9 mln zł w porównaniu z 81 mln zł rok wcześniej. W samym III kwartale 2012 roku bank miał 90 mln zł zysku netto.

Na minus dywidenda.

Alior Bank nie planuje wypłacać dywidendy z zysków za 2012 i 2013 rok, którą zamierza przeznaczyć na finansowanie rozwoju swojej działalności. Później będzie rozważał zmianę polityki w tym zakresie. Przypomina mi to - gruszki na wierzbie.

Można jeszcze wymienić kilka argumentów za, jak i przeciw.

W sumie oferta ma tyle samo plusów co minusów. Decyzję każdy z inwestorów sam musi podjąć. Jednak ofertę warto rozważyć i samemu zpunktować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty