niedziela, 14 grudnia 2014

Inwestycje w 2014 roku

Do końca roku zostało co prawda jeszcze kilka dni. Radykalnych zmian na rynkach finansowych już raczej nie należy się spodziewać. 2014 r. można powoli podsumowywać.
Jaki był 2014r?
Dla większości inwestorów nie był to dobry rok. Świadczą o tym indeksy giełdowe. WIG od początku roku zyskał jedynie (+1,91%). Gorzej było na innych indeksach: WIG30 (+0,29%), WIG50 (-3,33%) a najgorzej w 2014r. zachowywał się indeks małych spółek WIG250 ze stratą od początku roku (-15,66%). Sytuacji na rynkach nie sprzyjała w bieżącym roku problematyka międzynarodowa, w które są zaangażowane największe mocarstwa świata. Niewątpliwie wydarzeniem numer jeden w tym roku, które niekorzystnie wpłynęło na rynki finansowe była aneksja Krymu. Z kolei na naszym podwórku, mieliśmy w pierwszej połowie roku niepewność spowodowaną demontażem OFE. Inwestowaniu powinny sprzyjać decyzje RPP, która spowodowały obniżyć stopy procentowe do 2,00 %. Te decyzje zmuszają oszczędzających szukania alternatywnych możliwości inwestowania zamiast trzymania pieniędzy na lokatach bankowych, które są bardzo nisko oprocentowane.


 
Lokaty - obligacje.

Na lokatach nie dało się osiągnąć zadowalające stopy zwrotu w granicach 3-4%. Po obniżce stóp do 2% -efektywność naszego oszczędzania przy takim poziomie oprocentowania wygląda coraz bardziej niekorzystnie, gdyż w obliczeniach musimy uwzględnić jeszcze „Podatek Belki”. Jedną z alternatyw dla lokat są obligacje korporacyjne. „Jednak nie sposób tu znaleźć rozwiązań przynoszących zyski większe niż rzędu 5 – 6% rocznie.

Surowce

Rok 2014 nie był korzystny dla rynku surowcowego. Wytrawni inwestorzy znajdą pewnie lukę, w której zarobią ale bez większych fajerwerków.
Goldman Sachs pod koniec 2013r. przewidywała dość duży spadek ceny złota w 2014 r. Spadek miał nastąpić do poziomu 1057 USD za uncję, czyli poziomu z 2010 r. Tak się jednak nie stało, aktualna cena złota aktualnie wynosi 1223,27 USD. Niepokojące dane dotarły ze Szwajcarii, kiedy negatywny wynik referendum pozbawił rynku złota istotnego wsparcia . Jednak kurs od tamtego czasu podąża do góry i w ciągu miesiąca złoto zyskało już ponad 5%. Gorzej w tym roku spisywało się srebro - spadając o 12%.
Również ropa naftowa (Brent) czy miedź nie pozwoliły realizować wysokich zysków. Spadek ropy naftowej sięga blisko 40%.

Największe spółki

Duże spółki to stabilność, mniejsze ryzyko inwestowania, stałe i regularne wypłaty dywidend - są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów. Spójmy jakie spółki z WIG30 dały nam zrobić w 2014r.

Niewątpliwym liderem w tym segmencie była Energia, która dała zarobić ponad 50%. Pozostałe spółki z tego indeksu już były zdecydowanie słabsze - dały zarobek w połowie tego co dała nam Energia: Cyfrowy Polsat (+26,26%), INGBSK (+25,72%) czy ENEA (+22,65%). W tej grupie na wyróżnienie zasługuje jeszcze PGE (+21,62%). Z kolei tak rekomendowane PZU dało nam tylko (+6,11%). Pamiętam jak w tamtym roku zastanawiałem się na przeznaczyć 10 tys. zł na obligacje Kruka czy na akcje ENERGA? Wybór padł na wariant II czyli zapisy na akcje ENERGA – pamiętając o częściowym zabezpieczeniu portfela w bezpieczne papiery. Myślę że trafiony był to wybór.

Spółki dywidendowe

Dywidenda dla wielu inwestorów jest jednym z ważniejszych wyznaczników inwestowania w akcje, szczególnie, kiedy kurs nie dają nadziei na dalsze wzrosty, tak jak to mamy w ostatnim czasie. W takich czasach - polityka dywidend nabiera większego znaczenia. Preferowane są spółki „dywidendowe” a nie „wzrostowe” – wyróżniające się bardziej stopą dywidendy niż tempem wzrostu spółki.
Stopa dywidendy to stosunek dywidendy przypadającej na jedną akcję do jej kursu giełdowego. Im wyższa jest stopa dywidendy, tym bardziej opłacalna jest inwestycja. Atrakcyjne stopy dywidendowe są już powyżej 5%. Poniżej tabela z najlepszymi stopami dywidendowymi w 2014r.

 


W wyborze najodpowiedniejszej spółki pomocny będzie indeks WIG div. Najlepsze stopy zwrotu w tym indeksie notowały następujące spółki:


·
FORTE            35,39%

·
KETY               30,18%

·
ENEA               16,40%

·
TAURONPE    15,61%


Mistrzowie 2014 roku

Branża energetyczna w tym roku spisywała się najlepiej WIG ENERG od początku roku zyskał już blisko 29%. Liderami tego indeksu są: ENERGA (+50,60%), PGE (+22,68%) czy ENEA (+16,40%).

Jednak pomimo że spółki z branży energetycznej spisywały się w tym roku dobrze to mistrzami są: ELZAB SA - grupa kapitałowa zajmująca się projektowaniem, produkcją i dystrybucją kas fiskalnych, urządzeń i systemów kasowych, peryferii i akcesoriów służących do rejestracji i zarządzania sprzedażą. ELZAB od początku roku zyskał (+153,7%).

Z kolei jedną z czołowych polskich firm produkujących kosmetyki i wyroby z chemii gospodarczej jest Global CosMed. Wicelider w 2014 roku zyskał (+142, 35%).

Trzecie miejsce na podium zajęła CAM Media - Agencja reklamowa zajmująca się reklamą zewnętrzną. Spółka uzyskała wynik od początku roku na poziomie (+124,24%).

Wynik jeszcze powyżej 100% uzyskał - Stalprodukt SA czyli Grupa kapitałowa zajmująca się przetwórstwem stali i dystrybucją wyrobów hutniczych.

 


Rok 2014 nie okazał się przyjaznym dla inwestorów. Jednak dla tych co zainwestowali w spółki powyżej mogą mówić o dochodowych inwestycjach.


Tegoroczna sytuacja na rynkach spowodowała że coraz trudniej było znaleźć zyskowną inwestycje dla naszych pieniędzy. Jednak jeśli zainwestowało się np. w ENERGĘ, ENEL-MED, NOVITĘ czy CIECH - można mówić że nasze inwestycje były dochodowe.

 

4 komentarze:

 1. Osobiście uważam, że dobrym pomysłem może być zajrzeć tutaj:
  http://www.kalkulator.pl

  Sporo informacji finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już szykuje swoje zestawienie inwestycji na 2015 rok

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dopiero się uczę, a więc jeszcze nie inwestowałem. Większość moich znajomych zaś, którzy swoje pieniądze w jakiś sposób zainwestowali faktycznie narzeka, że 2014 rok okazał się dla nich mało korzystny. W 2013 roku odnotowywali u siebie większe zyski.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty