niedziela, 14 lipca 2013

Jeśli nie fundusze obligacji - to co?Wielu inwestorów przeżywa emocje związane z tym że większość funduszy polskich obligacji notują od początku kwietnia straty. Po bardzo dobrych wynikach ub. roku jest to zimny prysznic dla inwestorów.
W czerwcu fundusze zanotowały największy od dziewięciu lat odpływ kapitału z tej kategorii funduszy.

Czyżby hossa się skończyła? Wszystko wskazuje że tak. Jeśli inwestorowi nie wystarczają lokaty, które dają zarobić maksymalnie 3,5% w skali roku, na wyniki na poziomie 10-12% z funduszy obligacji też nie ma już co liczyć – więc co pozostaje?

Inwestowanie w akcje niestety wiąże się z podjęciem ryzyka przez inwestora. Aby choć trochę zmniejszyć to ryzyko, warto zainteresować się akcjami wypłacającymi regularne dywidendy. Jeśli dobierzemy do tego spółki o silnych fundamentach i zainwestujemy w długim horyzoncie, powinno się udać.

Dlaczego warto inwestować w akcje dywidendowe.

1. Dywidenda zapewnia nam stały strumień dochodów.

2. Ceny akcji przed dywidendą wzrastają.

3. Reinwestycja dywidendy wpływa na większe zyski portfela

Sukces inwestowania w dywidendy

Inwestowanie w akcje dywidendowe - jest to najbezpieczniejszym sposobem inwestowania w akcje.
Jeśli masz horyzont inwestycyjny długoterminowy, co najmniej kilku letni, najlepsza inwestycją będzie zróżnicowany portfel akcji dywidendowych. 
Oto kroki, aby zbudować swój portfel inwestycyjny i osiągnąć najlepsze długoterminowe zyski.

Wybierając spółki dywidendowe do swojego portfela, warto pamiętać o kilku podstawowych regułach:
 1. stosuj długi horyzont inwestycyjny, który ma szansę przynieść nam dobre zyski,
 2. wybieramy spółki o dobrej kondycji finansowej,
 3. nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy,
 4. przy zakupie spółek posiłkujmy się wskaźnikiem ROE. Nie wchodźmy w spółki o wysokim ROE gdyż świadczy to że spółka powinna reinwestować znaczną część zysku. W tym wypadku brak wypłaty dywidendy jest jak najbardziej uzasadniony i przełoży się na wzrost fundamentalnej wartości spółki,
 5. optymalny czas inwestowania w spółki dywidendowe to powyżej 5 lat.

Pamiętajmy, że wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.

Na najbliższe dwa miesiące spółki, które wypłacają najwyższą dywidendę:


Spójrzmy na spółkę zajmującą się obrotem odpadami i surowcami wtórnymi, głównie stalą i metalami nieżelaznymi – Drop, która pomimo że w 2012 r. poniosła stratę netto w wysokości 2,135 mln zł, zdecydowała o wypłacie w formie dywidendy 11,74 mln zł, czyli 2 zł na akcję z kapitału zapasowego. Przy tej kwocie stopa dywidendy wyniosła – blisko 17%. W 2011 r. Drop wypłacił 1,2 zł dywidendy na akcję, a rok wcześniej było to 0,6 zł. Dzień nabycia praw do dywidendy to 15 lipca. Dywidenda ma zostać wypłacona w dwóch ratach po 1 zł - 29 lipca i 12 sierpnia.

Hojną dywidendę wypłaci Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA - jeden z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej, podzieli się 29,70 złotych na jedną akcję. Dniem nabycia prawa do dywidendy PZU jest 23 sierpnia, a dniem jej wypłaty 12 września.

Inną również bardzo dobrą dywidendę wypłaci Novita. Jest to producent włóknin technicznych oraz geowłókniny. Produkuje włókniny sanitarne, obuwnicze, medyczne, gospodarcze, techniczne, odzieżowe, geowłókniny GEON, czy czyściwa unitex. Spółka zdecydowała o wypłacie 8,1 mln zł, co daje 3,3 zł dywidendy na akcję. Przy dzisiejszym kursie stopa dywidendy wyniesie blisko 10%. Dzień dywidendy został ustalony na 31 lipca, a jej wypłaty zostanie dokonana w dwóch ratach: 14 sierpnia w wysokości 1,80 zł na akcję i 18 grudnia w wysokości 1,50 zł na akcję.

Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych lub funduszy spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób odkładających na emeryturę i może stanowić doskonałą alternatywą zamiast funduszy obligacji. Posiadanie takich spółek w portfelu zwiększa siłę procentu składanego pod warunkiem reinwestowania dywidendy.

Przy wyborze należy brać pod uwagę spółki, które rokrocznie poprawiają zyski i dzielą się regularnie dywidendą na minimalnym poziomie 5%.   


4 komentarze:

 1. Zainwestowałbym, ale jest taki problem, że kocioł gazowy wiszący mi się zepsuł i nie mam forsy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainwestowanie w sprawniejszy, zużywający mniej gazu kocioł to też dobra inwestycja. Mniejsze rachunki w przyszłości, więcej na przyszłe oszczędzanie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcje dywidendowe jako alternatywa dla funduszy obligacji?.. to chyba jakieś nieporozumienie. To przecież zupełnie inna klasa aktywów, związana z o wiele większym ryzykiem. Większość osób zakupiła fundusze obligacji zamiast lokować pieniądze na lokatach, a teraz sugerujemy że mogą po prostu zakupić akcje stabilnych firm powiedzmy z indeksu WiG 20 i spokojnie czekać 4-5 lat, narażając na znaczne wahania wartości inwestycji i kaprysy rynku kapitałowego Jest spora szansa że czekając cierpliwie wyjdą na swoje tylko przy jakim ryzyku? To trochę tak jakby powiedzieć rowerzyście który nie ma prawa jazdy: "Słuchaj weź tu mój duży wygodny, bezpieczny samochód, co się będziesz męczył po górę, przejedziesz kilka km, a później to już bez problemu dojedziesz" - jeśli będzie jakieś później;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ina klasa aktywów ale zyski z dywidend w miarę przewidywalne. Co do ryzyka - trzeba je kontrolować. Pisząc ten tekst określiłem że nie jest to strategia na rok czy dwa "Inwestowanie w akacje spółek dywidendowych lub funduszy spółek dywidendowych może być dobrą strategią dla osób odkładających na emeryturę i może stanowić doskonałą alternatywą zamiast funduszy obligacji"

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty