czwartek, 22 sierpnia 2013

Dywidend ciag dalszy

Za nami był dzień ustalenie praw do dywidendy z PZU. Wypłata co prawda jeszcze nie nastąpiła a tu już kolejne oczekiwania wypłaty dywidend zaliczkowych przez Skarb Państwa. Większość typów wskazuje że to chodzi min. o PZU. Wszystko przez łatanie dziury budżetowej gdzie do wykonania budżetu w tym zakresie brakuje jeszcze około 1 mld zł, które mają być otrzymane jako dywidendy zaliczkowe.
  1. http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2013/01/najlepsze-dywidendy-w-2013r.html 
  2. http://harmonogrammilionera.blogspot.com/2013/06/najlepsze-dywidendy-w-2013r-cz-ii.html 

Sierpień i wrzesień to koniec tzw. żniw dywidendowych. Sprawdźmy które spółki giełdowe podzielą się w tym okresie swoim zyskiem z akcjonariuszami.
 
Jedną z największych stóp dywidendowych w tym okresie wypłaci spółka z NewConnect - DANKS Europejskie Centrum Doradztwa Podatkowego S.A. Firma działa na rynku: doradztwa w zakresie księgowości, pozyskiwanie zewnętrznego finansowania na rozwój, wprowadzenie spółek na NewConnect, wycena wartości przedsiębiorstwa oraz modelowanie finansowe.

Władze spółki podjęły uchwałę o przeznaczeniu zysku netto w kwocie 1.165.382,09 zł na wypłatę dywidendy akcjonariuszom. Dzień dywidenda został ustalony na 26 września 2013 r. Natomiast dzień wypłaty dywidendy wyznaczono na 10 października 2013 r.Określono wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję nie mniej niż 0,12 zł i nie więcej niż 0,25 zł, co przy obecnym kursie akcji odpowiednio stopa dywidendowa wyniosłaby od 10% do ponad 21%. Uchwała precyzująca wysokości dywidendy przypadającej na jedną akcję zostanie podjęta do 18 września 2013 r.


Inną spółką która w najbliższym czasie wypłaci również bardzo dobrą dywidendę to Korporacja Gospodarcza Efekt SA. Działalność spółki to świadczenie usług na rzecz handlu oraz handel hurtowy i detaliczny towarami masowymi. Spółka już od kilku lat dość regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. Należy zauważyć że rokrocznie stopa dywidendowa rośnie – co jest dobrym prognostykiem dla akcjonariuszy spółki.

W 2010 r. stopa dywidendy wyniosła (3,55%), w 2011 r. (4,59%), w 2012 r. (6,04%) a w obecnym roku planowana jest na poziomie (7,06%).

Bardzo dobrą - choć nie taką super jak w ubiegłym roku stopę dywidendową wypłaci PGE – (5,58%). Dla przypomnienia w 2012 r. było to (9,53%). Spółka wypłaca już od czterech lat dywidendę. W 2010 r. stopa dywidendy wyniosła (3,23%), w 2011 r. (3,46%) a w ubiegłym roku rekordowa na poziomie (9,53%).

W tym okresie wypłacą dobre dywidendy jeszcze inne spółki z Blue Chipów tj: PKO (4,68%) czy LWB (4,50%).


Chcąc czerpać w przyszłości zyski, najważniejszą zasadą jest zainwestowanie w odpowiednie akcje, które zapewnią nam dochód. Wybór jest oczywiście trudny ale warty zainteresowania.

Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób odkładających na emeryturę. Posiadanie takich spółek w portfelu zwiększa siłę procentu składanego pod warunkiem reinwestowania dywidendy.

Przy wyborze należy brać pod uwagę spółki, które rokrocznie poprawiają zyski i dzielą się regularnie dywidendą na minimalnym poziomie 4- 5%.
 
W jakie spółki zamierzasz zainwestować po otrzymaniu dywidendy za PZU ?

3 komentarze:

Popularne posty