piątek, 14 lutego 2014

Co dalej ze złotem?

Po znacznych spadkach w ostatnich miesiącach złoto - zaczyna odrabiać straty. Wydaje się, że cześć inwestorów zdecydowała z powrotem inwestować w złoto. Dla inwestorów długoterminowych to idealna okazja na dokupienie tego surowca do portfela. Znaczny wzrost zakupów złota wykazują Chiny, gdzie zanotowano duży bo przekraczający ponad 57% popyt na złoto inwestycyjne. Podobne wzrosty notują na biżuterii.

Sytuacja techniczna na wykresie wygląda zachęcająco. SMA150 przecięła wykres od dołu, co daje sygnał do zakupu złota.

Pomimo sprzyjającego odbicia się kursu należy zawsze ostrożnie podchodzić do inwestowania w jakikolwiek instrument tak samo również w złoto, gdyż do odwrócenia trendu jeszcze trochę brakuje. Inny przykład RCGLDAOPEN gdzie jeszcze SMA100 nie została przebita. Przebicie ceny 400 zł na tym papierze wygeneruje sygnał kupna.


Ciekawym rozwiązaniem - aczkolwiek trochę kontrowersyjnym może być zakup subfunduszu PKO Złota, który od początku roku - wzrósł blisko 14%. Co prawda fundusz nie inwestuje bezpośrednio w samo złoto ale w instrumenty udziałowe spółek związanych z poszukiwaniem, wydobyciem, produkcją i handlem: złotem, srebrem czy platyną. Przedmiotem lokat funduszu są również jednostki i certyfikaty innych funduszy inwestujących w sektorze metali szlachetnych.Co dalej?

Wzmożony strach przed inflacją raczej nam nie grozi jak również nawrót kryzysu finansowego. Mało prawdopodobne jest aby inwestorzy zaczęli nagle szukać ucieczki w złoto. Aczkolwiek, w długim okresie możliwy jest wzrost cen i część inwestorów wykorzysta ten fakt w celu zajęcia długich pozycji w swoim portfelu.

A może z racji Walentynek warto dziś czy w najbliższym czasie, zainwestować w coś miłego nie tylko dla nas?
4 komentarze:

 1. Dobry wpis! Jeśli chodzi o coś miłego na Walentynki (końcówka wpisu) to moim zdaniem znacznie lepszym pomysłem (jeśli mówimy o złocie w formie fizycznej) będzie jakaś moneta którą w dowolnej chwili można wymienić na gotówkę.
  Różnica między złotą biżuterią a takim prezentem jest taka, że moneta ma kilka procent różnicy ponad ceną spot a w przypadku biżuterii czy innych złotych drobiazgów płacimy znacznie, znacznie więcej.

  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda że przepłacamy - ale robimy tym komuś przyjemność. A oto chodzi w takim dniu.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajny wpis, ale złoto chyba zawsze było dobrym, pewnym przedmiotem inwestycji...

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty