poniedziałek, 3 listopada 2014

Coraz wyżej na akcjach PZU

8 października 2014 r. mieliśmy dzień dywidendy na akcjach PZU. Nastąpiła wypłaty dywidendy w kwocie 17 zł na 1 akcję (I rata). Z kolei 15 stycznia 2015 r. będzie dniem wypłaty (II rata) dywidendy również 17 zł na 1 akcję. Grupa Kapitałowa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w naszej części Europy. Obsługuje ponad 16 mln klientów, co stanowi że jest największym podmiotem w branży ubezpieczeniowej w kraju. Spółka ostatnio bardzo dobrze sobie radzi na giełdzie. Na przełomie miesiąca października i listopada, kurs osiąga historyczne maksima.  Dziś kurs wzrósł w trakcie sesji powyżej 504,50 zł przekraczając dotychczasowe maksima z 10 września br.  Dziś na zakończenie sesji notowania zamknęły się kwotą 509 zł za jeden walor. Porównując wyniki z WIG czy WIG20 widać siłę podmiotu. Od początku roku walor podrożał blisko 22 %. Z kolei WIG zyskał 5,17% a WIG20 w tym samym czasie zyskał jedynie 2,56%.
 
Rozpatrując ostatnie trzy miesiące również wydać znaczącą przewagę PZU nad podstawowymi indeksami GPW. 
 
Kurs akcji PZU kontynuuje wyraźny trend wzrostowy. Od sierpnia porusza się w wyznaczonym kanale wzrostowym. Niepokój może w nas wzbudzić przełamanie głównej linii trendu wzrostowego, która obecnie przebiega na poziomie 482 zł. 14 października, analitycy Wood & Company podnieśli cenę docelową dla PZU do 524,6 zł za jedną akcję (wcześniej wycena wynosiła 459,9 zł) i zalecają nadal trzymanie akcji. W ostatnim czasie na rynku ukazało się jeszcze kilka pozytywnych rekomendacji dla PZU. Większość rekomenduje KUPUJ dla akcji PZU.

Co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach?
 Jeśli Inwestorze posiadasz akcje PZU - pamiętaj że trend jest Twoim przyjacielem. Jeśli sytuacja geopolityczna na świecie i w Polsce po wyborach będzie korzystna to pewnie będą dalsze wzrosty.

Obecnie uważam że walor jest drogi. Świadczą o tym - wskaźnik ceny do wartości księgowej (C/WK), który  wynosi 3,69, co jest wartością zdecydowanie przewartościowaną. Korzystniej wypada pod względem wskaźnika ceny do zysku (C/Z), który oscyluje w granicach  13. Najbardziej korzystnie przestawia się ROE, które wynosi ponad 28%.

Na plus trzeba zaznaczyć że PZU jest firmą finansowo stabilną, dość przewidywalną, deklarującą wypłatę corocznej wysokiej dywidendy. Tak dalej trzymać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty