środa, 19 października 2011

Wartość netto to jest miara naszego bogactwa.


Mieszkasz  w wynajmowanym mieszkaniu  w ładnym apartamentowcu. Codziennie widujesz sąsiada z ostatniej kondygnacji  właściciela super apartamentu  o powierzchni ponad 100 m2, komfortowo wykończony z kilkudziesięciometrowym trasem. Przed domem garażuje wypasiony samochód. Myślisz bogaty gość. Jednak aby to sprawdzić i porównać się do niego będzie nam potrzebne obliczenie wartości netto naszego majątku.


Co to jest wartość netto?


WARTOŚĆ NETTO = AKTYWA – PASYWA

To nic innego jak różnica pomiędzy posiadanymi aktywami a pasywami. W prosty sposób można to wyrazić - że to różnica pomiędzy tym co posiadamy, a tym co jesteśmy komuś (bankowi) winni.
Dlatego ten nasz sąsiad z tym super apartamentem może mieć mniejszą wartość netto niż my. Bo na mieszkanie w czasach prosperity kredytowej dostał 110% wartości mieszkania kredytu. Kolejny kredyt wziął na umeblowanie. Na zakup samochód też  posiłkował się kredytem. Więc okazuje się że jego wartość netto  może być ujemna lub bliska  zera. A my wynajmując mieszkanie całe nasze oszczędności dobrze inwestujemy i mamy zaoszczędzone np. 100 tys. zł.
Która wg Ciebie czytelniku bogatsza jest osoba? 
Niewątpliwie ta, która ma większość wartość netto.
Nasze zadłużenie na kolosalne znaczenie na naszą wartość netto. Ktoś kto ma apartament i super samochód warte razem 1 mln zł i posiada również 1 mln  zł długów, jest biedniejszy od nas tylko wynajmującego  mieszkanie i posiadającego oszczędności w kwocie 100 tys. zł. Powyższy przykład pokazuje jak nieraz powierzchownie oceniamy kogoś nie znając jego wartości netto.

Jak skutecznie budować wartość netto?

W książce T. Hary Eker – „Bogaty albo biedny”, autor napisał że wartość netto(Wn) nie tworzy tylko nasz dochód z pracy(D). Oprócz dochodów, wartość tworzą jeszcze: oszczędności(O), inwestycje(I) i prostota(P).

Wn = D + O + I + P

Większość ludzi swoją wartość netto koncentruje tylko na dochodzie czyli wynagrodzeniu z pracy czy z  innych strumieni. Robią podchody pod szefa żeby dostać 100 zł więcej podwyżki niż my. Później tą kwotę i tak wydadzą np. na różne przekąski w pracy. Wydaje im się że gdy będą więcej zarabiać będą bogatsi od nas.  Jednak prawdziwą miarą naszego bogactwa jest nasza wartość netto a nie dochód z naszej pracy.
Dochód  jest bezwzględny - bez  pracy i bez żadnego innego dochodu nie będzie pozostałych elementów naszego równania. Dlatego nasza praca jest ważna ale nie najważniejsza.
Kolejnym czynnikiem jest oszczędzanie. Nie ważne ile zarabiasz ważne abyś nie wydał wszystkiego tego co zarobiłeś. Twoje oszczędności to chyba najważniejszy element do budowania wartości netto. Jeśli zgromadzisz odpowiednią ilość swojego dochodu, kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na budowanie wartości netto są Twoje inwestycje. Tylko trafione inwestycje decydują jak szybko będzie rosła Twoje wartość. Jeśli zamiast lokat postawisz na bardziej ryzykowne inwestycje, jesteś w krótszym czasie dorobić się większego majątku netto.
Czwartym i chyba najistotniejszym czynnikiem równania jest prostota. To nic innego jak schemat, który musisz opanować do bólu. Obcinasz świadomie wydatki lub zwiększasz swoje dochody, które generują oszczędności a następnie je właściwie  inwestujesz.
Koncentrując się na wszystkich czynnikach a nie tylko na naszych dochodach, mamy szansę szybkiego i trwałego zbudowania wartości netto naszego majątku.


Gdzie obecnie jesteśmy?

Chcąc porównać swoją wartość netto i zobaczyć gdzie jesteśmy w porównaniu do swojej grupy wiekowej o podobnym przedziale dochodów rocznych, zaproponuje dla każdego przeliczenie wg kalkulatora.
I tak 35 latek o dochodach (4000 zł x12)/3,14zł(kurs dolara)15.000 USD jego dochód roczny.
Mediana dla tego dochodu w tej grupie wiekowej wynosi 51.575 USD*3,14=161 tys. zł
Taką wartość netto powinien mieć zgromadzoną nasz przedstawiciel.


Mediana dla tego dochodu w tej grupie wiekowej wynosi 51.575 USD*3,14=161 tys. zł
Taką wartość netto powinien mieć zgromadzoną nasz przedstawiciel.
Z kolei 45 latek o dochodach (5000zł*12/3,14)20.000 USD. Jego wartość netto winna oscylować po przeliczeniu USD na PLN w granicach 308 tys. zł.


A jak nasi czytelnicy na blogu zagłosowali?

Zdecydowana większość 29% posiada wartość netto na poziomie 100 tys. - 250 tys. zł. Mniej bo 18% mieści się ze swoją wartością w przedziale do 10 tys. zł. Dużo 13% ma w granicach 250 tys. - 500 tys. zł. Niepokojące jest że 11% ma ujemną wartość netto. Są to pewnie osoby, których aktywa są mniejsze od ich pasywów – spowodowanych kredytami lub innym zadłużeniem. Jest to stan niepożądany. Należy szybko dążyć do wyjścia na plus. Również 6% zagłosowało że ich aktywa przekroczyły kwotę 1 mln zł. Gratulację dla tych osób.

Wszystkim dziękuję za oddany głos i zapraszam do kolejnych ankiet.
Wartość netto to wskaźnik naszego bogactwa.
They might know your age and income, but net worth is what you save aside, so unless you tell them what you save on a regular basis and how much you owe, they probably have no clue, seeing as they don't have inside knowledge into your finances and bank accounts.Poznanie jej i porównanie do kwoty z kalkulatora da nam obraz gdzie obecnie jesteśmy.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny blog, jestem pierwszy raz ale na pewno będę zaglądał. Co do historii z początku wpisu to miałem takiego sąsiada... Teraz wszystko sprzedał i za granicą pracuje na kredyty. Ot taki był "bogaty".

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję i zapraszam do zaglądania na bloga. Jeśli chodzi o tego gościa to reprezentuje nadmierną konsumpcję.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty