środa, 8 maja 2013

Siła PZU

Grupa Kapitałowa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w naszej części Europy. Obsługuje ponad 16 mln klientów, co stanowi że jest największym podmiotem w branży ubezpieczeniowej w kraju. Spółka ostatnio bardzo dobrze sobie radzi na giełdzie. Od początku maja codziennie osiąga historyczne maksima.  Dziś notowania przekroczyły 450 zł za jeden walor. Porównując wyniki z WIG20 widać siłę podmiotu. 14 maja br ma się ukazać skonsolidowany raport spółki za I kw 2013 r. - czyżby to była gra pod wyniki albo pod dywidendę? 


Zarząd PZU rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę przeznaczono 2,56 mld zł, czyli 29,70 zł na akcję. Przy obecnym kursie dałoby to stopę dywidendy na poziomie 6,6%. 

Za ostatni rok walor zyskał ponad 50% do tego dywidenda na poziomie bliskim 7% - czy potrzeba lepszego wyniku?

Historycznie wypłata dywidendy również prezentuje się również na statecznym poziomie.Co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach? Wskaźniki techniczne czy fundamentalne spółki wyglądają na średnio korzystne. 

Wskaźnik ceny do wartości księgowej (C/WK) dla PZU wynosi 2,73. Jest zdecydowanie przewartościowany. Wskaźnik większy od jedności mówi nam, że spółka jest przewartościowana.

PZU korzystniej wypada pod względem wskaźnika ceny do zysku (C/Z), który wynosi 11,96. Korzystnie też przedstawia się ROE, które wynosi ponad 25%.

Ponadto PZU jest firmą finansowo stabilną, dość przewidywalną, deklarującą wypłatę corocznej dywidendy.
Pewnie część inwestorów skusi się na wysokie tegoroczne dywidendy ponad 6,6%.

1 komentarz:

  1. Na PZU mamy 3 czynniki które windują kurs:
    1. Pakiet obligacji polskich jakie PZU posiada - ich rentowności spadają więc cena rośnie. To podbija wycenę PZU. Pytanie otwarte kiedy PZU zacznie sprzedawać te obligacje (jak uczynił Handlowy w grudniu - widać za wcześnie).
    2. Dywidenda - 6,6% to całkiem atrakcyjna stopa zwrotu przy lokatach na 3% w banku.
    3. Siła relatywna i trend - jeśli ktoś chce inwestować na Wig20 - PZU wydaje się dobrym wyborem bo zachowuje się dużo lepiej od indexu.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty