środa, 12 października 2011

Czas na budowlankę?


W październiku na Giełdzie Papierów Wartościowych do najbardziej atrakcyjnych branż należy budownictwo. To spółki budowlane dają obecnie najlepiej zarabiać. Czyżby przyszedł czas  na rynek budowlany? Od początku października WIG-BUD wzrósł blisko 16,7% podczas gdy w tym samym czasie WIG20 jedynie 5,60%.
Jedną z lepiej radzących sobie spółek jest PBG. Spółka działa  w kilku obszarach: gazu ziemnego, ropy naftowej i wody. Prowadzi działalność w zakresie projektowania, wykonawstwa, remontów i eksploatacji. W skład grupy PBG wchodzą m.in. Hydrobudowa Polska z zależną Hydrobudową 9 oraz Infra. Ostatnio Zarząd PBG SA podniósł prognozę wyników finansowych na roku 2011 gdzie  zakłada się osiągnięcie:
• skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży na poziomie około 3 mld zł;
• skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej w wysokości około 260 mln zł;
• oraz skonsolidowanego zysku netto, przypadającego na podmiot dominujący, w wysokości około 200 mln zł.


Mnie też po ostatnich spadkach udało się trochę  kupić papierów PBG po 60,30 - co daje mi zysk na poziomie ponad 40%.
Inne spółki z tej branży również dobrze sobie radzą:


 Trakcja Polska prowadząca działalność na rynku usług budowlano-montażowych dla transportu szynowego uzyskała w ostatnich 7 dniach wynik (+25,90%). Z kolei w ciągu 14 dni dała zarobić (+22,38%). Planuje rozszerzenie  swojej działalności na rynkach  energii odnawialnej i usług komunalnych.

Tanie fundamentalnie

Przyglądając się poszczególnym wskaźnikom można się pokusić o znalezienie spółek o C/Z, C/WK czy ROE  poniżej średniej dla WIG Budownictwo.


Są spółki które mają:

·         C/Z poniżej10,
·         C/WK (od 0 do 1),
·         ROE pow. 7%.


Budopol-Wrocław - spółka świadczy usługi budowlano-montażowe "pod klucz", obiekty mieszkaniowe, przemysłowe oraz użyteczności publicznej. C/Z wynosi 3,36 ROE 20,77%.

Z kolei Hydrobudowa Polska działa w sektorze budowlanym, specjalizującą się w wykonawstwie robót inżynieryjnych i hydrotechnicznych oraz w budownictwie ogólnym. Jej C/Z wynosi 5,71 a C/WK 0,4.

Inną spółką z branży budowlanej jest Instal Kraków, która specjalizuje się w montażu instalacji przemysłowych i technologicznych oraz w pracach budowlanych związanych z ochroną środowiska (oczyszczanie ścieków, stacje uzdatniania wody). W tym przypadku C/Z wynosi 6,31 a C/WK 0,66.
Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć strat - stosuj STOP LOSS. Nie wiadomo czy to już trwałe wzrosty czy tylko chwilowe odbicie. Przecież jeszcze na  początku roku, PBG kosztowało ponad 200 zł a dziś mamy kurs  85 zł. Jeśli ktoś kupił wtedy akcje z myślą, że kurs wzrośnie - spotkała go niemiła niespodzianka. Kurs spółki wyznaczył minimum swoich notowań w okolicy 60 zł. Trzymając akcje do dnia dzisiejszego daje to stratę w postaci ponad 60%. Żeby to odrobić kurs musi znacznie wzrosnąć sporo więcej niż 60%.  Jedyna rada bądźmy czujni i stosujmy STOP LOSSY.

4 komentarze:

 1. Budowlanka rzeczywiście prezentuje się atrakcyjnie. Myślę jednak, że chyba jeszcze warto wstrzymać się trochę z większymi zakupami, żeby zobaczyć, w którą stronę pójdzie rynek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym się wstrzymał - to bym nie zarobił 40% na PBG. Niewielkimi pozycjami myślę że można ryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 3. budowlanka hym jak dla mnie to koniec sezonu a na zimę raczej wszystko w "budowlance" stoi, a jak będzie z akcjami ? jak na razie idę w odwrotnym kierunku co do moich oczekiwań

  OdpowiedzUsuń
 4. Nieźle wygladają też deweloperzy - wystarczy spojrzeć na kilka ostatnich notowań choćby Polnordu.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty