niedziela, 29 września 2013

Ostatnie dywidendy w tym roku

Przez znaczną część roku, gro spółek dzieliło się z akcjonariuszami atrakcyjnymi dywidendami. Co prawda to już nie były wartości z ub roku przekraczające lub oscylujące w okolicy 20% (stopy dywidendy) ale trafiały się  też perełki, które wypłacały ponad 10%. Dla przypomnienia: Synthos (12,75%), QUMAK (12,46%). Na jesień zostało jeszcze kilka propozycji, gdzie możemy załapać się na tzw. „spijania miodu”. Większość kart w tym roku została niestety już rozdana. W sytuacji gdy na rynkach panuje niepewność związana min. z przyszłością OFE, kursy potrafią w ciągu jednej sesji spaść o 5 czy 6%. Pewnie to jeszcze nie jedyne zachwiania rynkowe spowodowane naszymi emeryturami.

Dotychczasowe dywidendy:

 1. Najlepsze dywidendy w 2013
 2. Najlepsze dywidendy w 2013r. - cz. II
 3. Dywidend ciąg dalszy

Na jesień pozostało jeszcze parę ciekawych propozycji:
Quantum Software - producent oprogramowania komputerowego wspomagającego logistykę i sprzedaż, planuje wypłacić akcjonariuszom 0,68 zł dywidendy na akcję.

Proponowany dzień dywidendy to 14 listopada, a dzień jej wypłaty 29 listopada. Stopa dywidendy na dzień dzisiejszy wynosi 13,6%.

Wysoko w rankingu dywidendowych okazów jest inna spółka informatyczna BETACOM, zajmująca się produkcją oprogramowania, doradztwem, projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań informatycznych oraz integracją systemów komputerowych, która chce wypłacić z zysku netto za rok obrotowy 2012-2013 - 0,70 zł dywidendy na akcję.

Proponowany dzień dywidendy to 10 października, a dzień jej wypłaty 22 października. Stopa dywidendy na dzień dzisiejszy wynosi blisko 10%.

Dobry poziom dywidendy w wysokości 1 zł, co stanowi poziom bliski 8% (stopy dywidendy) chce nam zaproponować - dystrybutor usług sieci komórkowych Tell.

Dzień dywidendy wyznaczono na 7 października, a dzień wypłaty 21 października.

Warto zwrócić też uwagę na dywidendę czeskiego producenta włóknin nietkanych mających zastosowanie min. w pieluchach i podpaskach – spółki Pegas.

Dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 18 października, a wypłaty 29 października ze stopą bliską 5%.

Największy pod względem sprzedaży przedsiębiorstwem w branży nawozowo-chemicznej w Polsce – Zakłady Azotowe Puławy SA - proponują dywidendę na akcję w wysokości 8,55 zł.

Przy takim poziomie wypłaty - stopa dywidendy wyniosłaby ok. 5%. Dniem dywidendy ma być - 27 grudnia 2013 roku, natomiast dzień wypłaty dywidendy - 17 stycznia 2014 roku.


Przy okazji dywidend warto szczególnie wspomnieć o rarytasowej dywidendzie PZU tj. o drugiej w tym roku dywidendzie. Ubezpieczyciel płacił w tym roku - 29,70 zł na akcję, co dało stopę dywidendową na poziomie 6,5%. Z kolei w dniu 19 listopada 2013 r. wypłaci zaliczkową dywidendę w kwocie 20 zł na akcję. Aby się na nią załapać musimy posiadać akcje spółki w dniu 12 listopada 2013 r.

Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób odkładających na emeryturę. Spółki wypłacające regularne dywidendy na poziomie wyższym niż lokaty pozwalają nam czerpać zyski z inwestycji, bez zwracania uwagi na aktualne notowania. Dlatego gro inwestorów wybiera w miarę bezpieczne rozwiązania – spółki wypłacające dywidendy. 

Czy ty do nich należysz?

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że i w przyszłym roku pojawią się wpisy o dywidendach... Uważam, że są bardzo pomocne... dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zastanawiam się poważnie nad BETACOM - jak dla mnie warto...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Łukasz
  Jak na razie to dziś kurs do góry 6,17%.
  @zgred
  Też mam taka nadzieję

  OdpowiedzUsuń
 4. dzień dobry,strona mi się spodobała więc się dopisuję, pozdrawiam i zapraszam na moją stronę

  my site ... marketing internetowy

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty