niedziela, 22 września 2013

Droga do osiągnięcia sukcesu finasowego

Żyjesz od wypłaty do wypłaty. Zastanawiasz się co przyniesie Ci przyszłość. Jeśli planujesz zakup mieszkania lub myślisz o edukacji dzieci czy emeryturze, musisz zacząć oszczędzać. Zaoszczędzone pieniądze należy inwestować aby odnieść sukces finansowy.

Jak określić sukces finansowy?


Jest to pojęcie, które ma dość szeroką definicję. Można przyjąć, że: ile ludzi tyle różnych określeń. Dla jednych to będzie to np. milion na koncie, dla innych możliwość rozwoju zawodowego, a jeszcze dla kogoś innego dobrze płatna i pewna praca, która przynosi comiesięczne dochody. A być może to będzie luksusowy jacht lub dom. Ważne aby umieć korzystać z tych dóbr – które zdążymy zgromadzić. Często wydaje nam się że ktoś z naszych znajomych odniósł finansowy sukces gdyż ma duży dom, ładny samochód stać go na extra wczasy. Jednak czy te dobra czynią go osobą sukcesu? Nic bardziej mylnego. Prawda jest zupełnie inna, gdyż może się okazać za tym sukcesem stoją kredyty. Należy pamiętać, iż na kredytach - sukcesu nie stworzymy.


Jak odnieść sukces finansowy?

1. Zdobądź dobrą edukację a następnie pracę.

Wybór dobrego zawodu czy ukończenie dobrej uczelni daje Ci większe szanse na znalezienie dobrej pracy czy przygotuje do otworzenia własnego biznesu. Jeśli już jesteś po tym etapie – dokształcaj się, uczestnicz w różnych kursach. Pamiętaj edukacja nie kończy się z chwilą skończenia szkoły. Uczmy się przez całe życie i poznawajmy możliwości inwestowania jakie są przed Tobą. Po co masz płacić opłaty za nabywanie jednostek funduszy inwestycyjnych jeżeli możesz to mieć bezpłatnie. Wymaga to poszerzenia wiedzy, a nie pójście na łatwiznę i zakupienie prosto ze strony TFI czy w oddziale banku.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces finansowy pracuj, ucz się i korzysta z nabytej do tej pory wiedzy.

2. Pamiętaj aby zawsze wydawać mniej niż zarabiasz.

Tylko w tym przypadku, gdy W<Z przejmiesz kontrolę nad spoimy wydatkami. Ta nadwyżka, która zostaje co miesiąc pozwoli odnieść sukces finansowy.
Ludzie sukcesu zarobione pieniądze przeznaczają na zakup aktywów, które zrobią kolejne pieniądze. Aktywa powinny spełniać wszystkie trzy kryteria:
- dysponować nimi,
- mieć wartość,
- być źródłem zysku.
Zanim nabędziesz aktywa – przekonaj się że dany przedmiot spełnia łącznie powyższe kryteria. Nabywanie aktywów pozwoli Ci pracować mniej i jednocześnie zarabiać coraz więcej. Takie powinno być nasze dążenie i taki model warto wypracować. Nic Ci nie da milion złotych, jeśli nie będzie przynosiło realnych zysków.

3. Pozbądź się złych długów

Zanim zaczniesz inwestować - spłać kredyty konsumpcyjne i zbuduj solidny fundusz awaryjny. Spłata kredytu to jedna z najlepszych inwestycji, natomiast fundusz awaryjny zapobiegnie wychodzeniu z inwestycji, gdy nastaną ciężkie czasy.

4. Płać sobie samemu

Zapłać sobie, zanim zapłacisz komuś innemu. Najważniejsze jest przyzwyczajenie się do tego typu oszczędzania. Powinniśmy stopniowo zwiększać procent naszego wynagrodzenia aż osiągniemy maksymalną wartość - np. 50% wszystkich przychodów.

5. Nie odwlekaj decyzji o rozpoczęciu inwestowania


Jeśli masz nadwyżkę w swoim budżecie to Twoim sprzymierzeńcem, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają jest procent składany. Procent składany jest sposobem oprocentowania lokowanego kapitału, polegający na doliczeniu zarobionych wcześniej odsetek do kapitału i ponowne pomnażanie uzyskanej kwoty.


Jesteś młody, możesz bardziej skorzystać, gdyż im dłużej oszczędzasz, tym większy kapitał jesteś w stanie uzbierać. Odwlekanie decyzji o rozpoczęciu inwestowania może Cię dużo kosztować, co wyraźnie widać na załączonym diagramie.
6. Ważniejsza systematyczność niż odkładane kwoty.

Ważniejsze od odkładanej kwoty jest systematyczność. Najistotniejsze jest to, aby postępować systematycznie. Każdy moment i każda kwota jest równie dobra na start.

Samodzielne odkładanie pieniędzy łatwo jest zaplanować, ale gorzej bywa z jego realizacją. Zawsze znajdzie się jakiś wydatek, który może nam przeszkodzić w osiągnięciu założonego celu. Aby utrzymać systematyczność, dobrze jest wybrać taką formę, która zobowiąże nas do comiesięcznej wpłaty pieniędzy np. zakup jednostek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

7. Inwestuj zawsze ten sam poziom swoich comiesięcznych dochodów.

Inflacja – choć ostatnio niewielka, określana jest się mianem „cichego zabójcy naszych oszczędności”. Nasze pensje z tego powodu powinny rosnąć. Dlatego jeśli zdecydowałeś się odkładać żelazne minimum 10%, to kontynuuj ten sam poziom również po podwyżce. Pamiętaj, żeby z góry określić sobie procentową część wynagrodzenia, jaką zamierzasz inwestować.

8. Zastosuj automatyzację.

Kolejną zasadą, która pomoże Ci osiągnąć sukces jest automatyzacja. Automatyzacja to nic innego jak zastąpienie ludzkiej pracy przez pracę maszyny (komputer). Działa na zasadzie samoregulacji i pracuje bez udziału człowieka lub przy jego ograniczonym udziale.

Każdy z nas jest zawodny. Mamy tendencję do zapominania, odwlekania, poddawania się sugestii. Aby temu zapobiec powinniśmy zautomatyzować czynności związane z inwestowaniem. Ile razy dawałeś sobie postanowienie, że będziesz oszczędzał. Odkładałeś przez miesiąc, dwa. W kolejnym nie udało się, może też w kolejnym i nici z oszczędzania. Jeśli przerwiesz odkładanie – tracisz magię procentu składanego. Dzięki automatyzacji unikniesz każdorazowego sprawdzenia ile już oszczędziłeś, co w okresach gorszej koniunktury na rynkach może spowodować zniechęcenie do rezygnacji z regularnego inwestowania. Ustaw zlecenie stałe, które już bez naszego udziału będzie dokonywało automatycznego transferu na odpowiedni rachunek.

9. Ważny cel.

Klarownie sformułuj swój cel, pragnienia, dążenia. Wyznacz swoją drogę do osiągnięcia sukcesu finansowego. Nie mając wyznaczonej drogi na pewno zabłądzisz.

10. Włącz się do społeczności.


Od momentu rozpoczęcia inwestycji odwiedzaj regularnie dobre blogi. Inwestowanie jest zajęciem pasjonującym. Jeśli będziesz bał się zanurzyć w jego teorię i praktykę, są ludzie którzy pomogą Ci zrozumieć więcej, a - jeśli jesteś ciekawy świata - oszczędzanie może stać się dobrą zabawą a nie uciążliwością.


Aby zapewnić sobie sukces finansowy należy zmierzać w tym właśnie kierunku. Nikt nie zapewni sobie sukcesu finansowego dlatego że dużo zarabia. Sukces finansowy to nic innego jak efekt pomnażania pieniędzy.
2 komentarze:

  1. czytając Twój wpis w sumie o wszystkich tych rzeczach człowiek wie, ale jakoś nie miałem ich usystematyzowanych. Dzięki za zwięzłe zapisanie w sumie w punktach jak odnieść sukces finansowy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobają mi się takie publikacje. Sam czekam jeszcze trochę, aby wyjść z długów i wogle. Ale robię już dochód i myślę, że będzie dobrze;)
    Wam też życzę powodzenia:)

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty