wtorek, 20 listopada 2012

Nie tylko Polacy nie ufają bankom

Polacy coraz mniej ufają bankom. Jak przedstawiają badania już blisko 40% naszego społeczeństwa deklaruje spadek zaufania do tej instytucji. Ale nie jesteśmy najgorsi. W wielu państwach Europy Zachodniej również społeczeństwo deklaruje spadek zaufania do banków. Prym w tej nielojalności wiodą Włosi, gdzie aż 72% z nich deklaruje, że przestało ufać instytucjom bankowym. W innych krajach ten przedział również jest wysoki i wynosi 50-60%.

Czy w związku z tym nasze oszczędności będziemy trzymać w skarpecie?

Z badań przeprowadzonych - wynika że aż 16% respondentów trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Takie „lokowanie” nie jest korzystne dla naszego budżetu domowego.

Najbezpieczniejszym miejscem przechowywania kosztowności i gotówki są jednak banki. 


Przykładem niech będzie historia pewnego Amerykanina, który chciał pozbyć się paru par niepotrzebnych butów i przekazał je sklepowi - handlującemu używanymi rzeczami.

Pracownik podczas układania butów na półce zauważył, że jeden but jest wypchany. Ogromnie zdziwił, gdy wyciągnął ze środka grubą rolkę banknotów o nominale 100 dolarów.

Za kilka dni po zwitek banknotów zgłosiła się pewna pani, która była niezwykle wdzięczna, wręcz płakała ze szczęścia że odzyskała swoje oszczędności. Jak się później okazało - buty do sklepu przyniósł jej mąż, który nie wiedział, że żona w nich trzyma swoje oszczędności.

Czy taki bucik jest odpowiedni na Twoje oszczędności?

Czy ta historia może nas nauczyć zaufania do banków? Pewnie nie każdego – ale myślę że znajdą się jednostki co się zastanowią.


Jeżeli nie mamy zaufania do instytucji finansowych i koniecznie chcemy trzymać pieniądze w domu, to powinniśmy zainwestować w jakiś sejf, który przytwierdzimy do podłogi lub ściany.

Swego czasu też czytałem historię o pewnej kobiecie, która zaszyła w ulubionym misiu dziecka swoje oszczędności. Nie przewidziała tego, że dziecko mogło po prostu zgubić swoją przytulankę podczas spaceru.

Nie ma dla mnie dobrych argumentów za trzymaniem gotówki w domu, lepiej jest ją wpłacać do bank. Od nas samych zależy czy będziemy kusić los, czy zapewnimy sobie na przyszłość trochę „finansowego luzu”.


2 komentarze:

  1. Oszczędności są dla człowieka bardzo ważne. Dlaczego nie ufamy bankom skoro zapewniają nam zysk niewielki ale zawsze zysk. Według mnie lokowanie swoich pieniędzy na lokatach w bankach to dobra droga oszczędności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie też to czasami dziwi. Ale tak bywa.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty