środa, 2 kwietnia 2014

Sezon na dywidendy czas zacząć - I cz.


Sytuacja na rynkach cały czas jest niepewna. Co prawda od tygodnia indeksy zwyżkują, jednak  hura optymizmu u inwestorów nie widać. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na spółki wypłacające systematycznie dywidendę. Dywidenda daje nam możliwość osiągania stabilnych zysków. Dla wielu inwestorów, stanowi strategię inwestowania w długim terminie.
Spoglądając na wynik za ostatni rok - indeks spółek dywidendowych (WIG DIV) w którym znajduje się 30 spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80, okazał się sporo lepszym indeksem niż WIG20.

 


 
Może warto zainteresować się spółkami, które planują wypłacać inwestorom dywidendy?


Na które spółki możemy liczyć w miesiącu kwietniu i maja - 2014 roku?

Większość firm jeszcze nie zatwierdziła ostatecznej decyzji odnośnie poziomu wypłat dywidendy. Jednak sporo spółek, które w pierwszym półroczu planują wypłatę dywidendy już rozpoczęły tzw. sezon dywidend.

Niekwestionowanym liderem dotychczasowych wypłat dywidend jest Budimex. Spółka specjalizuje się w wykonawstwie wszelkiego rodzaju projektów drogowych, kolejowych i budownictwa kubaturowego, a także nieruchomości komercyjnych i innych inwestycji o dużej skali i stopniu skomplikowania.

Budimex od pięciu lat regularnie wypłaca dywidendę. Średnia roczna z ostatnich pięciu lat to 8,5%. Podobnie będzie i w tym roku, gdzie  akcjonariusze otrzymają dywidendę na poziomie 8,06% co daje  11,85 zł na jedną akcję. Dzień dywidendy tj. dzień ustalenia listy akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za 2013 rok na ustalono na 6 maja 2014 roku, a termin wypłaty dywidendy proponuje się ustalić na dzień 21 maja 2014 roku. Aby cieszyć się dywidendą, najpóźniej musimy kupić akcje 30 kwietnia br.
 

W przypadku BDX, oprócz wysokiej dywidendy inwestując zyskujemy na bardzo dobrych wzrostach waloru. W ciągu roku, akcje podrożały ponad 108% a od początku roku już ponad 11%. Perspektywy przed spółką są dobre.

Spółka Asseco Central Europe chce wypłacić z zysku za 2013 rok 0,37 euro dywidendy na akcję.
Na dywidendę Asseco Central Europe chce przeznaczyć łącznie 7,9 mln euro. Przy obecnym kursie - stopa dywidendy wyniosłaby ok. 7,6%. Dzień ustalenia dywidendy przypada na 17 kwietnia.
 
 
Z kolei Asseco Business Solutions - lider dostaw oraz wdrażanie systemów i sprzętu informatycznego, rekomenduje wypłatę dywidendę za 2013 rok w wysokości 26,73 mln zł, tj. 0,80 zł na jedną akcję. Dla przypomnienia za rok 2012 spółka wypłaciła dywidendę na poziomie 0,79 zł na jedną akcję. Przy powyższym poziomie dywidendy- stopa dywidendy wyniesie 6,33%.Dzień dywidendy ustalono na 14 maja br., z kolei dzień wypłaty - na 2 czerwca.

Kolejną spółką , która podjęła decyzję o podziale zysku - Lena Lighting, która proponuje wypłatę 0,30 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2013 rok spółka. Powyższa wypłata, daje stopę dywidendy na poziomie 6,19%. Czołowych producent przemysłowych opraw oświetleniowych z zysku netto za 2012 wypłacił również 0,30 zł, a z zysku za 2011 roku 0,15 zł dywidendy na akcję. Dzień dywidendy przewidziany jest na 9 maja br., a wypłata nastąpi 27 maja br.
 
 Z dywidend na poziomie powyżej 6% warto wspomnieć jeszcze o spółce chemicznej Synthos - tworzącej grupę kapitałową zajmującą się wytwarzaniem tworzyw sztucznych, głównie kauczuków (dla producentów opon) i polistyrenu (do bardzo wielu produktów z tzw. plastiku). Zarząd Synthosa podjął decyzję o rekomendowaniu wypłaty na dywidendę - kwoty 410,2 mln zł, tj. 0,31 zł na jedną akcję. Powyższa wypłata, daje stopę dywidendy na poziomie 6,15%.
 
Dla przypomnienia z zysku za 2012 rok Synthos wypłacił 0,76 zł dywidendy na akcję. Niższa dywidenda spowodowana jest tym że, spółka w 2013 roku wypracowała 416,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom. Z kolei w 2012 roku grupa Synthos miała 586,34 mln zł zysku netto.
 
Dzień dywidendy przewidziany jest na 22 kwietnia br., a wypłata nastąpi 5 maja br.
 
 
Inwestując w spółki dywidendowe pamiętajmy o kilku zasadach:  
 
 
  • długi horyzont inwestycyjny ma szansę przynieść nam zyski ponadprzeciętne,
  • wybieramy spółki o dobrej kondycji finansowej,
  • nie kupujmy danej spółki przed samą datą wypłaty dywidendy, lecz śledźmy dany walor a gdy kurs spółki znacznie spadnie wtedy kupujmy,
  • przy zakupie spółek posiłkujmy się wskaźnikiem ROE.
 
Nie wchodźmy w spółki o wysokim ROE gdyż świadczy to że spółka powinna reinwestować znaczną część zysku. W tym wypadku brak wypłaty dywidendy jest jak najbardziej uzasadniony i przełoży się na wzrost fundamentalnej wartości spółki, optymalny czas inwestowania w spółki dywidendowe to 2-5 lat.
 
Pamiętajmy, że wypłata dywidendy świadczy o stabilności finansowej spółki. Z drugiej strony, wypłata części zysku - ogranicza możliwości inwestycyjne i może być negatywnym sygnałem dla inwestora. Dlatego szukajmy spółek silnych, dobrze zarządzanych, ze zdrowymi finansami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty