czwartek, 16 maja 2013

Trend jest Twoim przyjacielemNasze rynki finansowe w ostatnim okresie niezbyt są przyjazne dla inwestorów. Dla przykładu WIG20 od początku roku stracił 7,22% a WIG ponad 3%. Są spółki na naszym rynku , które dały ładnie inwestorom zarobić ale większość papierów jednak przynosi straty. 


Czy czeka nas inwestorów stracony rok

Ta sytuacja nie musi oznaczać dla  inwestorów straconego okresu. Jednym  z lepiej radzących sobie  rynków, gdzie notuje się rekordowe zyski jest Japonia. Od początku listopada 2012 r. indeks NIKKEI225 zyskał ponad 70% a od początku roku zyskuje już ponad 40%. Jak tu nie skorzystać z takiej koniunktury i nie uważać trendu jako naszego przyjaciela?


Na uwagę zasługuje to, że to pierwsze hossa na rynkach japońskich o ponad dwudziestu lat.
Na wykresie widać jak rynki osiągnęły szczyt pod koniec lat 80 ubiegłego wieku to cała dekada lat 90 i pierwsze 12 lat bieżącego wieku to bessa i bessa.

Przykładem takiej perełki ,która daje inwestorom niezłe zyski jest - ING Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz Japonia. 
W ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy fundusz dał rekordowy zysk ponad 60%. Fundusz inwestuje do 100% aktywów w fundusz luksemburski ING (L) Invest Japan. Z kolei ING (L) Invest Japan inwestuje w akcje starannie wyselekcjonowanych spółek w Japonii. 


Dywersyfikacja portfela jest bardzo ważnym czynnikiem w inwestowaniu. Dobór odpowiednich rynków do naszego portfela daje nam duże możliwości zarobku. 
Inwestując za granicą pamiętajmy o podwyższonym ryzyku, które się min. wiąże się z ryzykiem walutowym. Jednak stały monitoring portfela pozwoli nam zminimalizować to ryzyko.

4 komentarze:

 1. Inwestować w Japonię można poprzez certyfikaty na GPW. Problem polega na tym że polski inwestor w ograniczonym zakresie skorzysta z tej hossy ze względu na osłabienie jena względem złotówki. Dopiero strategia z shortem na JPY/PLN i akcjami japońskimi dała by bardzo dobrą stopę zwrotu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednak ta kombinacja - może korzystna nie jest dla każdego inwestora.

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrym trendem jest inwestycja w kocioł grzewczy, już nie chodzi o produkcję tylko samą sprzedaż, bo ekologia jest w modzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. I dodatkowo rachunki będą niższe jeśli zamontujemy nowocześniejszy kocioł.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty