niedziela, 22 czerwca 2014

Jakie lokaty?

 
Zakładanie lokat to jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. Oferta banków jest różnorodna: od lokat jednodniowych po kilkuletnie. Jeśli mamy zdecydować czy zawrzeć lokatę krótkoterminową czy długoterminową to już zaczynają się dylematy. Na jakie lokaty warto się zdecydować? To oczywiście zależy od przeznaczenia naszych pieniędzy. Jeśli pieniądze zbieramy na zakup mieszkania czy samochodu i wiemy że nie będziemy ich potrzebowali wcześniej niż za dwa, trzy lata to to możemy pokusić się o lokatę długoterminową.
 
Na co zwrócić uwagę?
 

 1. Przed podjęciem decyzji zastanówmy się jaki jest cel naszego oszczędzania.
 2. Jedna lokata czy kilka lokat? Jak w każdej inwestycji tak samo w oszczędzaniu zastosujmy dywersyfikację. Zamiast zakładać jedną większą lokatę lepiej będzie podzielić je na dwie czy trzy. Jedną większą zainwestować na dłuższy okres a pozostałe ulokować w kilka lokat krótkoterminowych. Pilna potrzeba środków nie spowoduje że stracimy zgromadzone odsetki od całej kwoty tylko od sporo mniejszej części.
Czy lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, czy długoterminową?
 
Lokata długoterminowa to lokata terminowa zawierana na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Najbardziej popularnymi lokatami długoterminowymi są te zakładane na 2 lub 3 lata.

Lokata długoterminowa jest dobrym rozwiązaniem, dla osoby, która nie jest systematyczna i obowiązkowa w swoich finansach. Jeśli dziś zawrzemy lokatę na trzy lata (aktualne oprocentowanie ok. 4,2%) możemy o swoich pieniądzach na ten okres zapomnieć. Chęć wcześniejszego zerwania lokaty spowoduje całkowitą utratę odsetek. 
 Mogą się na ta formę lokat decydować osoby:
 • zamożne które przez ten  okres nie będą zmuszone  korzystać  z tych środków finansowych,
 • świadome możliwości skorzystanie z tych środków w przypadku zaistnienia innej pilnej przyczyny. Wycofanie pieniędzy przed czasem oznacza utratę całości wypracowanych odsetek,
 • mającej problem z dyscypliną finansową. Zamrożenie oszczędności na taki okres spowoduje większą dyscyplinę finansową. Utrata odsetek staje na pierwszym miejscu niż chęć skorzystania ze środków na lokacie. 
 
W przypadku zakładania lokat kilkuletnich, istotne jest posiadanie funduszu awaryjnego na nieprzewidziane sytuacje. W razie konieczności mamy możliwość skorzystania z potrzebnych w danym momencie pieniędzy.
W przypadku lokat kilkuletnich łatwiej jest kontrolować nasze pieniądze.

 
Większość oszczędzających - preferuje Lokaty krótkoterminowe zawieranej na okres, poniżej 12 miesięcy.
Aktualnie kilka banków daje promocyjne oprocentowanie lokat sięgające 5%. (Zazwyczaj dotyczy to nowych środków). Ta forma lokat jest dobrym rozwiązaniem dla osób o nieustabilizowanej sytuacji finansowej. Jeśli będziemy mieć trudności z pozyskaniem dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki to wycofamy środki przed upływem określonego w umowie okresu bez większej utraty zysku. Ta forma oszczędzania jest korzystna dla osób, które aktywnie zarządzają swoimi finansami. Po co lokować środki na trzy lata na 4%, skoro są aktualne oferty na 5%. Przewiduje się że jesienią oprocentowanie lokat powinno jeszcze wzrosnąć.

Lokaty krótkoterminowe mają niestety też wady. Co kilka miesięcy, gdy kończą się nam lokaty bankowe, trzeba szukać kolejnego miejsca dla naszych pieniędzy. Wiąże się to z potrzebą otwarcia nowej lokaty w innym banku z uwagi na korzystniejsze warunki. Przy takim lokowaniu musimy wykazać się ogromną dyscyplina i pilnować terminów zakończenia lokat. Do tego dochodzi zapamiętywanie: loginów i haseł, jednak coś za coś

Niezależnie co wybierzemy warto wybrać produkt nie wymagający od nas dodatkowych warunków takich jak: założenia konta osobistego czy karty. Naliczenie opłat może pochłonąć cały nasz zysk, który wypracujemy na lokacie. Najważniejsze aby nasze pieniądze nie będą leżały bezczynnie na kontach tylko dla nas pracowały.

 
 

7 komentarzy:

 1. Ja przez bardzo długi czas odkładałam pieniądze na koncie oszczędnościowym, kilka miesięcy temu założyłam lokatę krótkoterminową, i jestem bardzo zadowolona "z zysków", do zmian "pobudził" mnie artykuł http://www.fuko.pl/finanse/lokaty/lokata-czy-konto-oszczednosciowe.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam rachunek oszczędnościowy z kapitalizacją co jeden dzień i oprocentowaniu 1,7% - czy jest sensowne trzymanie na tym koncie gotówki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja staram się zbierać kapitał rezerwowy, o lokacie myśle, ale tak na 6 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Rafał
  1,7% to niestety, w ujęciu realnym, czyli uwzględniającym podatek od zysków kapitałowych (19 %) i inflację ( ok. 1 %), osiągnięta stopa zwrotu nie wygląda już tak kolorowo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja polecił bym wszystkim nieufnym fundusze inwestycyjne. niektóre fundusze oferują zwrot wpłaconej kwoty wiec po trzech latach możemy otrzymać kwotę którą wpłaciliśmy bądź kwotę 2 razy większą. Czyż nie jest to korzystniejsze?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy nie mowa o produktach strukturyzowanych?

  OdpowiedzUsuń
 7. A może zastosować taka dywersyfikację żeby część zainwestować w fundusze inwestycyjne a część w lokaty. aby mieć większe zyski a ewentualnie nie stracić za wiele

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty