środa, 26 czerwca 2013

Dobrowolność i ograniczenia

Próba rozwiązania problemu emerytalnego przez rząd czy szukanie pieniędzy na załatanie dziury budżetowej? Chyba niewielu z nas ma problem z odpowiedzią na powyższe pytanie. Zastanawiające jest w tym wszystkim  - kto jest właścicielem składek przekazanych do OFE? Logiczne wydaje się że my wpłacający. Czy te nasze środki można uznawać za środki publiczne? Czy można nimi dobrowolnie rozporządzać? Może ktoś spróbuje na te pytania odpowiedzieć.


Rząd dziś przedstawił trzy warianty propozycji powyższych rozwiązań:

Wariant pierwszy to likwidacja części obligacyjnej OFE. Posiadane przez OFE obligacje zostaną wchłonięte przez ZUS. Dodatkowo ograniczono a wręcz zakazano by OFE -  inwestowały w w obligacje skarbowe.

Wariant drugi zakłada niby "dobrowolność" czyli możliwość "wyboru" pomiędzy OFE a ZUS-em. Jeszcze raz mielibyśmy składać deklarację, czy chcemy pozostać w OFE czy przejść do ZUS-u. Automatycznie trafialibyśmy do ZUS-u w przypadku nie podjęcia decyzji. Te rozwiązania to wierna kopia z Węgier.

Z kolei trzeci Wariant - wprowadza prawo dobrowolnego zwiększenia swojej składki emerytalnej i przekazania jej do OFE. Znamy skąd niekąd powiedzenie, które mówi: umiesz liczyć  - licz na siebie.


czwartek, 20 czerwca 2013

Znowu czarny czwartek

Czyżby ostre słońce dziś było powodem takich  spadków? Aż trudno uwierzyć że to dziś znowu mamy czwartek podobny do tego czwartku z 1929 roku, kiedy ceny akcji na nowojorskiej giełdzie dramatycznie spadły, rozpoczynając okres Wielkiego Kryzysu. 
Dziś WIG20 spadł tylko 4,79%. Najprawdopodobniej jednak to nie słońce wpłynęło na umysły inwestorów ale to - reakcja na słowa Bena Bernanke, który zapowiedział szybkie zakończenie programu QE3. 

Antybohater dzisiejszej sesji z indeksu blue chipów okazały się notowania następujących spółek:

- Tauron - 9,72%,

- Eurocasch - 9,01%,

- Synthos - 8,90%,

- KGHM -8,47%.

niedziela, 16 czerwca 2013

Pomyśl o swojej przyszłości

Dyskusja o OFE nie przestaje znikać z większości czołówek mediów. W przyszłym tygodniu zostanie najprawdopodobniej podany do wiadomości raport o systemie emerytalnym. Czy powinniśmy obawiać się o nasze pieniądze zgromadzone w OFE? Wg zapowiedzi premiera Tuska - Państwo nie sięgnie po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE. Jednak żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Ale zgodnie z prawem rząd może dokonywać przeglądu systemu i dokonywać zmiany co 3 lata. Pamiętamy znaczącą decyzję m.in. o obniżeniu składek przekazywanych do OFE na rzecz ZUS-u.

Coraz częściej słychać głosy o wprowadzeniu zasady dobrowolności przystępowania do OFE. Wprowadzenie dobrowolności może okazać się że większość środków pewnie Polacy wycofają z rynku kapitałowego. Oby to tylko nie był powrót do ZUS.

Nic chyba nie wskazuje na likwidację OFE, choć rząd rozważał taka opcję. Co by nie mówić to OFE są skuteczniejsze niż ZUS. Średnia roczna stopa zwrotu OFE w ostatnich 12 latach wyniosła  ponad 9%.

wtorek, 4 czerwca 2013

Najlepsze dywidendy w 2013r. - cz. II

Z miesiąca na miesiąc doświadczamy spadającego oprocentowania lokat bankowych. W dalszym ciągu nie wiadomo czy serię obniżek stóp procentowych mamy za sobą czy nie? Skutkiem tego większość klientów poszukuje alternatyw dla lokat. Przykładem niech będzie emisja obligacji koncernu PKN Orlen, które w ciągu dwóch dni sprzedały się za 200 mln zł.  Dlatego ciśnie się pytanie czy warto lokować nasze oszczędności na lokatach w bankach?

Innym rozwiązaniem może być strategia zainwestowania części kapitału w akcje wypłacające regularne dywidendy. Aby dywidenda spełniała tą rolę, powinna być wypłacana regularnie (rokrocznie) i na poziomie powyżej wskaźnika inflacji. 
Czerwiec to tradycyjny okres wysypu dywidend. Kilka spółek zadeklarowało chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Żeby na tej strategii można zarobić, potrzebne są takie spółki w portfelu, które regularnie wypłacają atrakcyjną stopę dywidendową. Stopę dywidendy otrzymujemy dzieląc wartość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom na jedną akcję przez cenę akcji. 

Popularne posty