piątek, 30 sierpnia 2013

Powrót do złota


Ceny  złota wzrosły w ciągu  ostatnich dwóch miesięcy o prawie 20%. Po osiągnięciu minimów 1200 dolarów za uncję pod koniec czerwca br, rozpoczęło się ładne odbicie, które doprowadziło do ceny kruszcu w okolicy 1430 dolarów za uncję  w ostatnich dniach sierpnia. Są to wzrosty o blisko 20%. 

Czy to są trwałe wzrosty?

SMA 100  przecięła  wykres na poziomie 1370.  Do przecięcia jednak SMA 200 brakuje jeszcze trochę kursowi. Jeśli dynamika będzie dalej sprzyjać kursowi to ten poziom myślę że w ciągu miesiąca może być osiągnięty. Dopiero przekroczenie poziomów z okolicy 1500 można będzie uznać za rozpoczęcie kolejną hossę. 
 


Dlaczego uciekamy w złoto?

Wzrostom sprzyja groźba interwencji w Syrii powodując że złoto jest nadal postrzegane jako bezpieczna przystań dla naszego kapitału.

Złoto należy do najbezpieczniejszych inwestycji na świecie. Jest uważane za twardą walutę, odporną na kryzys i różnego rodzaju zawirowania rynkowe. Dlatego tak wiele banków centralnych gromadzi rezerwy finansowe w tym kruszcu.

Inwestycje w złoto to lokata długoterminowa. Na wysokie zyski rzędu kilkuset procent rocznie nie ma co liczyć. Wyjątkiem jest inwestowanie w złote monety kolekcjonerskie - niektóre z limitowanych serii szybko osiągają ponad 100% wzrostu wartości.

Złoto jest elementem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, gdyż cenę złota determinują zupełnie inne mechanizmy, niezależne od koniunktury na rynkach giełdowych.

Eksperci radzą, by 10-20 % naszych oszczędności lokować właśnie w złoto.

W czasach kryzysu tak ważna jest dywersyfikacja portfela, która powinna zmniejszyć nasze ryzyko inwestycyjne. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to odpowiednie dobranie jego aktywów w taki sposób, aby zoptymalizować zysk a jednocześnie zminimalizować ryzyko. Dlatego nie chodzi tu o kupienie kilkunastu spółek do portfela ale zdywersyfikowanie względem aktywów.


Uważa się że: nieruchomości, złoto i srebro oraz lokaty są bezpiecznym sposobem na dywersyfikacje portfela..

Aby zainwestować fizycznie w nieruchomość (mieszkanie, działkę czy ziemię) trzeba dysponować większymi pieniędzmi. Aby zakupić monetę srebrną czy złotą wystarczy zdecydowanie mniej. Ta forma inwestowania jest bardziej dostępna dla szerszego grona inwestorów.

Złoto uważane jest jako inwestycja na niepewne czasy. Zapobiega utracie wartości pieniądza. O walorach inwestowania w złoto dużo już zostało napisane również na moim blogu tu, tu czy tu, jednak przypomnę te korzyści:

• jest gwarantem stabilnej transakcji,

• cenione jest za doskonałe zabezpieczenie przed krachem, inflacją, wahaniami kursów walut, zwłaszcza w niepewnych czasach,

• jest niezależne od rządów, walut, kredytów,

• stanowi zapasowy kapitał stosowany jako rezerwa wielu państw,

• jest płynne finansowo i zbywalne na całym świecie,

• jest kapitałem na tzw. czarną godzinę,

• niezniszczalne,

• ponadczasowe.

Pamiętajmy - jeśli  Feda podejmie decyzję dotyczącą zacieśniania polityki pieniężnej, wtedy ceny złota mogą się zatrzymać się lub nawet wrócić w okolicę 1300 dolarów za uncję.

Jednak za złotem przemawia obecnie niestabilna sytuacja gospodarcza na świeci, rosnące lawinowo zadłużenia wielu krajów i ich deficyty budżetowe. To wszystko powinno sprzyjać dalszym wzrostom cen złota.

9 komentarzy:

 1. Miejsca na wzrosty jest ciągle dużo.

  Analiza złota i srebra

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Na spadki również ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko zakup złotej lub srebrnej monety to jeszcze chyba (nie wiem, nie znam się dokładnie na tym) pytanie jakiej monety. Wydaje mi się, że nie które maja większy potencjał od innych i sam wybór jest tu bardzo ważny

  OdpowiedzUsuń
 4. Z bulionowych polecam Wiener Philharmoniker, 1/10 - aktualnie najtaniej można kupić za 540 zł.
  Ze srebrnych kupuję - American eagle, 1 oz.

  OdpowiedzUsuń
 5. tu gość podał kilka dobrych wykresów co ze złotem dalej http://goldco.pl/blog/co-w-zlocie-piszczy-perspektywy-dla-zlota-opracowanie-inwestycyjne-goldco/

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj. Można wiedzieć, czemu z 1 oz. kupujesz akurat American Eagle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. American Eagle to jedyna z ładniejszych srebrnych monet, posiadającą gwarancję rządu Stanów Zjednoczonych. Jest najbardziej poszukiwaną na świecie monetą.

   Usuń
 7. Aha, chodzi między innymi o wygląd... Ja pod tym względem wolę ze srebra coś raczej kolekcjonerskiego, np. Skarby Australii albo monety z próbkami meteorytów, natomiast ze złota wybieram klasycznie Krugerrandy. Fajny blog, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja tam zamiast srebrnych wolę złote monety. Zawsze to większa wartość.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty