niedziela, 17 czerwca 2012

Realizacja naszych celówJak to w życiu bywa nie zawsze nasze cele dotyczące np. finansów się urealniają. Przykładem niech będzie ostatni mecz na Euro2012 gdzie nasze „orzełki”, za cel postawili sobie wyjęcie z grupy. Niestety nie udało się. Tak samo bywa w naszym życiu. Często gdzieś zmierzamy i sami nie wiemy dokąd. Poszukujemy jakiegoś sensu w swym życiu ale nie mamy motywacji. Każdy z nas przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musi sobie odpowiedzieć na pytanie - jakie są moje cele życiowe?


Wyraźnie postawiony cel, to motywacja każdego z nas do działania, pozwalająca na realizację marzeń. O ile wczorajszy wygrany mecz i zakwalifikowanie się do ćwierćfinałów Euro2012 – dało by naszej drużynie powera i nam polakom poprawiło nastrój.

Doświadczenia nie tylko w sporcie wskazują, że umiejętność stawiania celów i konsekwentnego dążenia nie jest wcale łatwą i prostą sprawą. Najgorszą rzeczą jest zaniechanie realizacji stawianych sobie celów np. szybszego pozbycia się długu na karcie. Aby nasze cele mogły się ziścić należy rozwijać w sobie dyscyplinę wewnętrzną, która pozwoli nam wytrwać w naszych postanowieniach. Nigdy pod wpływem jakiś niepowodzeń nie odstępujemy od ich realizacji czy odkładania na później.


Również oszczędzanie i inwestowanie w długiej perspektywie czasowej wymaga od nas systematyczności a przede wszystkim anielskiej cierpliwości.

Jeśli założony cel jest nieosiągalny do zrealizowania – tak jak wygrana z Czechami to zawsze możemy dostosować ramy czasowe do naszych możliwości. Kolejne mistrzostwa będą za cztery lata – może wtedy
sobie z sukcesami, prawdziwą sztuką jest radzenie sobie z porażkami. nam się uda!

Planując swoje cele finansowe pamiętajmy o:
· Odpowiednio wczesnym rozpoczęciu oszczędzania
· Systematyczności w oszczędzaniu
· Cierpliwości
· Procencie składanym
Na koniec motto na dziś – nie jest sztuką radzenie sobie z sukcesami, prawdziwą sztuką jest radzenie sobie z porażkami.

2 komentarze:

  1. samo oszczedzanie to chyba troche za mało,no chyba że ktoś zarabia ze 3 srednie krajowe ;) niestety wiekszosci potrzebne jest inwestowanie

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszym krokiem jest nabycie nawyku oszczędzania, a dopiero kolejnym krokiem będzie inwestowanie.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty