czwartek, 5 czerwca 2014

Jakie dywidendy w 2014r. - cz. II

Wyobraźmy sobie taką sytuację: my odpoczywamy na wakacjach, wydajemy kasę na przyjemności, świetnie się bawimy nie martwiąc się o gotówkę. Czy jest to możliwe? Pod warunkiem że mamy w naszym portfelu dobre spółki dywidendowe. Wracamy z wakacji a na naszym rachunku zbliżona kwota sprzed wakacji.  Kto dla nas pracuje? Spółki wypłacające systematycznie dywidendę. Dywidenda daje nam możliwość osiągania stabilnych zysków. Dla wielu inwestorów, stanowi strategię inwestowania w długim terminie.
 
Spoglądając na wynik za ostatni rok - indeks spółek dywidendowych (WIGdiv) w którym znajduje się 30 spółek uzyskał stopę zwrotu 13,47% i  okazał się sporo lepszym indeksem niż WIG20, który zyskał tylko 0,79%. Szukając spółek dywidendowych do portfela posiłkujmy się specjalnym indeksem spółek WIGdiv. W jego skład wchodzi trzydzieści spółek, które regularnie od kilku lat wypłacają wysokie dywidendy. Skład tego indeksu to spółki duże, znane i wiarygodne. O ich dobrej kondycji świadczy: systematyczne wypłacana dywidenda i osiągane zyski.

Na które spółki możemy liczyć w miesiącach wakacyjnych - 2014 roku?


Sezon dywidend już się na dobre rozpoczął. Przed nami jest jeszcze wiele spółek, które będą dzielić się dywidendą.Najlepsze spółki w nadchodzącym okresie jeśli chodzi o wypłatę dywidendy będą:


Dektra SA

Spółka jest hurtowym dystrybutorem materiałów izolacyjnych. Data ustalenia praw przypada na dzień dzisiejszy. Wypłata dywidendy została zaplanowana na 26 czerwca br. Dektra planuje wypłacić dywidendę na poziomie 85 gr co przy dzisiejszym kursie daje stopę dywidendy na poziomie ponad 10%.

ABC Data


Spółka uchwaliła przeznaczenie na dywidendę 45,7 mln zł, czyli 0,36 zł na jedną akcję,  co przy aktualnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie ponad 9%

Na kwotę dywidendy składa się 36,3 mln zł zysku netto za 2013 rok, 1,4 mln zł kapitału zapasowego z zysku z lat ubiegłych oraz 8 mln zł kapitału rezerwowego.

Dzień dywidendy został ustalony na 30 czerwca br., a dzień wypłaty na 14 lipca br..
 

Quercus TFI SA
 
Quercus TFI SA to towarzystwo funduszy inwestycyjnych z GPW. Spółka zaplanowała wypłacić dywidendę na poziomie 53 gr. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 7,68 %. Dzień dywidendy ustalono na 13 czerwca br., z kolei dzień wypłaty - na 27 czerwca br.
 

Aqua SA

Spółka zajmuje się eksploatacją obiektów i urządzeń wodno-kanalizacyjnych jak również poborem i dostawa wody pitnej na terenie Podbeskidzia i sąsiednich gmin. Spółka planuje wypłacić dywidendę na poziomie 99 gr. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 7,62 %. Dzień dywidendy ustalono na 18 czerwca br., z kolei dzień wypłaty - na 4 lipca br.

Elektrotim SA

Elektrotim SA specjalizuje się w budowie instalacji elektrycznych i systemów automatyki dla budownictwa i przemysłu. Planuje wypłacić dywidendę na poziomie 75 gr. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 7,01 %. Dzień dywidendy ustalono na 11 czerwca br., z kolei dzień wypłaty - na 27 czerwca br.
CEZ AS

CEZ AS to największy czeski producent i dystrybutor energii. Spółka prowadzi działalność w regionie Europy Środkowo Wschodniej m.in. w Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Polsce. CEZ planuje wypłacić dywidendę na poziomie 40 CZK. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 6,91 %. Dzień dywidendy planuje się na 3 lipca  br., z kolei dzień wypłaty - na 1 sierpnia br.

Pani Teresa Medica SA

Spółki zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą tekstylnych i dziewiarskich wyrobów medycznych stosowanych w leczeniu, profilaktyce i rehabilitacji. Spółka planuje wypłacić dywidendę na poziomie 1,20 zł. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 6,86 %. Dzień dywidendy przypada jutro, z kolei dzień wypłaty - na 24 czerwca br.

Bank Handlowy w Warszawie SA

Jednym z pierwszych banków działających w warunkach wolnorynkowych był Bank Handlowy. Bank planuje wypłacić dywidendę na poziomie 7,15 zł. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 5,9 %. Dzień dywidendy przypada na 7 lipca br., Z kolei dzień wypłaty - na 29 sierpnia br.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka producent chemii budowlanej na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne. Spółka planuje już po raz ósmy wypłacić dywidendę na poziomie 2,50 zł. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie 6,02 %. Dzień dywidendy przypada na 17 czerwca br., Z kolei dzień wypłaty - na 1 lipca br.

Decora SA

Decora SA zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów wykorzystywanych do wykończenia i dekoracji wnętrz mieszkalnych. Spółka planuje wypłacić dywidendę na poziomie 42 gr. Przy powyższym poziomie dywidendy - stopa dywidendy wyniesie  blisko 6 %. Dzień dywidendy przypada na 18 czerwca br., Z kolei dzień wypłaty - na 1 sierpnia br.

 
Oprócz tak wysokich dywidend wiele innych spółek w tym dotychczasowy potentat w


wypłatach dywidend KGHM wypłaci dywidendę na poziomie 5 zł z zeszłorocznego zysku. W sumie na dywidendę trafi 1 mld zł.

Dywidenda, zgodnie z propozycją zarządu, będzie płatna w dwóch ratach, każda po 2,5 zł.

Proponowanym dniem dywidendy jest 8 lipca. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić 18 sierpnia, a drugiej 18 listopada. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wyniesie 4,11%.
 

 
Czy opłacalna jest strategia kupowania akcji dywidendowych?
Jak widać, kurs indeksu WIG div zachowuje się lepiej od szerokiego rynku. Aby na tej strategii zarobić,  należy przestrzegać następujących zasad:
1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej i wypłacające regularną dywidendę.
2. Inwestować w spółki  o dobrej kondycji finansowej.
3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną – kupować kiedy akcje są tanie.
4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 5 %.

Wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.
Kupno akcji dywidendowych może być dobrym sposobem na budowanie portfela emerytalnego. Aby cieszyć się, że dywidenda pokryje nam koszt całych wydatków wakacyjnych, potrzeba mieć zainwestowane w spółki dywidendowe oko 100 tys. zł.
Zyskamy na tej strategii więcej, gdy wykorzystamy korzyści podatkowe, jakie dają Indywidualne Konta Emerytalne. Inwestycje dokonywane w ramach IKE są zwolnione z podatku.
 

5 komentarzy:

 1. A coś wiadomo na temat dywidendy z PGE ??

  OdpowiedzUsuń
 2. dywidenda z cezu jest obarczona 30% podatkiem czy jakos tak proponuje zglebic ten temat bo jest tam pulapka dla nierezydentow.

  OdpowiedzUsuń
 3. Walne zgromadzenie akcjonariuszy PGE zdecydowało o wypłacie 2,057 mld zł dywidendy z zysku za 2013 rok, czyli 1,1 zł na akcję.
  Dzień dywidendy to 5 września 2014 r., zaś jej wypłaty to 26 września.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za ten wpis! świetne podsumowanie dywidend w 2014 roku.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty