niedziela, 15 sierpnia 2010

Który fundusz wybrać?

Fundusze inwestycyjne to nowoczesna i popularna forma inwestycji. Są dedykowane dla osób, które nie są ekspertami w dziedzinie finansów lub nie mają czasu na indywidualne poszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań inwestycyjnych.

Do zalet funduszy inwestycyjnych zaliczamy min.:

● możliwość lokowania niewielkich kwot. Minimalna pierwsza wpłata na nabycie jednostek wynosi zazwyczaj 100 zł, kolejne mogą być nawet niższe.

● płynność tzn. wpłaty i wypłaty możemy dokonać praktycznie w każdym momencie.

● czytelność – FIO codziennie publikuje wyceny jednostek.
Wybór funduszu powinien być decyzją przemyślaną z uwagi na fakt, że inwestując w fundusze inwestycyjne zakładamy termin długoterminowy. Podejmując decyzję o inwestowaniu w fundusze nie musimy mieć rozległej wiedzy o finansach. W funduszach inwestycyjnych o pomnażanie naszych środków dbają profesjonaliści tam zatrudnieni.

Rynek funduszy inwestycyjnych jest bardzo bogaty. Mamy do wyboru szeroką ofertę funduszy, więc o pomyłkę jest łatwo.

Tylko, który spośród nich można wybrać aby odpowiadał naszym oczekiwaniom?

Decyzja nie jest łatwa i wymaga analizy wielu czynników. Nikt nie jest w stanie lub nie powinien nam dawać jednoznacznej odpowiedzi, który funduszy jest najlepszy gdyż trudno przewidzieć przyszłość. Jednak powinniśmy podjąć wysiłek trafnego wyboru funduszu przed zainwestowaniem, mimo że jego wybór nie będzie sprawą prostą. Decyzję o tym, który fundusz wybrać, każdy musi podjąć samodzielnie po analizie swoich finansowych potrzeb, możliwości i oczekiwań oraz zakładanego poziomu ryzyka jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Następnie można wybrać nie jeden a najlepiej kilka funduszy gdyż większa dywersyfikacja portfela zapewni nam mniejsze ryzyko a dzięki temu ograniczymy ryzyko straty.

Wybór funduszu inwestycyjnego powinien być poprzedzony analizą parametrów takich jak: cel inwestycji, horyzont czasowy, poziom ryzyka oraz oczekiwany zysk.

Prześledźmy teraz krok po kroku jak dojść do wyboru tego najlepszego funduszu - dostosowanego do naszych oczekiwań.

Cel inwestycji.

Krokiem pierwszym jest odpowiedzenie sobie na podstawowe pytanie – na co konkretnie chcemy przeznaczyć nasze zaoszczędzone pieniądze? Czy będą to wymarzone wakacje w Hiszpanii czy kupno nowego samochodu a może chcemy inwestować na dom poza miastem czy dodatkową emeryturę. Zdefiniowanie celu inwestycji przesądza o rodzaju funduszy.

Horyzont czasowy.

Jeśli oszczędzamy na wakacje, to okres inwestycji będzie stosunkowo krótki - od kilka do kilkunastu miesięcy. Wskazane jest aby nie podejmować zbyt dużego ryzyka. Należy skupić się na ochronie kapitału, która jest przecież nadrzędnym celem każdej inwestycji. Rozsądne będzie inwestowanie w fundusze rynku pieniężnego czy obligacji. Ewentualnie można tak skonstruować portfel, inwestując zdecydowanie większą część pieniędzy w fundusze bezpieczne a za niewielką część pieniędzy (do 30%) zakupić fundusze akcyjne. Jeśli nasza inwestycja ma dotyczyć zakupu samochodu w okresie np. dwóch – pięciu lat, to powyższe proporcje możemy zwiększyć na korzyść funduszy akcyjnych (do 50%). W przypadku inwestowania długoterminowego (np. dodatkowej emerytury), wówczas możemy zwiększyć udział funduszy akcyjnych w naszym portfelu (do 70%).

Funkcjonuje zasada, że im dłuższy horyzont czasowy, tym inwestycja powinna być agresywniejsza a udział funduszy akcyjnych w naszym portfelu powinien być większy.

Poziom ryzyka.

Przy wyborze segmentu rynku, należy brać pod uwagę poziom ryzyka, jaki jesteś w stanie zaakceptować. Jest to kolejny ważny krok w wyborze funduszu. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czy dopuszczamy straty czy nie. Jeśli nie zakładasz strat lub godzisz się na niewielkie straty, wybierz fundusz pieniężny lub obligacji. Kiedy jesteś zdolny zaakceptować stosunkowo duże straty, inwestuj w fundusze akcyjne, które są w stanie uzyskać ponadprzeciętne zyski.

Należy pamiętać że inwestycja w fundusze akcyjne staje się stosunkowo opłacalna w perspektywie dopiero pięciu lat.

Oczekiwany zysk.

Wybierając fundusz, należy brać pod uwagę nie tylko ryzyko ale także oczekiwany zysk.

Dobierając fundusze inwestycyjne do swojego portfela, powinieneś kierować się podstawowymi danymi, takimi jak stopa zwrotu. Określenie poziomu oczekiwanych zysków wyznacza wybór funduszu. Im oczekiwany zysk jest wyższy, tym wyższe powinno być zaangażowanie w fundusze akcyjne. Im bardziej przewidywalny ma być zysk, tym większy powinien być udział funduszy obligacji czy gotówkowych.

Znając odpowiedzi na te pytania, można podjąć optymalną dla siebie decyzję inwestycyjną. Akceptowany poziom ryzyka, oczekiwany zysk i horyzont czasowy inwestycji, to kluczowe czynniki determinujące profil danego inwestora.

Kiedy już wiesz, w który rodzaj funduszy inwestować, pora przystąpić do wyboru właściwego funduszu. Zacznij od przejrzenia dotychczasowych zysków uzyskanych przez fundusze oraz poziomu ich wahań w przeszłości. Im dłuższa historia dobrych, stabilnych zysków, tym fundusz lepszy. Im krótsza historia funduszu, gorsze wyniki, większe wahania, tym fundusz słabszy.

Gdy już wiesz, jakie są twoje potrzeby wytypuj kilka funduszy. Zawsze odrzucaj najgorsze fundusze, zostawiając 5 najlepszych do analizy. Rozstrzygnięcie zostaw liczbom – ich się nie da oszukać. Następnie zapoznaj się opisem polityki inwestycyjnej funduszu i związanego z nią ryzyka z prospektu informacyjnym FIO .

Posiłkuj się różnymi wyszukiwarkami czy porównywarkami funduszy np. www.comperia.pl gdzie w zależności od kwoty zainwestowanej, stopy zwrotu czy rodzaju funduszu dostaniesz wykaz najlepszych funduszy, które możesz porównać względem siebie. Powyższa porównywarka uwzględnia wskaźnik ryzyka.

Przy wyborze odpowiednich funduszy do naszego portfela pamiętaj o magicznym słowie – dywersyfikacja. Staraj się wybierać co najmniej kilka funduszy. W praktyce chodzi o to, żeby "nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka" czyli nie inwestować całego kapitału na jednym rynku np. w funduszach małych i średnich spółek. Jeśli doszłoby do załamania na tym rynku, spowoduje, to że stracimy większość zainwestowanych pieniędzy. Dywersyfikacja czyli zróżnicowanie naszych inwestycji ochroni nasz portfel przed znaczną utratą. Ponadto strata poniesiona na jednej inwestycji, może zostać skompensowana przez zysk na drugim rynku.

Ważnym punktem przy wyborze funduszy jest porównanie ich pod kątem wysokości opłat i prowizji. Niektórych opłat jak manipulacyjnej można uniknąć inwestując np. w bankach internetowych. Jednak opłaty za zrządzanie nie unikniemy a pobierana np. opłata w wysokości 4% wartości aktywów netto może nam znacznie obniżyć planowane zyski.

Jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych przy każdej sprzedaży jednostek uczestnictwa powinniśmy zastanowić się nad funduszem parasolowym. Fundusz ten pozwala na uniknięcie płacenia podatku w przypadku transferowania pieniędzy z jednego funduszu na drugi. Nie unikniemy jednak zapłaty podatku Belki w przypadku wycofania środków z inwestycji.
6 komentarzy:

 1. Ważbe by zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  - kupować fundusz bez opłat,

  - z szybką konwersją

  - najlepiej parasol.

  Potem pozostaje już tylko inwestować zgodnie z dominującym trednem średnioterminowym;)

  pozdrawiam
  http://zaproszenie.funduszowe.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawy artykuł - wszystkie ważne informacje przedstawione .

  Pozdrawiam Pavel
  mybankier.com

  OdpowiedzUsuń
 3. @Funduszowe.pl - zgadzam się z Tobą że wymionione przez Ciebie czynniki też są ważne przy wyborze funuszu.
  @Paweł dzięki za Twoją opinię i witam Cię na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 4. inwestycje w fundusze są bardzo dobre ... acz jedynie dla zarządzających nimi... oni zawsze wyjdą na plus. Dla każdego normwlnie myslącego inwestora, lepszą alternatywą jest szyty własnym sumptem fundusz np zamiast funduszu stabilnego wzorstu, kupienie części obligacji (albo lepiej złota) dla bezpieczenstwa + częśc bardziej agresywna, czyli akcje tych branż / firm, ktore się samamu zna.
  Dywersyfikacja to niestety slogan - głupota. unikaj tego i skup sie na inwestycjach, ktore znasz : akcje lub forex lub metale etc

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis. FI są obecnie coraz popularniejsze, ale większość ludzi nie wie czym się tak naprawdę kierować przy jego wyborze. Dlatego kwestią kluczową jest znajomość parametrów, którymi powinniśmy się kierować przy ich wyborze. Najważniejsze są tu oczywiście: cel w jakim inwestujemy w dany fundusz, jaki zysk chcemy osiągnąć oraz jak duże ryzyko nas interesuje. Przy wyborze FI powinniśmy więc skorzystać z pomocy doradcy, który pomoże określić nam, który fundusz będzie dla nas najodpowiedniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli już miałbym skorzystać z usług doradcy to chciałbym się dowiedzieć, który fundusz będzie nam gwarantował założony zysk do osiągnięcia.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty