czwartek, 19 września 2013

Jak rozliczyć dywidendy ze spółek zagranicznych?



Proste z pozoru sprawy po ich zagłębieniu, okazują się bardzo skomplikowane niż nam się wydawało. Ostatnio jeden z czytelników mojego bloga zwrócił się do mnie z takim pytaniem: "Czy mógłbyś poruszyć temat, jak rozliczać dywidendy ze spółek zagranicznych? Przeczesałem trochę internet, ale odpowiedzi tam znajdujące się nie zadowalają mnie. Załóżmy, że kupuję sobie spółkę CEZ (akurat nieśmiało próbuje wyjść z bessy :)) i za rok będzie dywidenda. Jak mniemam, kasa zostanie przelana na moje konto, ale już po przewalutowaniu (z CZK na PLN) i po odjęciu podatku. Z tym, że podatek zostanie zapłacony w Czechach. Nie wiem, jaka tam jest stawka podatku, ale jeśli jest inna niż nasza, to jak ten temat rozwiązać?

Wczytując się w rożne fora internetowe, można dostać niezłego mętliku w tym temacie. Postanowiłem zasięgnąć opinii różnych  Biur Maklerskich. Na  e-maila dostałem cześć odpowiedzi: 


  1. Nasz system automatycznie pobiera podatek od dywidendy, stawka zależy od kraju w jakim notowane są dane akcje, w przypadku Czech jest to 15%, i taki odsetek jest pobierany z wartości dywidendy. My nie uwzględniamy tego w PIT8C, żeby nie było podwójnego opodatkowania. Jak Pan wie w Polsce podatek od transakcji kapitałowych wynosi 19%, ale tę różnice może Pan sam we własnym zakresie dopłacić w urzędzie skarbowym, nie wiem jak wygląda procedura, tak samo jakby dywidenda była wyższa, może Pan prosić o zwrot, jak to formalnie wygląda nie wiem, należało by się zapytać radcy podatkowego. Z mojej strony powiem, że żaden z klientów tego nigdy nie robił. Z kolei moje kolejne pytanie co w przypadku spółki CEZ, która w tym roku standardowo pobiera stawkę podatku 35% a nie 15%. Kolejna odpowiedź: My sprawdzaliśmy na stronie giełdy i ogólnie jest to 15% w Czechach, wiec nie wiem czy w przypadku konkretnej spółki może być wyższe opodatkowanie dywidendy. Ale jeśli tak jest to w takim wypadku może Pan się zgłosić do Urzędu Skarbowego w celu zwrotu tej nadwyżki, ale najlepiej najpierw skonsultować to z radcą podatkowym, żeby się dowiedzieć jak to rozwiązać kwestii formalne. 
  2. Na polskim udziałowcu zagranicznej spółki ciąży obowiązek indywidualnego rozliczenia się z otrzymanej kwoty dywidendy. Natomiast postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania decydują, czy dywidenda otrzymana za granicą podlega opodatkowaniu również w kraju siedziby spółki. Jeśli więc w kraju siedziby spółki wypłata dywidendy jest opodatkowana, to taki podatek podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym, w zależności od sytuacji podatnika w zeznaniu PIT-36 (część K, poz. 197), PIT-36L (część J, poz. 62) lub PIT-38 (część E, poz. 39). Zgodnie z art. 30a ust. 9 ustawy o PIT, od należnego w Polsce zryczałtowanego 19-proc. podatku odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 proc. Szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia podatkowego uzyska Pan w Urzędzie Skarbowym. 
  3. BM MBanku  przysłało: Uprzejmie informuję, iż mBank nie posiada kompetencji i zezwolenia do udzielania porad podatkowych. Sugerujemy kontakt z licencjonowanym doradcą podatkowym. 
  4. Najbardziej cenną odpowiedź otrzymałem z DM BOŚ. Spółki CEZ dywidenda była po potrąceniu podatku oraz przeliczenia na PLN przelewana na rachunki maklerskie. Niestety, nie zawsze procedura jest tak prosta, w niektórych przypadkach może być wymagane złożenie dodatkowego wniosku, samodzielne odprowadzenie podatku oraz uwzględnienie kwoty w rozliczeniu. W załączeniu przesyłam pismo z KDPW, które wyjaśnia kwestię ewentualnego wyrównania opodatkowania. Dopiero z tego pisma wynikało że w 2013 roku maksymalna stawka podatku wynosiła 35%, preferencyjna 5%. Zatem można ubiegać się o zwrot 30% podatku dla akcjonariuszy innych niż fundusze emerytalne lub o zwrot całości pobranego podatku w przypadku funduszy emerytalnych. W związku z ubieganiem się o odzyskanie nadpłaconego podatku od czeskich władz podatkowych za pośrednictwem KDPW i CBL niezbędne jest przesłanie do KDPW następujących dokumentów:
  • oryginału dokumentu wystawionego przez właściwy urząd skarbowy dotyczącego statusu podatkowego akcjonariusza z datą wydania Certyfikatu po dniu ustalenia praw, 
  • oryginału wystawionej i podpisanej przez akcjonariusza deklaracji własności. Wzory aktualne dostępne są na stronie KDPW. Koszt przekazania jednego dokumentu stanowi kwotę 200 zł, jednak minimalna stawka opłaty to 800 zł. Dokumenty winny być dostarczone do 30 września 2013r.

Wedle rożnych opinii pozostaje jedynie możliwość ubiegania się o zwrot (która może być uciążliwa i generuje dodatkowe koszty). 
Nie wiem czy gra jest warta świeczki. Ta cała procedura bynajmniej mnie zniechęca do zakupów CEZ - pomimo dobrych rokowań na przyszłość co do kursu.


Jakie jest Wasze doświadczenie w rozliczaniu dywidendy ze spółek zagranicznych? 
Podzielcie się  swoim doświadczeniem na blogu - zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty