wtorek, 19 marca 2013

Dywidendy czas zacząć - I cz.
Spadki na giełdach, osłabienie walut, perspektywa osłabienia złotego – to reakcje rynków na opodatkowania depozytów bankowych na Cyprze. Wszystko po to, by ratować wyspę przed niewypłacalnością. Dodatkowo jak do tego dodamy jeszcze spadające oprocentowanie lokat bankowych to ciśnie się pytanie czy warto lokować nasze oszczędności w bankach?

Rozwiązaniem może być strategia zainwestowania części kapitału w akcje wypłacające regularne dywidendy. Aby dywidenda spełniała tą rolę, powinna być wypłacana regularnie (rokrocznie) i na poziomie powyżej wskaźnika inflacji.

Na wysyp dywidend musimy poczekać do miesiąca maja i czerwca ale już teraz kilka spółek zadeklarowało chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Czy opłaca się kupować akcje dywidendowe?


Żeby na tej strategii można zarobić, potrzebne są takie spółki w portfelu, które regularnie wypłacają atrakcyjną stopę dywidendową. Stopę dywidendy otrzymujemy dzieląc wartość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom na jedną akcję przez cenę akcji.

Wskaźnik stopa dywidendy obrazuje nam opłacalność inwestycji w akcje ze względu na dywidendę wypłacaną przez spółkę. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Aktualnie uważa się stopy dywidendy powyżej 4-5% za godne polecenia.

Aby na tej strategii zarobić należy przestrzegać następujących zasad:

1. Inwestować w spółki o dobrej kondycji finansowej i wypłacające regularną dywidendę.

2. Inwestować w branżę rozwojową.

3. Stosować do zakupu akcji analizę techniczną – kupować akcje kiedy są tanie.

4. Wybierać spółki, których stopa dywidenda wynosi co najmniej 4-5 %.


Warto wspomnieć że przy wyborze akcji nie należy się kierować wyłącznie stopą dywidendy. Podstawowym kryterium powinny być fundamenty i dobra kondycja spółki. Dobrze gdy spółka wypłaca na dobrym poziomie regularne dywidendy. Przy obecnych przecenach dużo spółek jest z dobrymi perspektywami. Wysokie stopy dywidendowe są atrakcyjne szczególnie dla inwestorów długoterminowych. Korzystnie jest, jeśli stopa dywidendy przekracza oprocentowanie lokaty bankowej, wynoszącej obecnie średnio ok. 4%. Takie warunki obecnie spełnia co najmniej połowa spółek, które zamierzają podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Przypominam że dywidenda jest opodatkowana według 19% stawki. Podatek zostanie odprowadzony zanim na nasze konto wpłyną pieniądze. Szkoda że zysków z dywidend nie da się rozliczyć w zeznaniu rocznym.

Na dzień dzisiejszy następujące spółki na najbliższe dwa miesiące - zaproponowały wypłaty następujących dywidend.
Synthos

Jedną z większych dotychczas dywidend zaproponował Zarząd spółki chemicznej Synthos. Rekomenduje wypłatę 1 mld zł z zysku za 2012 r. w postaci dywidendy. Proponowana dywidenda ma wynieść 0,76 zł na akcję (stopa dywidendowa 11,37%). Dywidenda ma zostać wypłacona w dwóch transzach. I transza w wysokości 0,5 zł na ma zostać wypłacona 25 kwietnia 2013 r., II transza w wysokości 0,26 zł na akcję - 11 lipca 2013 r.

PSW

Dość regularne dywidendy wypłaca firma informatyczna z NewConnect - PGS Software SA . PGS Software chce wypłacić 0,18 zł dywidendy na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 12 kwietnia, wypłaty to 26 kwietnia.

ASE

Asseco South Eastern będzie rekomendowała wypłatę dywidendy za rok 2012 w wysokości 0,81 zł na jedną akcję.
Przy obecnym kursie 11,25 zł/akcję – stopa dywidendy wyniesie  bardzo dobry poziom 7,2%.

MWT

Na przyzwoitym poziomie stopę dywidendową (4,75%) proponuje MW Trade. Planuje wypłatę dywidendy za rok 2012 w wysokości 0,53 zł na akcję.
Planowany dzień dywidendy to 18 kwietnia, a dzień wypłaty - 7 maja br.

SKO

O znikomej dywidendzie Towarzystwa Finansowego SKOK SA nie będę pisał.

ZWC

Porządną dywidendę o stopie procentowej powyżej 6%, wypłaci największy w Polsce producent piwa - Grupa Żywiec SA.

Spółka już wypłaciła akcjonariuszom kwotę 41,08 mln zł, czyli 4 zł na akcję, w ramach zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Do wypłaty akcjonariuszom pozostała jeszcze kwota 277 326 099,00 zł, tj. - 27 zł za jedną akcję. Data wypłaty planowana jest na maj br.

BZW i BRE planują wypłatę niezbyt pokaźną dywidendy – dane w tabelce.

ABS

Bardzo ładną dywidendę na poziomie ponad 7% zaproponował Zarząd Asseco Business Solutions. Przewidziana wypłatę w wysokości 0,79 zł na akcję nastąpi 3 czerwca br. Łączna kwota zysku netto za rok obrotowy 2012 przeznaczona na dywidendę wynosi 26 400 372,47 zł.

Warto dodać że firma już kilkakrotnie wypłacała bardzo dobre stopy dywidendy.

W 2012 r. poziom dywidendy wynosił 9,09%. Nieco gorszy poziom 6,67% spółka wypłaciła w 2011 r. Z kolei w 2010 r. stopa wynosiła - 7,5% . W 2009 r. ten poziom wynosił odpowiednio 5,75%.

WWL

Wawel SA wypłaci dywidendę w wysokości 14 zł na akcję. Jednak biorąc aktualną cenę akcji 800 zł/akcję to stopę dywidendy otrzymamy na niewielkim poziomie 1,75%.

Przy okazji dywidend warto wspomnieć o zapowiedziach innych dużych spółek, które planują wypłatę dywidend:

PGE

PGE zarekomendowała wypłatę dywidendy na poziomie 0,86 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 5 września 2013 r., a przewidywany dzień jej wypłaty to 26 września 2013 r. Stopa dywidendy wg dzisiejszego kursu wyniesie ok. 5%.

PZU

Jak zwykle PZU nie zawiedzie nas inwestorów z poziomem planowanej dywidendy, która może wynieść ok. 30 zł/na jedną akcję.
Planują, że PZU może przeznaczyć na wypłatę dywidendy nawet cały zysk wypracowany w 2012 roku, który wyniósł 2,58 mld zł.

Przyjmując że wypłacą cały zysk tj. 258 000 000/86 352 300= ok. 30 zł.

Stopa dywidendy wyniosłaby ok.7,35%.

Przedstawione przykłady, świadczą że wielu inwestorów zainteresuje się spółkami wypłacającymi dywidendy, które mogą być poważną alternatywą dla lokat czy nawet obligacji.
4 komentarze:

 1. Ja od roku pasjonuje się inwestowaniem w akcje spółek płacących dywidendę.
  Nie należy się spodziewać tak dużego zysku jak np. z udanej spekulacji na akcjach małej spółki ale jest to inwestycja dużo bezpieczniejsza a więc nadaje się do długotrwałego inwestowania (np. odkładanie na emeryturę czy na start dla dzieci). Ale i ten sposób nie jest pozbawiony ryzyka, niech ostrzeżeniem będzie kuriozalny przykład TP sa (fakt że to nie jest branża "rozwojową").
  Ja akumuluje akcje PGE (w tamtym roku dywidenda była lepiej niż przyzwoita) i w tym roku myślę że Skarb Państwa wymusi większą dywidendę niż proponowana przez zarząd. Tylko że obawiam się że spółkę (całą branże El) czekają duże inwestycje więc i zyski mogą się skończyć w każdej chwili :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Aby zmniejszyć ryzyko należałoby portfel rozłożyć na trzy albo więcej spółek dywidendowych. Tak jak napisałeś wtedy mamy mniejszą "szansę" na władowanie się w taką spółkę jak ostatnio TP.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy takim inwestowaniu Panowie, jaki kapitał polecacie na początek? Dajmy na to na 2 spółki?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla nauki wystarczy już 1000 zł.
  Żeby czerpać sensowne zyski z dywidend, wejście z kapitałem w jedną spółkę byłoby wskazane na poziomie 10000zł.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty